Bazı filmler vardır, kimisinden ders çıkarır, kimisini de izledikten sonra hayata bakış açımız tamamen değişir. İzlemeniz gereken unutulmaz filmler neler mi? Gelin beraber göz atalım.

Unutulmaz Filmler

21 Grams – 21 Gram (2003)

Yönetmen: Alejandro González Iñárritu
Zaman geçişleri ile dikkati çeken bu filmde üç karakterin, yollarını kesiştiren bir trafik kazasını konu alıyor. Paul Rivers, eşini seven ve hayatta kalmak için kalp nakline bel bağlamış, ağır hasta bir matematik profesörüdür. Christina Peck, bir dönem uyuşturucuyuda çare arayışlarına dâhil ettiği mutsuzluğunun ardında bırakmış, iki çocuk annesi bir kadınıdır. Jack Jordan ise türlü kirli işlere bulaşmış, sonrasında eşi ve çocukları için mutluluğu dini inanışta bulmuş, eski bir sabıkalıdır.

Unutulmaz Filmler

Akıl Defteri – Memento (2001)

Yönetmen: Christopher Nolan
Kahramanımız Leonard Shelby, pahalı takım elbiseler giyen,  Jaguar  araba kullanan, bunun yanında ucuz, tanınmamış motellerde konaklar ve ödemelerini hep nakit parayla gerçekleştirir. Başarılı bir iş adamı görüntüsündedir, ancak Leonard’ın tek hedefi karısını öldüren adamı bulup intikamını almaktır ama aynı zamanda Leonard’ın nadir görülen ve tedavisi olmayan bir hafıza kaybı hastalığı vardır. “Kaza” öncesi olayları tüm ayrıntılarına kadar hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye gittiğini ve neden gittiğini bilememektedir.

Unutulmaz Filmler

Siyah Kuğu – Black Swan (2011)

Yönetmen: Darren Aronofsky
New York’ta yaşayan Nina genç ve yetenekli bir balerindir. Hayatının tamamını kapsayan dans en büyük tutkusu ve yaşam amacıdır. Nina, eski bir balerin olan ve kızına sürekli dans konusunda hırs aşılayan annesi ile birlikte yaşıyordur ve büyük gösteri zamanında yaşadığı piskolojik dengesizlikler onun içindeki ikinci bir kişiliğin ortaya çıkmasına sebep olur.

Unutulmaz Filmler

Boleyn Kızı – The Other Boleyn Girl (2008)

Yönetmen: Justin Chadwick
Mary Boleyn  14 yaşında, masum bir kız olarak kraliyet sarayına geldiğinde Kral VII. Henry’nin gözlerini kamaştırır. Kralın sonsuz ilgisi karşısında tüm varlığı alt üst olan Mary’nin krala olan aşkı her geçen gün artarken, apaçık yaşanan bu aşkın beraberinde sarayın taçsız kraliçesi olarak görülmeye başlanır. Zamanla kralın ilgisini kaybetmeye başlayan Mary, karşısında rakip olarak kardeşi Anne bulacaktır. Tüm bunlar karşısında, ailesinin hırslı oyunlarında bir piyon haline gelmiş olduğunu ve saray hayatının tehlikeli entrikalarını fark eden Mary, ailesinin isteği üzerine kardeşinin krala yakınlaşmasına yardım eder ve olanları soğukkanlılıkla izlemeye devam eder.

Unutulmaz Filmler

Çıldırış – The Jacket (2005)

Yönetmen: John Maybury
Jack Starks, Körfez Savaşı sırasından başından ağır yaralanmasına rağmen hayatta kalabilmiş eski bir askerdir. İyileşmesine rağmen sürekli hafıza problemleri yaşayan Jack, onunla ilgilenecek hiç yakını da olmadığı için bu krizleri daha da ağır geçirmektedir. Son çare olarak doğduğu kasabaya, Vermont’a geri dönmeye karar verir. Otostopla yoluna devam eden Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir kadına yardım eder. Kadının 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sınırını geçmek üzere yol alan bir adam tarafından arabaya alınırlar ve hayatı tamamen değişir.

Unutulmaz Filmler

Deja Vu – Déjà Vu (2006)

Yönetmen: Tony Scott
Deja Vu olarak bilinen olayın rahatsız edici gizemini herkes bir şekilde deneyimlemiştir. Birisiyle yeni tanıştığınızda sanki onu yıllardır tanıyormuş gibi bir hisse kapılırsınız. Veya herhangi bir yere ilk defa gittiğiniz halde sanki orada daha önce bulunmuş gibi hissedersiniz. Kısacası Deja Vu adı verilen duyguyu bilmeyen yoktur. Yapımcı Jerry Bruckheimer ve yönetmen Tony Scott’un aksiyon-gerilim çalışmasında deja vu duygusu başroldedir. İnsanların hayatını paramparça eden bir suç olayını araştırmakta olan ATF ajanı Doug Carlin’e  hiç umulmadık bir anda rehberlik eder. New Orleans’taki bir feribota konulan bombayla meydana gelen büyük patlamanın ardından kanıt toplaması için çağrılan Carlin, insanların beyninin içindeki “deja vu”ların herşeyden daha güçlü olduğunu keşfeder.

Unutulmaz Filmler

Dövüş Kulübü – Fight Club (1999)

Yönetmen: David Fincher
Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen bu kült filmde Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile ve o andan sonra hayatı tamamen değişir.

Unutulmaz Filmler

Er Ryan’ı Kurtarmak – Saving Private Ryan (1998)

Yönetmen: Steven Spielberg
II. Dünya Savaşını konualan filmide Normandiya çıkarmasının yapıldığı 6 haziran 1944 günü küçük bir askeri birlik farklı bir göreve yönlendirilir. Düşman bölgesine sızarak paraşütçü er James Ryan’ı kurtarmaları istenmektedir. Dört çocuk annesi bir anne İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiği üç oğlunun ardından fazlasıyla yaralanmıştır. Şimdi tek dileği hayatta kalan tek oğlunun savaştan sağ salim dönmesidir. Yakarışları karşılık bulur ve başkan tarafından verilen bir emirle James Ryan’ın ne pahasına olursa olsun bu savaştan sağ çıkması sağlanacaktır.

Unutulmaz Filmler

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption (1995)

Yönetmen: Frank Darabont
Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir. Burada başta Red olmak üzere yeni arkadaşlar edinir. Hapishane yaşamını uyum sağlamaya çalışırken diğer yandan da bilgisi ve kültürüyle etrafındaki insanları etkilemeyi başaracaktır.

Unutulmaz Filmler

Forrest Gump (1994)

Yönetmen: Robert Zemeckis
Romandan uyarlanan filmde düşük I.Q. sahibi Forrest Gump’ın sıradışı yaşadıklarını ve hayatının aşkı olan Jenny ile tanışmasını anlatıyor. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir ve tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

Unutulmaz Filmler

Gazap Ateşi – Man On Fire (2004)

Yönetmen: Tony Scott
Yıllar önce ordudaki özel bir birlikte görev alan Creasy, bu günlerden kalan kötü anılarını silmekte ve yeni hayatına adapte olmakta zorlanmaktadır. Geleceği belirsiz bir haldeyken Meksika sınırında eski arkadaşı Rayburn ile karşılaşır ve bu sayede bir koruma görevlisi olarak bir iş bulur.

Unutulmaz Filmler

Guguk Kuşu- One Flew Over The Cuckoo’s Nest  (1975)

Guguk Kuşu  muhteşem bir senaryoya sahip bir sinema klasiğidir. Tutuklu olduğu cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapan Randle P. McMurphy adlı kişinin dramını başarıyla beyazperde’ye aktaran Jack Nickolson gerçekten üstün bir performans sergiliyor. aykırı tavırları cezaevi yetkililerinin gözüne batmaya başlayınca bir süre sonra teşhis için akıl hastanesine gönderilir ve deli olduğuna kanaat getirilir. yeni meskeni, olan Randle hastanede kurallarına uymaması ve arkadaşları ile olan ilişkileri ile dikkatleri üzerine çeker. Kısa süre içinde soğuk tavırlı, suratsız, otoriter bir görevli olan hemşire Ratched, Randle’ı yakın takibe alır ve her hareketini izlemeye başlar.

Unutulmaz Filmler

Koku: Bir Katilin Hikayesi – Perfume: The Story of a Murdere (2007)

Yönetmen: Tom Tykwer
18.yy Fransa’da geçmekte olan film de sefalet, açlık ve pislik içersinde yüzen Paris halkının içersinden alınan kesitlerle başlar olaylar. jean-Baptiste Greenouille bir balık satıcısı kadının oğlu olarak tezgah arkasında çöplerin arasında doğar ve Annesi onu çöplerin arasına atmışdır. Lakin Jean yaşar ve bir yetimhanede büyür. Güçlü bir koku alma yeteneği olduğunu çok geçmeden farkeder. Gençlik döneminde tabakhanede çalışmaya başlayan Jean, şehire indiği günlerden birinde güzel bir genç kızın kokusunun büyüsüne kapılır ve onu takip eder. Bir süre sonra kıza ulaştığında kız korkar ve çığlık atar. endişelenen Jean da panik içinde onun ağzını elleriye kapar. ve kızın boğularak ölmesine yol açar. Jean burada kızın her yerini koklayarak güzelliğin ve ölümün kokusunu içine sindirir ve olaylar hızla ilerler.

Unutulmaz Filmler

Leon Sevginin Gücü – Leon: The Professional- (1995 – Fransa)

Yönetmen: Luc Besson
Acımasız bir tetikçi. Küçük bir kız. Birbirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yoktur Usta oyuncu Jean Reno ve Natalie Portman, soğukkanlı bir katil ile küçük bir kız arasındaki sıra dışı bağı anlatan bu kült filmde bir araya geliyor.

Unutulmaz Filmler

Makinist – The Machinist (2005)

Yönetmen: Brad Anderson
Trevor Reznik adlı bir makine operatörü uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar. Yanında çalışanlar en başta görünüşündeki tuhaflıktan ötürü ondan ürkmeye başlarlar ancak dükkanda onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. Kaza yüzünden Trevor’ı suçlarlar. Artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği Trevor’ın gitmesidir. Çalışanların onun işten atılması için komplo kurmaya başlamalarını anlayınca Trevor’ın suçluluk duygusu zamanla şüphe ve paranoyaya dönüşür, acaba daha kötüsünü mü beklemelidir? Önce evinde gizli notlar bulur. Tüm bu gizemler, Trevor’ı delirtmek için kurulmuş bir entrikanın parçaları mıdır? Yoksa her şeyin sebebi aşırı uykusuzluk ve yorgunluk mudur? Olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan Trevor’ın hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. Daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.

Unutulmaz Filmler

Mandalina Bahçesi – Mandariinid (2013)

Yönetmen: Zaza Urushadze
Sene 1990. Abazya’daki bir Estonya köyüneyiz. Yaklaşan Gürcü ve Çeçen savaşı üzerine tüm köy halkı Osetya’ya göç etmiştir. Abhazya Savaşı’na ışık tutan ve savaştan etkilenen insanların yaşamına gerçekçi bir bakış açısı sunan Gürcistan – Estonya ortak yapımı olan filmde mandalina yetiştiren yaşlı bir adamın hikayesini anlatıyor.

Unutulmaz Filmler

Medyum – Red Lights (2012)

Yönetmen: Rodrigo Cortés
Üniversitenin psikoloji bölümünde öğretim üyesi olan Margaret Matheson ve asistanı Tom Buckley, ruh çağırma, psişik güçler, telepati vb. metafizik olarak tanımlanan olayları ülke çapında araştırarak, sahte medyumların ipliğini pazara çıkartmaktadırlar. İnsanları çeşitli, kurnaz yöntemlerle kandıran şarlatanlar çok büyük paralar kazanmakta, dahası ciddi hastalıkları olan insanları tıbbi yöntemler yerine bu sahte güçleriyle tedavi ettiklerine inandırmaktadırlar, fakat ünlü medyum Simon Silver 30 yıl sonra yeniden gündeme gelip, gösterilere çıkmaya başlayınca Tom, Margaret’ın tüm ısrarlarına rağmen Silver’ın da peşine düşmek, bir yalancı olduğunu ispat etmek ister.

Unutulmaz Filmler

Melekler Şehri – City of Angels (1998)

Yönetmen: Brad Silberling
Hastalarından birini hiç sebep yokken ameliyat masasında kaybeden kalp cerrahı Dr Rice`ın kendine güveni alt üst olmuştur. Los Angeles üzerinde gezinen melek Seth o sırada her ne kadar ölen hastaya yardım için orada bulunsada Maggie`den etkilenir ve onun kendine olan güvenini tekrar kazanmasında yardımcı olmaya karar verir. Bu arada ona aşık olur ve sonunda bütün risklerine rağmen görünmez bir ruh olmaktan çıkar ve şüpheli bir yabancı haline gelir. Kadere inanmayan Maggie ise Seth`e daha öncekilerle kıyaslanmayacak derecede aşık olur. Bu arada Maggie ile beraber olmak için göklerden ve meleklikten vazgeçen Seth, yeryüzündeki karmaşık hayatı yaşadıkça umutsuzluğa kapılır. Acaba aşk, kişinin temel özelliklerinden vazgeçebileceği kadar değerli midir?

Unutulmaz Filmler

Aşk ve Gurur – Pride & Prejudice (2006)

Yönetmen: Joe Wright
Jane Austen’ın 1813’te yayımlanan Gurur ve Önyargı kitabından uyarlanan Hikaye George dönemi İngilteresi’nde taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennett ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Unutulmaz Filmler

YEDİ – SE7EN (1996)

Yönetmen: David Fincher
Bir seri katilin Hristiyanlık inançlarına göre kibir, açgözlülük, şehvet düşkünlüğü, kıskançlık, oburluk, yıkıcılık ve tembellik olan 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi yöntemleriyle öldürmesini konu alan filmde cinayet masasından iki dedektif bu seri katilin peşine düşer.

Unutulmaz Filmler

Zindan Adası – Shutter Island (2010)

Yönetmen: Martin Scorsese
Massachusetts’te suç işlemiş akıl hastalarının tedavi gördüğü adadaki hastanede bir hastanın ortadan kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı üstlenen iki polis müdürü kendilerini şiddetli bir kasırganın ve mahkumların ayaklanmasının tam ortasında bulurlar ama asıl konumuz bu paradoksun içinde gizlidir.

Unutulmaz Filmler

Stigmata (1999)

Yönetmen: Rupert Wainwright
Rahip Andrew Kierman Vatikan tarafından, Brazilya da yaşanan bir olayı araştırmak için görevlendirilir iddiaya göre İsa heykelinin gözlerinden kan akmaktadır ve bu olayı araştırırken başka bir olay daha gündeme gelir Frankie Paige isimli bir kadının vucudunda yaralar çıkar ve stigmata teşhisi konur.

Unutulmaz Filmler

Çizgili Pijamalı Çocuk – The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Yönetmen: Mark Herman
İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmde Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri bir buçuk milyon Yahudinin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yoketme kampının bitişiğindedir.

Unutulmaz Filmler

Kelebek Etkisi – The Butterfly Effect (2004)

Yönetmenler: Eric Bress, J. Mackye Gruber
Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan genç bir adam zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hemde çevresindeki insanların hayatını büyük ölçüde değiştirmektedir.

Unutulmaz Filmler

Köstebek – The Departed (2006)

Yönetmen: Martin Scorsese
Hikayemiz Massachusetts Eyalet Polisi’nin şehrin en büyük suç organizasyonunu çökertmek için geniş çaplı bir mücadele başlattığı Güney Boston’da geçiyor. mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşın köstebeklerle dahada karmaşık hale gelmesi uzun yıllardan beri mafya tarafından, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar son derece iyi pozisyonlardadırlar teşkilat bünyesinde. Aynı şekilde polisin aynı amaçla yetiştirdiği adamları da mafya içinde cirit atmaktadırlar. Ancak vakit her şeyin açığa çıkma vaktidir. Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri macera başlayacaktır.

Unutulmaz Filmler

Yeşil Yol – The Green Mile (2000)

Yönetmen: Frank Darabont
Mucizeler hiç beklemediğiniz anlarda ve yerlerde gerçekleşebilir, hatta Cold Mountain Cezaevinin birhücresinde bile John Coffey, doğaüstü güçlere sahip bir mahkumdur. Tom Hanks ise bu hapishanede görevlidir. Yeşil Yol, hastalık, ölüm, iyilik ve kötülük üzerine etkili bir filmdir.

Unutulmaz Filmler

Kuzuların Sessizliği – The Silence Of The Lambs (1991)

Yönetmen: Jonathan Demme
Akademiden başarıyla mezun olmuş genç FBI ajanı Clarice Starling, kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir kadını kurtarmaya çalışır. Clarice, katile ulaşmak için başka bir psikopat olan ünlü doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır.

Unutulmaz Filmler

Altıncı His – The Sixth Sense (2000)

Yönetmen: M. Night Shyamalan
Sekiz yaşında bir çocuk olan Cole Sear duru görüsü açık ve karanlık güçlerin etkisi altındadır. Zaman zaman hayaletler tarafından ziyaret edilen bu çocuk, gölgelerin arasından ortaya çıkan hayaletlerle kendi iradesi dışında bağlantılar kurmakta ve bu durumdan çok korkmaktadır. Kendisinde normal ötesi bir takım güçlerin var olduğunun farkına varan küçük çocuk bunların sebebini anlayamadığı gibi çektiği acıları da çocuk psikoloğu Malcolm Crowe’un dışında hiç kimseye anlatamamaktadır. Ancak küçük hastasındaki doğaüstü yeteneklerin gerisindeki esrar perdesini aralamaya çalışan psikoloğun çalışmaları ilerledikçe her ikisinde de bir takım korkutucu ve açıklanamaz gelişmeler başlayacaktır.

Unutulmaz Filmler

Truman Show – The Truman Show (1998)

Yönetmen: Peter Weir
Hikayemizin kahramını Truman çok güzel bir adada yaşamaktadır. Fakat bu ada, Truman dışında her şeyin sahte olduğu bir ortamdır ve doğduğu günden itibaren devamlı olarak seyirciler tarafından izlenmiştir. Truman ise bunun hiç farkında olmaz, ta ki öldüğünü sandığı babasını görene dek.

Baba – The Godfather (1973)

Yönetmen: Francis Ford Coppola
Mario Puzo’nun çok satan kitabından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından sinemaya uyarlanan eser, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor ve Baba filminin serileri başlamış oluyor.

SON SAMURAY

Son Samuray – The Last Samurai 2003

Yönetmen: Edward Zwick
Amerikan Ordusunda, ukala ve aynı zamanda da kıdemli bir kaptan olarak bilinen Nathan Algren, 1870’lerde Japonya’dan bir teklif ve davet alır. Kendisinden, Japon İmparatorluğu’nun ilk ordusuna askeri eğitim vermesi talep edilmektedir. Her ne kadar modern savaş yöntemleri açısından gelişim gösterseler de samuray kültürü de hem devam etmekte hem de önemsenmektedir. Ancak Algren, başına gelen bir kaza sonucu, samurayların lideri tarafından kurtarıldığı vakit, esas samuray kültürüyle tanışır ve bundan ziyadesi ile etkilenir. Bir samuray savaşçısı gibi hareket etmeyi öğrenmesi onu son derece önemli bir kararın eşiğine taşıyacaktır. Başrolde Tom Cruise’un oluşu filme ekstra bir cazibe katıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz