Türkiye’de kadın olmak

Takip eden ve laf atan ademoğluna “bas git zübük” denildiğinde üzerinize yürüyüp şiddete yönelmeleri yada cevap vermediğinde “anaaa karı bana hasta oldu” demesi hatta bununla yetinmeyip elle taciz etmesidir.

Türkiye’de kadın olmak

Prometheus gibi, spartacus gibi, martin luther gibi yürek ister.

Türkiye’de kadın olmak yürek ister

Türkiye’de kadın olmak

İş kadını olmayı seçsen bile evlendiğinde yemeğin çamaşırın bulaşığın senin sorumluluğun olduğunun düşünülmesidir.

Türkiye’de kadın olmak

Çocuk yaşta bile olsan evlenmeme hakkını kullanamamandır.

Türkiye’de kadın olmak

Kazandığın herhangi bir başarının nedeni olarak güzel olman ve cinselliğini kullanman olarak gösterilmesidir.

Türkiye’de kadın olmak

Kendini kanıtlamak için erkeklerin 2 katı fazla çalışman gerekmesidir.

Türkiye’de kadın olmak

Doğduğunda erkek olmadığın için üzülünmesidir.

Türkiye’de kadın olmak

Maddi ve manevi olarak sömürülmektir.

Türkiye’de kadın olmak

Yanında bir erkek olmadan gece yada gündüz dışarı çıkamamaktır tabi ki çıkabilirsin de tacizlere aldırmaman lazım.

Türkiye’de kadın olmak

Her an tacize, kapkaça maruz kalma korkusuyla yaşamaktır.

Türkiye’de kadın olmak

Futbol muhabbetine katıldığında ya da muhabbeti bizzat açtığında ofsayt nedir biliyo musun sorusuna maruz kalmaktır.

Türkiye’de kadın olmak

– 69 yaşındaki A.Ü gibi, yolda sadece adres sorduğu torunu yaşında bir genç tarafından bir barakaya çekilip tecavüz edilebilir.
– 6 yaşındaki Gizem Akdeniz gibi, babanızın kuzeni tarafından defalarca tecavüz edilebilir, öldürülebilirsiniz, cesediniz ormanda bulunabilir. (Yaşınızın bir önemi yok, vajinanızın olması yeterlidir erkekleri tatmin edebilmeniz için)
– 17 aylık N.N.B gibi, 3 tane hayvan tarafından işkence edilip tecavüze uğrayabilir, beyninizde ödem oluşabilir. (Tecavüz eden hayvanlar, “Çok neşeli bir bebekti, ne zaman çağırsak kucağımıza oturuyordu” diye ifade verebilirler.)
– 20 yaşındaki Özgecan Aslan gibi, arkadaşınızla gezdikten sonra evinize dönerken sadece dolmuştaki son yolcu olduğunuz için, 3 tane hayvan tarafından saldırıya uğrayabilir olmaktır.

Türkiye’de kadın olmak

Bu ülkede giydiğiniz her şeyden tahrik olan ve bu yüzden sizinle kendini tatmin etmeyi kendine hak gören bir zihniyet yaşamaktır.

Türkiye’de kadın olmak yürek ister

Başbakanlık kadının statüsü ve sorunları genel müdürlüğünün yaptığı araştırmanın sonucu, türkiyede kadın olmak ne demek yeterince açıklıyor.

» Aile içi suçların yüzde 87si, kadınlara karşı işlenmiş

» Varoş olarak nitelenen gecekondu semtlerindeki kadınlar arasında yapılan araştırmada, kadınların %97 sinin aile içi şiddete maruz kaldığı belirlendi.
ailelerin %34 ünde fiziksel, %53 ünde ise sözlü şiddet görülüyor.

» Lise ve daha üstü eğitimli 15-24 yaş grubunda bulunan kadınların yüzde 39.6sı işsiz, kentli kadınlarda bu oran yüzde 37.4 iken kırsal alandaki kadınlar için bu oran yüzde 45.3e ulaşıyor.

» Kadınları %20 si okuma yazma bilmiyor.

» Üniversite ve diğer yüksek eğitim kurumlarında görev yapan toplam 53 bin 805 öğretim elemanının 17 bin 828i kadın. yani kadın öğretim elemanlarının tüm öğretim elemanlarına oranı yüzde 33.1 oranında.

» Türkiye’de kadınların %40 ı görücü usulüyle evleniyor, %20 si ise nikahsız yaşıyor kişilerin özel yaşamı beni ilgilendirmez ister nikahlı ister nikahsız ister severek ister görücü usulü hepsine açığım ama kendi rızasıyla yapılıyorsa.

» Eğitim gören 100 kadından sadece 2 tanesi yüksek öğrenim görüyor.

» Kadınların %55 i doğum kontrolü uygularken, %64 ü hamilelik döneminde doktora gitmiyor. -yılda 2 bin 500 kadın anne olmak isterken yaşamını yitiriyor.

Tabi bu araştırma sonucunu ben çok iyi niyetli görüyorum gerçek tablo bence daha karanlık bu ülkede “Kadınlar iş aradığı için işsizlik yüksek” diye açıklama yapan, tecavüze uğrayan doğursun, devlet bakar, vs diyen bakanlar oldukça düzelmesi de çok zor….

Kısacası bu ülkede yaptığınız her şey, var oluşunuz bile bir “TAHRİK” sebebidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz