Aliexpress TR

Malta’nın başkenti Valetta tarihi, şaşırtıcı barok mimarisi, eski kaleleri, nefes kesici müzeleri ve çok etkileyici katedralleri  olan büyüleyici bir şehirdir. Benim açık hava müzesi olarak adlandırdığım Valetta Dünyadaki yoğun tarihi kentlerden biridir. Adını Osmanlı’nın saldırı girişimini geri çeviren Malta Şövalyeleri tarikatının büyük ustası Jean de Valette’dan alımış. İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir oldukça zarar görmesine rağmen hala Valetta’da gezilip görülecek birçok yer mevcut ve gördüğüm masalsı şehirler arasında sokaklarında kaybolmak sanki zamanda yolculuk ediyormuş hissi yaratıyor sanki hayat daha bir yavaş akıyor burda.

Grand-Masters-PalaceGrand Master’s Palace Şimdileri Malta Parlementosu olarak görev yapan Grand Master’s Palace görkemli dekore edilmiş odaları içinde etkileyici zırh ve silah kolleksiyonu kesinlikle görülmesi gereken bir yer Grand Masters sarayı ünlü Malta mimar Girolamo Cassar tarafından tasarlanmış.

Aziz John Co-KatedraliSt John’s Co-Cathedral Valetta’nın en görkemli binaları arasında olan Aziz John Katedrali şehrin ana caddesi üzerinde barok mimari tarzını yansıtan katedralin mimarı Girolamo Cassar yapının içi beni çok etkilemişti Malta ya giderseniz burayı görmeden dönmeyin derim.

Manoel TheatreAvrupa’nın en eski üçüncü opera ve tiyatrosu olan Manoel Theatre ne yazıkki her zaman açık değil benim olduğum dönemde herhangibir gösteri olmadığı için gidememiştim ama ileride kısmet olursa sadece oradaki bir gösteri için bile gitmek isterim denk gelirseniz mutlaka yapın hafızanızda güzel bir anı ve görsel şölen bırakmak istiyorsanız.

Valletta Grand HarbourGrand Harbour Malta’nın görkemli yapılarından başka bir tanesi daha Grand Harbour’u (Büyük liman), bu büyük liman boyunca yürüyebilir veya üç şehrenin manzarasına hayran kalabilirsiniz.

St Paul’s Pro-Cathedral Katedral Bağımsızlık Meydanında olan Neo-Klasik tarzda 1844 de inşa edilmiş bu Katedral her gün sabah 10’dan akşam 3’e kadar açıktır ancak bazı öğleden sonraları daha önce kapanır!

Malta’nın önde gelen müzelerinden biri olan Güzel Sanatlar Ulusal Müzesi, Casa Miasi olarak bilinen tarihi bir evde kurulmuş ayrıca Valletta Kent Kapısı, Kuşatma Çan Anıtı, Kent meydanı’ndaki Triton Çeşmesi, Auberge de Castille yı da mutlaka görün

Malta hakkında ilginizi çekebilecek yazılar.

Malta’da yemek için gidilicek yerler