Aşırı fiziksel ve ruhsal düşkünlük yaratan yani bağımlılığın en yaygın türleri uyuşturucu etkisi olan kimyasallar ne yazıkki Dünya’nın çok büyük bir sorunudur.

Bu yazıda sizlere uyuşturucu maddeler hakkında bilgi vereceğim sebebiyse üzülerek yazıyorum ki çocuklarda uyuşturucu kullanımı 9-10 yaşlara düştü ve uyuşturucuya karşı mücadelede, toplumun her bireyine görevler düşüyor, uyuşturrucu kullanan bir çoçuğun illa sizin olması gerekmiyor! bunun için öncelikle bireylerin ardından devletin çeşitli çalışmalar yapması gerekiyor, peki bunu nasıl yaparız?

⇒ Çocuğunuz uyuşturucu kullanıyorsa, durumu ciddiye alın ⇐

Çocuklar da uyuşturucu ve alkol bağımlılığı

Devletin yapması gerekenler
Uyuşturucu satışlarını daha fazla kontrol ederek İlköğretimdeki okulların kapsına kadar gelen uyuşturucu tacirlerini engellemesi. Okullarda çocukları ve aileleri biliçlendiren eğitimler verilmesi ve bütün okullarda piskolojik destek veren danışmanlar bulunması. Çocuklar için daha fazla ücretsiz spor ve sosyal aktivite yapabilicekleri alanlar oluşturulması ki bu durum çocukların ruhsal ve bedensel gelişimi içinde büyük önem taşımakta. Aile içi şiddet ve benzeri şeyler yaşayan çoçukların devlet korunmasına alınması ve gereken piskolojik desteğin verilmesi. Tabiki devletin görevlendirecek çok fazla personeli yok bunun içinde gönüllü gruplar oluşturulmasıda fayda sağlayacaktır.

Bireylerin yapması gerekenler
Çocuğunuz uyuşturucu kullanmıyorsa bile bu konuyu araştırıp çocuğunuzu bilinçlendirin sonuçta çoçuğunuzu bir fanusun içinde büyütemiyorsunuz ve uyuşturucu konusunda ne kadar biliçsiz olursa bu tuzağa düşmesi okadar kolay olur mesela filmlerden alışkın olduğumuz ama nedense bizim yada yakınlarımızın başına asla gelmiyeceğini düşündüğümüz ama kötü niyetli insanların en çok kullandığı kişinin yediği içtiği bir şeyin içerisine konulan renksiz kokusuz ve tatsız uyuşturucu maddeler, farkında bile olmadan kullanılan bu ilaçların etkileri aşırı sarhoşlukla benzerlik gösterdiğinden, kimi zaman utançtan yada bilinç kaybının getirisiyle kişiler bu durumu saklıyor, bu gibi durumlarda kişinin yediği içtiği şeylerle yada alkolle böyle bir sarhoşluğun asla yaşanmayacağının farkında olup şuru kapanmadan önce ikram eden kişilerden bir şekilde uzaklaşmayı başarıp ailesi yada güvendiği birilerini arayarak olduğu yeri ve durumunu anlatmalı ve yakınında varsa hastane karakol gibi güvenli bir yere şurunu kaybetmeden önce gitmelidirki bu farkındalıkta olması bazen hayati önem taşımaktadır.

İnsanlar neden uyuşturucu kullanıyor?
Uyuşturucu madde kullanımı çeşitli faktörlerden oluşabiliyor arkadaş çevresi, aile içi şiddet, merak, boşlukta kalma duygusu, ergenlik piskolojisi ve buna benzer bir çok etken olabilir.

Sosyalleşmek
Zaman zaman eğlenmek, sosyalleşmek ve rahatlamak için uyuşturucu kullanıyorlar.

Denemek
Bazı insanlar meraktan neye benzediğini görmek için ilaçları bir veya iki kez deneyebilir ve sonra bırakmaya karar verebilirler. Çocuğunuz sadece bir kez uyuşturucu kullanmayı denemişse ve bu durum hakkında sizinle açıkça konuşuyorsa korkmanıza gerek yok eminim ki sizde o yaşlarda bir çok şey denemişsinizdir ve uyuşturucu deneyen çoğu insan kullanmaya devam etmez ama kontrolü elden bırakmayıp arkadaş çevresini ve ne zaman ne yaptığını kontrol etmeden umursamamakta yanlıştır ve bunu yaparken mümkün olduğunca belli etmeden yapın ki aranızdaki güven duygusu hasar görmesin.

Psikolojik
Bazı insanlar hislerini bırakmanın bir yolu olarak uyuşturucu kullanıyorlar. Stresli, depresif, endişeli veya güvensiz olabilirler günümüzdeki yaşam sıkıntısı, aile içi şiddet ve çevresel baskıya mağruz kalan insanların bazıları uyuşturucunun onlara yardım ettiğini düşünebilirler.

Arkadaş çevresi
Bazı insanlar ‘uyumsağlamak’ için uyuşturucu alır, çünkü arkadaşları tarafından bunu yapmak için baskı altındadırlar. Çocuk yetiştirenlerin unutmaması gerek bir şeyde çocuklarınızın arkadaşlarının kimler olduğunu her zaman bilmesi dir, sonuçta sigara, alkol ve uyuşturucudan kaçınan arkadaşlar çocuğunuz için en iyi korunma yöntemidir ve sıkı aile bağları kişiyi uyuşturucu dan korur ve arkadaşları arasında kullanan varsa ondan uzaklaştırmak yerine önce o çoçuğa yardım edilmeye çalışılması gerekiyor sonuçta sizin çocuğunuz kullanmıyor olsa bile başka bir çoçuk için mutlaka yardım elinizi uzatmanız gerekir ve unutmamak gerekiyorki çoçuklarda uyuşturucu kullanımı büyük oranda arkadaş çevresinin istek ve baskısıyla gerçekleşiyor.

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, çocuğunuzu karşınıza alıp bu problemi onunla açıkça konuşmak olacaktır tabi uyuştutucu hakkında sohbet etmeye hazır olduğunuzda, şunlardan emin olun

  • Konuya başlarken sakin ve açık fikirli olmak önemlidir ki onun da sizinle açıkça konuşmasını sağlar.
  • Dikkatlice dinleyin ve sohbeti mümkün olduğunca iki yönlü açık uçlu sorularla devam ettirin (açık uçlu sorular kişinin ‘evet’ veya ‘hayır’ ile cevap veremediği bir sorudur) Örneğin, “Bugün nasıldı?” veya “İnsanların neden uyuşturucu aldığını düşünüyorsun?”.
  • Sohbeti durdurucak şekilde acımasız ve yargılayıcı kelimeler kullanmayın bu gibi tavırlar çoçuğunuzu sizden uzaklaştırır ve kaybetmeniz an meselesi olur.
  • Kişinin görüşlerine katılmıyorsanız, öfkenili davranmayın, bu onları daha fazla isyancı yapabilir.
  • Ne bildiklerine veya ne yaptıklarına dair varsayımlarda bulunmayın ve çocuğunuzu uyuşturucu kullanmakla suçlamayın.
  • Onlar için orada olduğunuzu ve uyuşturucu maddeler hakkında sizinle konuşabileceklerini bilmelerini sağlayın.
  • Sınırları belirle, ev kurallarının ne olduğunu açıkça belirleyin, böylece neyi kabul edeceğini ve neyi kabul etmeyeceğini bilsinler ve kötü davranışları için makul, şiddet içermeyen cezalar uygulayın ve bunları uygulamada kararlı olun.

Madde bağımlılığı problemi varsa ne yapmalıyım?

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız veya kendinizi rahatsız hissediyorsanız, uyuşturucu tedavisi hakkında daha fazla bilgi için, yerel uyuşturucu tedavisi ve danışmanlık hizmetleri veren hastanelerden, doktordan yardım alın.

Uyuşturucu kullanan birinin doktora görünmesi bağımlı olduğu madde nin türüne göre ilaçla tedavi yada piskiyatrik destekle çözülebilir.

uyuşturucu

ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, sabit hatlardan ücretsiz arayabileceğiniz 7 gün 24 saat hizmet veren bir sistemdir aynı zamanda www.alo191uyusturucu.saglik.gov.tr uzantılı web sitesi açılmıştır.

Bu süreçte mümkün olduğunca destekleyici olun ve onun neler hissettiğini anlamaya çalışın çocuğunuza olan yaklaşımınızı gözden geçirin ve daha anlayışlı yada net bir tavır içerisine girip onun duygularını anlayıp ona göre davranın.

Sosyal aktivite içerisinde olmasında destekçi olun spor ve sosyal aktivitelerle meşgul olmasını sağlayın, boşlukta olmasından iyidir emin olun çünkü boşlukta olan çoçuğun ilk gideceği yer madde dir.

Çocuğunuzun ihtiyacı olan tedavi şekli madde bağımlılık seviyesine bağlıdır ve bunun çözümünü sadece doktorla bulamazsınız en önemli şey aile nin duruşu, yaklaşımıdır bunu unutmayın ve koşullara bağlı olarak, bireysel terapi nin yanı sıra, kişinin ailesi ile birlikte grup terapisi alması bağımlı için daha faydalı olmaktadır.

Kullanılan uyuşturucuların içeriği, isimleri, kişiye nasıl hissettirdiği ve sonrasında ne tür kalıcı hasarlar bıraktığına ufak bir bakış!

uyuşturucu

Esra / Kenevir

Sokaklarda Haşiş, Ot, maruana, yaban otu, uyarıcı, esrarlı sigara, koza, kenevir gibi isimlerlede anılan Esrar Hint keneviri bitkisinin çiçekleri ve tohumlarından elde edilen bitkisel bir uyuşturucu maddedir. Sokaklarda esrarın içine karıştırılan çeşitli kiyasallarla etkisi, zararları ve bağlayıcılığı arttırılmaktadır. Esrarın halüsinojenik etkileri esas olarak esrardaki THC (tetrahidrokanabinol) adı verilen bir bileşikten kaynaklanmaktadır.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Yeşil renkten kahvemsi yeşil renge kadar kuru nane şeklinde yada tozu görünümündedir. Sigara ve bong şeklinde alınabildigi gibi keki ve cayı da yapılır. Sigara olarak içildiğinde etkisi 2 ila 4 saat arası sürerken sindirim yoluyla alındığında bu etki 5 ila 12 saat arası sürebilmektedir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kan şekerini düşürdüğü için rahatlama ve mutluluk hissi verir. Uyuşturucunun kullanımıyla birlikte aşırı derece iştah açtığı gözlenmektedir. Kalp atışlarının hızlanması, uyuşukluk hissi, ağızda kuruluk, zaman ve hız algılarının bozulması, düşünsel bozukluklar ve dikkat dağınıklığı görülür.

Kalıcı Hasarları?
Bağımlılık halinde piskolojik tedavi uygulanması gerekir. Esrar türlerinin paranoya ve zihinsel sağlık sorunlarına neden olma olasılığı çok yüksektir. Esrarın sinir hücrelerini tahrip edici özelliği vardır ve beyinsel bağlantılarda, reflekslerde sorunlar yaşanır. Araştırmalar konsantrasyon ve yeni bilgileri öğrenme konusunda problem yaşama durumları yaşandığını ortaya çıkartmıştır, bunun nedeninse esrarın öğrenmek ve hatırlamak için kullandığımız beynin bir bölümünü etkilediğini öne sürmesidir. Nefes hastalıkları en sık görülen kalıcı hasarlarından birisi olmakla beraber akciğerde de ciddi tahribatlara yol açar, kronik bronşit, akciğer kanseri gibi hastalıkları tetikler. Erkeklerde sperm sayısının ve cinsel isteğin azalmasına yol açar. Aşırı derece bağımlılık yaptığından dolayı depresyon, panik atak gibi pek çok zararının yanı sıra, psikolojik hastalıklar meydana gelmesi kaçınılmazdır. Kısa süreli hafıa kaybı, yakın zamanı hatırlamakta güçlük çekeme, öğrenme, uyku, iştah ve görme bozuklukları da bilinen etkileri arasındadır.

Toz Esrar / Kubar

Halk arasında Kubar olarakta bilinen toz esrar dişi hint kenevirinin yaprak ve tohumları ince elekle toz haline getirilip ısıtılarak basılmasıyla yapılan uyuşturucuya denir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Hint kenevirinin yaprak ve tohumları ince elekle toz haline getirilip ısıtılarak basılmasıyla yapılan uyuşturucu sıgara yada bong şeklinde kullanılabilir. Sigara olarak içildiğinde etkisi 2 ila 4 saat arası sürerken sindirim yoluyla alındığında bu etki 5-12 saat sürebilir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Nabız hızında artış, gözlerin kızarması, İştahta artışı, konuşkanlık, ağızın kuruması, baş dönmesi, kalp atışlarının hızlanması kişinin içinde bulunduğu duygu durumuna göre etki gösterir, ancak genel de değişmeyen etkileri zaman algısıyla ilgili bir farklılaşma (zamanının yavaşladığı duygusu 1 saatlik zamanı 5-10 saat gibi algılanabilir), renkleri ve sesleri algılamaya karşı duyarlılık artar ki bu durumdan dolayı kişiler genelde zekayı, yaratıcılığı arttırıyor diye saçma bir düşünceye girerler. Refleksleri yavaşlatır bu nedenle reflekse dayalı işler yapılması bazı kazalara ve yaralanmalar yol açabilir. Kendilerini daha rahat hissederler ve çevreye karşı ilgisi azalır.

Kalıcı Hasarları?
Karakter değişikliği ve hayat tarzında farklılaşma çalışmak veya üretmekte isteksizlikle beraber anksiyete ve depresyon görülür. Nefes hastalıkları en sık görülen kalıcı hasarlarından birisi olmakla beraber akciğerde de ciddi tahribatlara yol açar ve kronik bronşit, akciğer kanseri gibi hastalıkları tetikler. Diğer madde kullanımlarına geçiş görülebilir. Uzun süre kullananlarda uyku hali, uyuşukluk, dengesizlik, kaslarda eşgüdüm bozukluğu gibi oto yetilerini kaybedebilir ve konsantrasyon yetenekleri kaybolur. Sigara gibi içildiğinde göğüs sıkışması yaşanabilir. Kubardaki CO (karbondioksit) miktarı sigarada bulunanın üç dört katıdır. Öğrenme, hafıza ve anlık bilgilerin duygu motivasyonla entegre olmasını sağlayan sistem etkilenir.

Bonzai

Esrar benzeri etkileri sahip ancak çok daha tehlikeli olan ve diğer uyuşturucu çeşitlerine nazaran ucuz olmasından dolayı bağımlı kişilerin en çok tercih ettiği uyuşturucu türüdür. Bonzai bilinenin aksine, bitkisel değil kimyasaldır. Çeşitli hastalıkalrın tedavisi için labaratuar ortamında geliştirilen ancak suistimal edilerek uyuşturucu madde pazarına düşen bonzai nin içeriğinde çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Gençler bu maddenin bitkisel olduğunu, dolayısıyla zararsız olduğunu düşündükleri için en azından 1 defa denemek istemektedirler.

Kullanıldığı andaki etkileri / Kalıcı Hasarları / Etki süresi ne kadar?
Tek kullanımda bile beyin üzerinde ciddi tahribatlara yol açarak şizofrenik özellikler kazanılmasına yol açan ciddi bir zehirdir Bonzai. Kullanıldığı anda 2 ila 4 saat arası etsi sürmektedir.

Skunk

İngiltere’de laboratuvarlarda geliştirilen Skunk’ın tohumu, esrarın hammaddesi olan hint kenevirinin laboratuvar ortamında başka uyuşturucularla hibritlenmesiyle geliştirilmiştir fakat uyuşturucu satıcıları, kimyevi değil organik diyerek pazarlamaktadır. Skunk’ın esrardan farklılığı hibrid bir tohumdan elde edilmesidir ve esrardan 20 kat daha zehirlidir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Yeşiden kahve rengine giden tonda kurutulmuş ot şeklinde görüntüsü olup kullanıldığı anda 4 ila 8 saat etkisini göstermektedir. Kullanım şekli esrar da olduğu gibi sigara şeklinde, bonk olarak, yada kek ve çay olarak kullanılmaktadır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Güçlü etkisinden dolayı etkisinin çabuk başladığı ve halüsinasyon yaptığı bildirilmektedir.Yoğun kaygı, panik ve kusma yapıcı etkisi (özellikle ilk kullanıcılarda)bulunmaktadır. Normalden farklı hissetme, pelteleşme, zaman ve yer algısının değişimi, gözlerde kızarıklık, paranoya, iştah artışı, yorgunluk hissi ve halsizlik.

Kalıcı Hasarları?
Uyuşturucu olarak esrar dan 20 kat daha zehirli olan skunk’ın özellikle beyin üzerindeki etkisi çok ağırdır, öldürücü etkisi olduğu gibi, aşırı derecede bağımlılık, psikiyatrik bozukluklar, şizofreniye kadar varabilen akıl hastalıklarına, zaman zaman aşırı neşe ve hareketlilik sağlarken çoğunlukta sinir, huzursuzluk, yorgunluk ve mutsuzluk durmunda olmaya, kişilik değişikliklerine ve daha birçok hastalığa da neden oluyor.

Uyuşturucu Madde Bağımlılığı

Extasy

Metilenoksimetamfetamin (MDMA) adlı kimyasal bir maddenin sokaklarda Ekstazi, hap, Mitsubishis, ex, Superman, pingers, şeker gibi isimlerlede anılan uyarıcı uyuşturucu türüdür, özellikle gece kulübü ve elektronik müzik organizasyonlarında popülerdir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Ecstasy beyaz, renkli, yuvarlak, kare veya herhangi bir şekilde preslenmiş olan değişik marka ve şekillerde küçük renkli haplardır. Ağızdan yutularak yada toz halde alınır. Etkisi alınan doza ve kişinin içinde bulunduğu ruhsal duruma göre doğrudan bağlantılı olup 5 ila 12 saat arasında sürmektedir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Hapın alındıktan yaklaşık 15-20 dakika sonra kullanıcılar hapın etkisine girerler. Merkezi sinir sitemini etkileyerek bu sistemin oldukça hızlı çalışmasını sağlar ve bol miktarda serotonin salınımına neden olur, aşırı mutlu, enerjik hissettirir ve kullanıcıların çoğu bunu dans etme isteği, konuşma, abartılı şevkat hareketleri ile gösterebilir. Kullananların göz bebeklerinde aşırı büyümeyle ışığa hassasiyet artar, ağızda kuruluk ve dişlerde tatsız bir his algılanabilir, diğer insanlara karşı yakınlık hissi, kendini rahat hissetme, görsel algıda bozulmalar, çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma gözlemlenebilir. İştah kaybı, aşırı terleme etkileri vardır. Ecstasy duygusal (seksüel olması gerekmez) bir madde sayılır. Etkisi geçtiği andan itibaren ise yaşanılan o mutluluk ve enerji halleri gider ve tam tersi aşırı yorgunluk ve mutsuzluk ortaya çıkmaktadır. Ertesi gün içinde de kimi zaman hafif derecede etkileri gözlenebilir.

Kalıcı Hasarları?
Klinik araştırmalarda Ecstasy kullanımı karaciğer, böbrek ve kalp problemleriyle ilişkilendirilmiş ve kalp rahatsızlığı, tansiyon problemleri, epilepsi veya astımı olan kişilerin ilaca tehlikeli reaksiyon gösterdiği görülmüştür. Odaklanma yeteneğini zayıflatır ve hafıza ciddi anlamda zarar görür. Vücut ısısındaki tehlikeli derecede artış Ecstasy’nin bilinen yaygın tehlikelerinden biridir. Bazı araştırmacılar uzun süreli kullanımların kalıcı beyin hasarlarına yol açabileceği düşünmektedir.

Kokain

Sokaklarda Coke, kar, Charlie olarak anılan serbest baz Koka (Erythroxylum coca) bitkisinin yapraklarından çıkarılan, beyaz kristaller halinde güçlü alkaloittir. Tıbbi amaçla ilk kez 1884’te, yerel, anestezide kullanılanmaktaydı. Peru ve Bolivya Yerlileri tarafından yüzyıllardır kullanılmakta olan koka yaprakları çoğu kez bitki külü ve kireçtaşıyla karıştırılarak keyif verici, açlık ve yorgunluk giderici olarak çiğnenirdi. ilk kullanımlarda kafası pek anlasılmaz alkolle birlikte alındığında sarhoşluğu azaltır.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Tüm Dünya da yaygın uyuşturucu maddelerden bir olan kokain, toz halde burna çekilerek, diş etlerine sürülerek, çözelti halinde deri altına şırınga edilerek ya da sigara gibi çekilerek kullanılır. kokain yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer; ancak bu kokainin saflığına ve kişinin toleransına bağlıdır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kokain içinde yer alan dopamin adlı kimyasal madde direk sinirlere etki edip kendinden geçme hali yaratır. kendine güven hissi verir ve konuşma isteği uyandırır. kalp atışlarında hızlanma, paranoya olma, sanrılar görme eğilimi gösterir. Flash-back (geçmişe dair Halüsinasyon), denge bozukluğu, sersemlik, suda yüzme hissi gibi etkiler görülebilir. Kokain, cinsel isteklerinizi de artırabilir ve bazı insanlar daha yoğun seks yapmak için alır, ancak çok fazla kokain almak aslında cinsel dürtünüzü azaltabilir.

Kalıcı Hasarları?
Kimyasal bağımlılık yapmamasına karşın, kısa bir sürede psikolojik bağımlılığa yol açıyor ve merkez sinir sistemi için çok toksik bir bileşikdir. Miktarın artırılması ve kronik kullanımlarla beraber paranoyaya etkileri ayrıca uykusuzluk, kasılmalar, cinsel iktidarsızlık, burun boşluğunda yaralara, görsel, işitsel ve dokunsal varsanılara (halüsinasyonlara), sindirim bozukluğu ve aşırı kilo kaybına neden olur. Sinir sisteminin işlevinin büyük ölçüde ortadan kalkmasıyla da solunum yetmezliği ve ölüm olayları görülür. Kokain, yüksek tansiyon veya kalp rahatsızlığı olan herkes için risklidir, ancak sağlıklı gençler bile çok fazla aldıktan sonra kalp krizi geçirebilir. Kokain daha önce zihinsel sağlık problemlerini de yüzeye çıkarabilir ve eğer bir akrabada zihinsel sağlık problemleri varsa, sizin için artan bir risk olabilir.

Crack

Tamamen Türkiye’de kokainle hidroklorik formuna sodyum bikarbonat veya amonyak ve su eklenerek üretimi gerçekleştirilen crack kokain sokaklarda Taş olarakta biliniyor. En tehlikeli uyuşturucu maddeler arasında olan crack ilk kullanımdan sonra bağımlı olma riski yüksek ve eroine göre daha ağır bağımlılık geliştirir. Diğer uyuşturucu maddelerine göre fiyat olarak daha pahalı olduğu için genellikle ekonomik durumu iyi olan kişiler tarafından kullanılmakta fakat durumu iyi olmayan ve maddeye bağımlı olan kişi maddeyi temin etmek için farklı yollardan para elde etmeye başlar. Birçok taş (crack) bağımlılığı olan kişi hızlı bir şekilde girdikleri döngü içerisinde hızla tükenmeye başlarlar ve miktar arttıkça harcanan para da artar, crack alabilmek için suç işlemeye başlama ihtimali oldukça yükselir, kızlar ve erkekler bu maddeyle fuhuşa sürüklenir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Taş (crack) burun yoluyla, sıvı halinde enjeksiyon, yakılıp dumanı içe çekilerek veya sigara gibide kullanılır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kendine güven hissi, konuşma isteği, kalp atışlarında hızlanma, paranoya olma, flash back (geçmişe dair Halüsinasyonlar), denge bozukluğu, sersemlik, suda yüzme hissi gibi etkiler görülebilir.

Kalıcı Hasarları?
Taş (crack) bağımlılığı çok çabuk gelişir ve kullanılan miktarı arttırma gerekliliği doğarak sürekli kullanımda zamanla, uyuşturucunun ilk başta neden olduğu hoşluk hisler yerini acı, ciddi paranoyak etkilere ve patlayıcı öfkeye bırakır. Kalp ritim bozuklukları, nefes darlığı, burun kanamaları, şiddetli ağrı, titreme, terleme, endişe ve sinirlilik, beyin damarlarında tıkanma, beyin kanamaları, kan damarlarında tıkanma, hızlı kalp atışı ve kan basıncında artış gibi durumların görülme olasılığı çok yüksektir.

Speed

Sokaklarda whiz, kar, gaz, saf, gogo gibi isimlerlede anılan Speed, amfetamin türünden olan sentetik bir uyarıcıdır.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Genellikle kirli beyaz veya pembemsi pudra ve bazen küçük kristal gibi görünebilir. Aynı zamanda genellikle gri veya kahverengi olan nemli ve kumlu olabilen bir macun formunda da bulunur. Kullanımı ise ağızdan yutarak, sigara gibi içilerek sıvı halde enjekte edilerek veya makattan alınabilmektedir. Etki süresi 3 ile 6 saat arasında sürebilir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Alındığı andan itibaren enerji ve heycan duygusunund artış, uzun bir süre uyanık kalma süreci yaşanmaktadır. solunum hızlanması, tansiyon artışı, aşırı terleme ve sıcaklık hali, çene kitlenmesi, baş ağrıları ve bulanık görmede etkileri arasındadır.

Kalıcı Hasarları?
Bir çok uyuşturucu maddede olduğu gibi hızlı yaşlandırma, aşırı kilo kaybı, saldırganlık, Halüsinasyon görme, davranışsal ve duyusal bozukluklar beraber piskolojik rahatsızlar görülmektedir ayrıca cilt ve diş yapısı bozukluğu etkileri göstergesidir. Düzenli kullanımı da öğrenme ve konsantrasyon ile ilgili sorunlara yol açabilir. İnsanlar speed kullandıktan sonra birkaç gün moralsiz hissedebilirler.

Eroin

Diasetilmorfin olarak bilinen Eroin ilk kez 1898′ de Almanya’da, Bayer şirketinin laboratuvarlarında morfinden elde edilmişttir. Sokaklarda mal, toz, peynir, kaşar ve beyaz gibi isimlerle anılan Eroin, afyon haşhaşından elde edilen morfinden yapılmış bir ilaçtır.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Eroinin rengi kahverengimsi beyazdan kahverengiye kadar değişmektedir. Sigara gibi içerek (eroini kalay folyo gibi bir yüzeyde ısıtır sonra dumanı solur) Enjekte ederek (Eroin su içinde çözülebilir ve daha sonra enjekte edilebilir) Toz halindeyken burna çekililerek kullanılır. 2-3 saat etkisi vardır tabi toz arttıkça ve kullanım sıklığına göre etkisi azalır ve daha kısa sürer.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kullanıldığı andan itibaren beyne iletilen emirler yavaşlar ve kişi kendini oldukça rahatlamış hisseder.
Ağız kuruluğu, nefes alıp vermede yavaşlama, miğde bulantısı ve kusma, kan basıncı ve kalp atışı yavaşlaması, mutluluk, sindirim süreci ağırlaşır, uykusu gelir.

Kalıcı Hasarları?
Çok kısa bir sürede bağımlılık yaratan Eroin bir süre kullanımından sonra damar enfeksiyonları, kalp, tetanos, apse, karaciğer, akciğer ve beyinde çok ciddi hasarlar bırakmaktadır. Maddenin etkisinin geçmesiyle beraber ruhsal bozukluklar, ani bir çöküntü, şırınga yolu ile alındığı için HIV ve hepatit enfeksiyonları riski, bağımlılığın artması, aşırı dozda ölümle sonuçlanma görülür.

LSD (Asit)

İsviçreli ünlü bilim insanı Albert Hofmann tarafından 1938’de şizofreni ve kan akışını hızlandırıcı ilaç yapmaya çalışırken yanlışlıkla sentezlenen LSD (Asit) daha sonrasında uyuşturucu piyasasına düşmüştür. Dünya’nın en kuvvetli halüsinasyon gösteren maddesi olan LSD nin kimyasal adı, liserjik asit dietilamid anlamına gelir ve genellikle asit olarak adlandırılır.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
LSD (Asit) genellikle sokaklarda damla olarak küçük şekerlerin üzerine damlatılarak, küçük tabletlerde, kapsüller veya jelatin kareler şeklinde satışıda gerçekleştiriyor. Etkilerin ne kadar sürdüğü ve ilacın sisteminizde ne kadar kalacağı ne kadarını aldığınıza, büyüklüğünüze, ne yediğinize ve başka hangi ilaçları kullandığınıza bağlı olarak 7 ila 10 saat arası etkisi sürer.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Halüsinasyon etkisi yüksek olduğu için hayal gücünüzü besler, böylece her insanın deneyimi benzersizdir. Yolculuğun nasıl geçtiği kimlerle olduğunuz, onlarla ne kadar rahat olduğunuz ve ruh halinizden kaynaklı olarak aşırı mutlu yada bed trip denilen çok sıkıntılı bir biçimde görünebilir.
Renkler, sesler, nesneler ve hatta zaman çok garip ve rahatsız edici görünebilir, kişinin gerçeklik ve değerlendirme algıları bozulduğu için hayaller gerçeklik olarak algılanmaya başlar. Göz bebeklerinin büyümesi, kalp atışlarının artması,aşırı duygusallık, yaratıcılığın artması, mide bulantısı ve iştah kaybına sebebiyet verir. Kapalı alanda alınırsa camdan atlama olayları çok fazlayaşanmıştır. Bilinçaltındaki travmaları ve takıntıları ortaya çıkartığı için LSD etkisindeki kişilerin bu gibi nedenlerle cinayet işledikleri yada intihar girişimleri sıklıkla yaşanan vaka sayısı da oldukça fazladır.

Kalıcı Hasarları?
Dünya üzerinde en güçlü halüsinasyon gördüren madde olarak kabul edilmektedir ve yarattığı etkiler yıllar sonra bile ortaya çıkabilir. Fİziksel bağımlılıkdan ziyade, çok ciddi ruhsal yıkımlara ve ağır depresyonlara neden olduğu için 1 defa kullanımı bile, yıllarca sürecek bir psikolojik tedaviyi gerektirebilir. Beyinde ve psikolojide kalıcı hasarlar verebilir, özellikle melankolik kişiler LSD aldığında çoğunlukla bad trip denilen aşırı melankolik sürece girerler ve bu durum psikolojilerinde kalıcı hasara sebebiyet verebilir.

Meth / Metamfetamin

Diğer adıyla Kristal sokaklarda Buz, d-meth, şabu, tina, cam gibi isimlerlede anılmaktadır. kristal metamfetamin hidroklorid’in kısa adı meth Uyarıcı ilaçların amfetamin ailesinin bir parçası ve sentetik bir madde türüdür.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Kristal toz veya renksiz cam parçaları şeklinde olan Meth formuna bağlı olarak sigara yoluyla içme, burundan çekme veya şırınga yoluyla alınmaktadır. Etkilerin ne kadar sürdüğü ve ilacın sisteminizde ne kadar kalacağı ne kadarını aldığınıza bağlı olarak 4 ila 12 saat arasında sürebilir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Alındığı andan itibaren 12 saat boyunca sürebilen aşırı mutluluk ve uçma hissiyle beraber uyarılma durumu ile libido artışı sağlar. Libidonun kontrolsüz artışı cinsel isteği artırır. Görsel hafızayı artırır, coşkulu, tedirgin, paranoyak tepkiler vermenize yolaçar.

Kalıcı Hasarları?
Şırıngaların veya diğer enjekte edici ekipmanların paylaşılması, enjektörün HIV veya hepatit C gibi virüsleri yakalama, yayma riskini taşır. Libidonun kontrolsüz artışına neden olarak, çeşitli cinsel hastalıkların bulaşma riskini artırır. Tekrar eden kullanımlarda sinir hücrelerinin tahribatı sonucu mutluluk veremez olur ve zamanla bu durum psikolojik bir hal almaya başlar. Ömrünüzü yüzde 70 azaltmış olmakla beraber damar zehirlenmesi, kan hastalıkları, akciğer hastalıları, cilt lekeleri, diş yapısındaki bozulmalar, beyin felci, beyinsel fonksiyonlarda azalma, sanrılar göreme, paranoya gibi bir çok kalıcı hasar bırakmaktadır. Doz aşımı vakalarında inme, akciğer, böbrek ve gastrointestinal hasar gelişebilir koma ve ölüm meydana gelebilir.

GHB

Açılımı Gamma-hydroxybutyrate (temizlik maddesi) olup sokak dilinde fantazi, sıvı E, G, liquid ecstasy olarak geciyor. GHB nin çoğunlukla ecstasy ve alkol ile birlikte kullanıldığıbiliniyor. GHB narkolepsinin tedavisinde tıbbi bir kullanıma sahiptir. GBL, leke çıkarıcı, pas sökücü, süper yapıştırıcı sökücü, alaşım temizleyici ve boya sıyırıcı olarak kullanılır. GHB ve GBL insanların kolayca eline geçmesini sağlayabildiklerinden tecavüz ve diğer cinsel saldırılarda kullanıldığı bilinmektedir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Genellikle küçük şişecikler içinde yada sıvı, toz, tablet, kapsül halinde satılıyor. Alındığı andan itibaren 1 ila 3 saat arası etkisi süren GHB nin kokusu ve tadı olmadığından, içki veya içilen herhangi bir şey içine kolayca karıştırılmaktadır. Alındıktan 10-15 dakika sonra etkisini göstermeye başlar.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Yan etkileri oldukça fazla olan GHB alındıktan sonra aşırı sevinç, rahatlama, nefes alma zorluğu, bilinç kaybı, baygınlık, kusma, terleme, şiddet davranışları, uykusuzluk, Halüsinasyon, kas spazmları, sese, ışığa aşırı duyarlılık en belirgin etkileri arasındadır.

Kalıcı Hasarları?
Methamphetamine ile alındığında koma ve ani kriz riskini, alkolle alındıgında ise mide bulantısı, nefes alma zorluğu ve ölümler saptanmıştır. Yoksunluk belirtileri arasında anksiyete, ruhsal bozukluklar gözlenmektedir. Kendi başına GHB veya GBL içilmesi, ağzınızda ve boğazınızda kimyasal yanıklara neden olur.

Meskalin

Meksika’nın yerlileri tarafından yüzyıllardır ayinlerde kullanılan bir çeşit kaktüsten elde edilen alkaloitlerden biridir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Kızılderili çayı olarak da bilinen Meskalin hap olarak ağızdan, sıvı halde enjeksiyon ile yada çeşitli içeceklerle birlikte içilerek vücuda alınır. Oldukça acı bir tadı olan Meskalin alındığında 11 ila 15 saat arası etkisi sürer.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Zaman ve hız algısında bozukluklar, renklerde yoğunluk, bilinçte sapmalar, yüksek şekilde Halüsinasyonlar ve bu duruma bağlı olarak kendine zarar verme, kalp atışında artma, kanbasıncı yükselir, depresyon belirtileri gözlemlenir ve bazı durumlarda intihar girişimleri görülmektedir.

Kalıcı Hasarları?
Duyu organlarının işleyişinde bozukluklara neden olan bu uyuşturucu, aynı zamanda ağar piskolojik bozukluklara sebep olmakta ve kişi meskalin kullandığında Halüsinasyon etkisiyle kendine zarar verdiği vakalar görülmüştür.

Magıc Mushroom / Sihirli mantarlarUyuşturucu Madde Bağımlılığı

Anormal bilinç durumları meydana getiren psilocybin ve psilocin maddelerini içeren bütün mantarlara verilen genel ad Magıc Mushroom (Sihirli mantarlar) dır. Milyonlarca türü olan mantarlar farklı özelliklere sahiptir, bazılarını gıda olarka alınırken bazılarınıda ilaç olarak tıp alanında kullanılmaktadır. Doğru kullanıldığında bir çok hastalığın tedavisinde oldukça yararlı olurken bilinçsizce uyuşturucu olarak kullanıldığında insan üzerinde yıkıcı durumlar yaratmaktadır. Sihirli mantarların gücü tazeliğine, mevsime ve büyüdükleri yere göre değişir bu yüzden mantarların gücünü tahmin etmek çok zordur.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Genellikle çiğ veya kurutulmuş olarak satılır ve sıvı psilosibin sihirli mantar almanın başka bir yoludur. Bazı insanlar kurutulmuş mantarlardan çayda yapar. Zehirli mantarların birçoğu ‘sihirli mantarlara’ çok benzediği için toplayıcıların yanılmalarını kolaylaştırıyor buda insanların ciddi şekilde hastalanmalarına ve ölümlerine yolaçabiliyor. Etkilerin ne kadar sürdüğü aldığınız miktar ve yanında kullandığınız ilaç olup olmamasına bağlı olarak 8 saate kadar sürebilir. Bazı sihirli mantar türlerinin diğerlerinden daha güçlü olduğunu bilmek önemlidir. Aldıktan sonra, etkilerini yaklaşık 30 dakika içinde hissetmeye başlarsınız.

Kullanıldığı andaki etkileri?
İçeisindeki Psilocybin maddesi yüzünden Halüsinasyon etkisi yaratır ve kişinin kendisine yada çevresine zarar verme olasılığı yüksektir. Çoğu insan mantar aldıklarında dünya çarpık görünüyor. Renkler, sesler, nesneler ve hatta zaman hepsi çok farklı görünebilir. Ne hissettiğiniz, çevreniz, kimlerle olduğunuz ve onlarla ne kadar rahat olduğunuzla etkilidir. Kötü bir ruh hali içindeyseniz, endişeli veya depresyonda hissediyorsanız, sihirli mantarlar bu duyguları daha da kötüleştirebilir. Mutluluk, huzur, canlılık ve heyecan gibi duyguların yaşanmasını sağlayan serotonin nörotransmitterini etkiliyerek serotonin üretimini sağlar.

Kalıcı Hasarları?
Halüsinasyon etkisi yüksek olduğundan kullanıldığı andaki ruh hali ile bağlantılı olara kendine zarar verme olasılığı yüksektir. Zehirli mantarları yerseniz mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almanız gerekecektir ve doktorların tanımlayabilmesi için her zaman yediğiniz mantarlardan bir örnek saklayın.

Flakka

Bilimsel adı alpha-pyrrolidinopentiophenone olan ve ilk olarak Amerika’da ortaya çıktığı belirtilen Rusya menşeili olan bu uyuşturucu filmlerde gördüğümüz gibi insanları yamyam ve zombilere dönüştürmesiyle dikkat çekmiştir. sokaklarda Çakıl, flocka, zombi ilacı veya şeytanın ilacı olarak bilinen flakka sentetik bir uyuşturu maddedir.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Sentetik bir uyuşturu olan Flakka kristal renkte banyo yuzuna benzeyen bir görüntüye sahip. Etkisi ortalama 4 ila 8 saat arasıdır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kullanan insanlar uyuşturucu maddenin etkisiyle fimlerde gördüğümüz gibi zombilere dönüştürerek etrafta bulunan kişilere saldrımaya başlayan, öldüren ve vucutlarını kasılmalardan dolayı değişik şekillere sokan kişilere dönüşüyor. kullanan kişileri çoğunlukla öldürüyor, ölmeyenlerde ise kalıcı olarak beyin hasarı bırakıyor. bu hapı kullananların hiç tanımadıkları insanların yüzlerini parçalayayıp yedikleri vakalar da bulunuyor.

Kalıcı Hasarları?
Flakka kullanıldığı anda vucütta salgılanan dopominle beraber aşırı saldırganlık göstermektedir ve kullanan kişilerin etrafındaki insanlara ciddi zararlar verdiği bir çok vakka vardır. beyinde kalıcı hasarlara ve kişinin ölümüne yol açmaktadır.

Captagon

İlk kez Türkiye’de yakalanan paris katliamlarının sorumlularından olan ışid’li salah abdelsalam’ın üzreninde bulunmasıyla duyduğum Captagon 1961 yılında dikkat bozukluğu, hiperaktivite, narkolepsi, depresyon gibi psikolojik hastalıklar için üretilmiş bir ilaç olup daha sonrasında uyuşturucu piyasasına düşmüştür. Etken maddesi fenityllin olan bu uyuşturucu çeşidi, zamanla içeriğine metamfetamin ve kokain eklenmesiyle farklı çeşitleri de ortaya çıkmıştır. Pek çok terörist saldırıda yer alan eylemcilerin bu tip bir uyuşturucu madde kullandıkları düşünülmektedirki Amerika’da yaşanan pek çok saldırı olayında faillerin captagon haplarından kullandıkları ortaya çıkmıştır,

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kullandıktan sonra anında beyne ve sinir sistemine etki ederek kalp atışının hılanması, saldırganlık, sinirlilik, halüsinasyon gibi yan etkilere ek olarak uzun vadede depresyon, uyku bozuklukları ve kalp ve damar zehirlenmeleri görülebilir.

Kalıcı Hasarları?
Halüsinasyon, mani, sinirlilik, saldırganlık, aşırı kızgınlık, psikoz gibi yan etkilere sahip olan Captagon soğukkanlılığı ile dehşete düşüren infaz videolarıyla, kafa kesenlerin, kendini patlatan insanların ve teror örgüntlerincede kullanıldığı bilinmektedir.

Bromo Dragonfly

Fenetilamin ailesine ait sentetik halüsinojen bir uyuşturucu olan yeni nesil uyuşturucular arasındaki bromo dragonfly’ın dozunu ayarlamak güç olduğundan ölümcül sonuçlar oluşabilmektedir. LSD gibi, emdirilmiş kağıt formunda, tablet yada sıvı formülasyon şeklindeyken şeker veya benzeri şeylerin üzerine tamlatılarak kullanılır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Maddenin vucüda girmesiyle 2-3 gün sürebilen etkileri kişinin zaman ve mekan algısını yok ederek derin bir trans haline sokamakla beraber halüsülasyonlar görmesini sağlar, duygu durumuna göre cennet yada cehennem etkisi olan halüsülasyonlar nedeni ile bu madde kullanımı oldukça tehlikelidir. Kullanıldığında kas gerginliği kasılmalar, şiddetli uykusuzluk, baş ağrısı, mide bulantısı, kan kusma, yüksek çözünürlüklü renkli görseller, parıldayan ışıklar, anksiyete, terleme, ishal, hafıza değişiklikleri ve paranoyak düşünceler oluşmaktadır.

Kalıcı Hasarları?
Kullanıldığında görülen halüsülasyonlar nedeniyle kendini zarar verme durumları ile sonuçlanan vakalar oldukça fazladır. Uzun süre kullanımlarında duygu durum bozukluğuna yol açar. Taşikardi, kan hipertansiyonu, nöbetler, solunum problemleri, karaciğer ve böbrek yetmezliği yapmaktadır.

Krokodil

Rusya’da ortaya çıkan ve varoş mahallelerinde yaşayan insanları ilk kullanımdan sonra 1-2 yıl içerisinde yavaş yavaş ve acıdan kıvranarak öldüren krokodilin içeriği tiner, iyot, kibritlerdeki kırmızı fosfor, preparat solvent, hidroklorik asit, endüstriyel temizlik yağı, alkoli ve kodein gibi kolayca bulunabilen kimyasallar ile hazırlanıyor. Çok tehlikeli bir morfin türevi olup ölüm kokteylide denilen krokodil eroin gibi enjekte ediliyor ve bu karışıma, göz damlası ilave ederek etkisini daha da arttırılıyor.

Kalıcı Hasarları?
Aşırı bağımlılığa neden olan ve ilk kullanıldığı andan itibaren uyuşrucuyu kullanan kişilerde deri içindeki asidik maddeler tarafından kasları ve derisi yenmeye başlar ve kullanıcı 1 – 2 yıl içerisinde içten dışa organların çürümesiyle acılar içerisinde ölür.

Mephedrone

Uyuşturucu kartellerinin son zamanlardaki yeni gözdelerinden olan Mephedrone sokaklarda White Magic, Miow,Meph, Meow Meow, MC, M-Smack, M-CAT, Drone, Charge gibi isimleriyle de biliniyor özellikle İngiltere’de gençler arasında yaygın olarak kullanılılan sentetik olarak elde edilmiş bu uyarıcı madde ilk önce internet üzerinden hız, ecstasy ve kokain gibi ilaçlara alternatif olarak satıldı. satan kişiler, ilacı ‘bitki besinleri’ veya ‘banyo tuzları’ olarak sattı ve yasalara uyması için ‘insan tüketimi için değil’ olarak etiketledi.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Çok ince, beyazımsı veya sarımsı bir toz görünümünde. Kapsüllerde ve tabletlerde de bulunabilir, ancak bu çok daha az yaygındır. Mephedrone enjekte etmek, diğer uyarıcılarda olduğu gibi, vuruşun hızlı etkili olması nedeniyle çok risklidir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Kullanıldığı anda agresiflik, konuşkan, dans etmeye istekli, terleme, aşırı hareketlilik, solunum zorlanması, halüsülasyon gibi etkileri bulunmaktadır.

Kalıcı Hasarları?
Araştırmalarım sonucu kısa veya uzun süreli yan etkileri üzerine detaylı klinik çalışmalar şu an için bulamadığım için burda yazamamaktayım ama her uyarıcıda olduğu gibi piskolojik etkiler bıraktığını düşünmekteyim.

Yatıştırıcılar / Depresanlar

Sokaklard yatıştırıcı, serries, benzos, mandies,tulum gibi isimlerlede anılan ve yatıştıcı olarak bilinen bu tür maddeler beynin ve bedenin işlevselliklerini yavaşlatmak ve rahatlatmak için kullanılmakta ve ilaç türlerinin bazıları da reçeteli olarak satılmaktadır. Tıpta, sakinleştiriciler endişe ve uykusuzluk tedavisinde kullanılır. insanların uyarıcıları aldıktan sonra uyumasına yardımcı olur. Bazı insanlar büyük bir geceden sonra asit , kokain , hız ya da ekstazi nin etkilerini düşürmeye yardımcı olmak için bunları kullanır.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Birçok farklı tipte sakinleştirici türü vardır, ancak en yaygın olanı benzodiazepinler adı verilen ilaç grubudur. İki tür sakinleştirici vardır ‘majör’ bağımlılık yapıcı antipsikotik olmayan ve ‘minör’ bağımlılık yapan ve kötüye kullanma yükümlülüğü olan gevşeticiler. Sakinleştiriciler tabletler, kapsüller, enjeksiyonlar veya fitiller olarak alınır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
Yatıştırıcılar alındığında merkezi sinir sistemine etki ederek stresi, kaygıyı ve paranoya gibi hisleri azaltmaktadır. Düşük tansiyon, baş dönmesi, denge kaybı gibi etkileri görünmektedir. Kullanıcıların çoğu sosyal hayatlarındaki iletişimi arttığını ifade etse bile aslında bu yatıştırıcıyı bi arkadaşımın ifade ettiği gibi hayatlarındaki sıkıntıyı sadece halı nın altına süpürerek çare ve kaçış olarak görmeleridir.

Kalıcı Hasarları?
Bu yatıştıcılar bazen uyuşturucuların yan etkilerini hissetmemek için kullanılmaktadır ama doktor gözetiminde kullanılmayan ve aşırı dozda alınmasıyla beraber koma veya ölümle karşılaşmak kaçınılmaz bir son olmaktadır. kontrollü bir şekilde bırakılmadığı taktirde yoksunluk kırizleri terleme, panik, manik bozukluklar görülür.

DMT Dimitri / Ayahuasca

Bazı bitkilerde bulunan, tütsülenebilen, burundan çekilebilen veya ayahuasca ile karıştırılabilen güçlü bir halüsinojenik ilaç olarak kullanılır. Güney Amerika’daki pek çok yerli halk, kültürlerinin bir parçası olarak DMT içeren içecekler veya yiyecekler kullanıyor – en iyi bilinen örnek ayahuasca törenleri.

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Beyaz bir kristal toz veya katı, saf halindeyken sarı, turuncu, pembe bir toz veya katı, saf olmadığında ki bu daha yaygındır kahvemsi / yeşil bir bitkisel karışım. DMT enjekte edilebilir veya içilebilir. Etkilerin ne kadar sürdüğü ve ilacın sisteminizde ne kadar kalacağı ne kadarını aldığınıza, büyüklüğünüze, ne yediğinize ve başka hangi ilaçları kullandığınıza bağlıdır.

Kullanıldığı andaki etkileri?
DMT’ye çıktığınızda dünya çok çarpık görünüyor: renkler, sesler, nesneler ve hatta zaman çok tuhaf görünebilir ve bazı insanlar vücut dışı deneyimler yaşar. zaman ve hareket hızlanıyor ya da yavaşlıyor gibi hissetme. Herhangi bir halüsinojenik ilacın olduğu gibi, insanlar DMT’deyken tahmin edilemez şekilde tepki verebilirler.

Kalıcı Hasarları?
DMT, bir insanın hayal gücünü besleyen çok öngörülemeyen – ve bazen çok korkutucu – etkiler üretebilir. Yolculuk kötü giderse, kullanıcının kendisine zarar vermesine yol açar – bu nedenle, kötü ya da endişeli bir haldeyseniz DMT’yi almaktan kaçınmak en iyisidir. İlacın alınmasından sonra günlerce süregelen rahatsız edici ve duygusal etkilere neden olabilir.

AMT / Alfa-Metiltriptamin

Metil-EtilaminIndopan bazı uyarıcı etkilere sahip güçlü bir halüsinojen

Nasıl görünüyor / Nasıl kullanılır / Etki süresi ne kadar ?
Beyaz ve renkli toz halde yada farklı renkli kapsüller olarak satılıuyor. 3 ila 14 saat arasında etki göstermektedir.

Kullanıldığı andaki etkileri?
coşkulu, neşeli ve arkadaş canlısı hissettiriyor, Halüsinasyon, kusma, huzursuzluk, agresiflik, terleme, ateşlenme etkileri gösterir.

Jenkem

Afrika’da sokakta yaşıyan gençlerin yokluktan buldukları kafa yapıcı madde ise bir pet şişe nin içine idrar ve dışkısını yaptıktan sonra kapak kısmına balon takıp ağzı kapalı güneşin altında 1 hafta bekletip daha sonra içinede biriken metan gazı anidenkoklayıp kafa bulmasını sağlayan bir çeşit uyuşturucu türüdür. Kullananların hayatla olan kaygılarının yok olduğu ve Halüsinasyon gördükleri belirtilmiştir.

Uyuşturucu maddeler vücuttan nasıl atılır?

Uyuşturucu maddeler vücuttan ter, idrar ve dışkı ile atılırlar. Karaciğer zararlı maddelerin vücuttan atılmaları için çeşitli enzimler kullanarak zararlarını azaltan bir dönüşüm süreci uygular ( bu nedenle madde kullanımı karaciğer için oldukça tehlikelidir ) kullanıcının vücudunda çözünen moleküller kana karışmadan önce böbrekler tarafından süzülerek idrar ile dışarı atılır. Bu nedenle idrar testi madde kullanımının tespiti için son derece etkili bir yöntem olmasıyla birlikte uyuşturucu maddelerin vücuttan atılma süreleri kişinin metabolizma hızı, bağışıklık sistemi, alınan uyuşturucunun dozu ve türü, sağlık durumu gibi bir çok nedenden dolayı kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Uyuşturucu madde, hangi testle ve ne kadar süre boyunca tespit edilebilir?

Bağımlılık yapan maddeler ter, tükürük, kan ve idrar yanı uyuşturucu kullanımı saç telinden de tespit edilebilir. Bedenimize giren her kimyasal uyuşturucu madde saçımızda bir kod bırakmaktadır bu yüzden 6 ay içerisinde (saçın uzama hızına bağlı olarak) saç telinden alınan örnekte biyokimyasal analizlerde bu kod tespit edilerek kullanıp kullanmadığına ilişkin bilgi verir ama unutmamız gereken kronik kullanımlarda ait madde kullanımı yüzyıllar sonra bile sa. telinden bilgi verebilmektetir.

Bu sadece genel bir rehber olup ilk defa madde kullanan kişiler için geçerlidir normal ( kronik ) kullanıcılar için Bir ilacın ne kadar süreyle tespit edilebileceği, ne kadar alındığına ve hangi test kitinin kullanıldığına bağlı olarak bir aya kadar değişiklik göstermektedir.

Esrar idrar testinde yaklaşık 30 gün
Ecstasy idrar testinde 4 gün
Kokain idrar testinde 3 gün
LSD idrar testinde 3 gün
Speed idrar testinde 1-5 gün
Kodein idrar testinde 2 gün
GHB ve GBL idrar testinde 2 gün
Met idrar testinde 1-4 gün
Psilosibin idrar testinde 2 gün
Alkol idrar testinde 5 gün
MDMA idrar testinde 7-9 gün
Metamfetamin idrar testinde 16 gün

Uyuşturucu madde kullanımında kanuni yaptırımlar?

Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alan, bulunduran ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde temin edip birine satmanın, yada arkadaşının birine biraz vermek dahi olsa cezası 5 seneden az olmamak üzre ağır hapis yaptırımı uygulanmaktadır.

Uyuşturucu tedavi merkezleri

Amatem
Adres: Zuhuratbaba Mah. Dr.Tevfik Sağlam Cad. Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 25/2, 34158 Bakırköy/İstanbul
Telefon: (0212) 409 15 15

Batem Bağımlılık Tanı ve Tedavi Merkezi
Adres: Teşvikiye, Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. Ömür Apt. 55/2, 34365 Şişli/İstanbul
Telefon: 0533 205 73 73

Kazdağları’nda kurulan Kurtuluş Vakfı Tesisleri
Adres: akçay, 10305 Edremit/Balıkesir
Telefon: (0266) 377 10 03

Özel Fransız Lape Hastanesi
Adres: 19 Mayıs Mahallesi, Büyükdere cad No:18 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 246 10 20

TEDAVİ SONRASI TEKRAR MADDE KULLANMAYA BAŞLAMAK SIKÇA GÖRÜLÜR. BU, ÇOCUĞUNUZUN VEYA TEDAVİ PROGRAMININ BAŞARISIZLIĞI ANLAMINA GELMEZ. BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK ZORDUR VE ZAMAN ALIR.

Bu maddeleri kullanan, bırakmaya çalışan yada kullanıcı olan kişi yardım etmek için araştırma yapan kişiye öncelikle şunu söylemek isterimki bağımlılık yapan maddelerin veriği aldatıcı ve kısa süreli keyiftir, siz ne olduğunu bile anlamadan sizi elegeçirir, bırakmak için çok güçlü bir iradeye sahip olmanız gerekiyor.

Birden kesilmesinde, delirium tremens adıyla bilinen sanrı belirtileri görülür nabız hızlanır, kan basıncı yükselir, aşırı terleme, paranoya türü kuruntular, halüsinasyon gibi.

Bırakmaya karar verildiğinde doktor yardımı almak size büyük ölçüde fayda sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz