En sevdiğim anonim web tarayıcısıdır Tor ana mantığı Anonimlik kim olduğunun bilinmemesi, kaynağın belli olmamasını sağlamasıdır.

Tor (The Onion Routing) kullanıcılarına anonim iletişim imkânı sağlayan bir ağ ve yazılım projesi oluşturduğu ağ üzerinden Tor web tarayıcısı kullanılarak kullanıcıların gerçek kimliklerini gizleyerek şifreli bir şekilde internete erişmelerine imkân sağlamaktadır.
Gizliliğinizi ve anonim kimliğinizi korumanıza yardımcı olan Tor u sisteminizden kesinlikle eksik etmemenizde fayda var zira yaşadığımız zamanlar pek hoş değil güvenlik hem sizin için hemde çevrenizdekiler için önemlidir.

Tor soğanın katmanları gibi, iletişimi gerçekleşirken yapılan şifrelemelerin katman katman yapılmasıyla iletişimi anonim hale getirildiği networktür. Dünya genelinde binlerce gönüllüden oluşan ücretsiz tor relay node’ları (relay noktaları) barındırır. Tor üzerinden nete girdiğinizde gönderdiğiniz veriler, gideceğiniz sitenin ip adresi de dahil katman katman şifrelenir ve tor relay noktalarından geçer. Herbir relay noktası tekbir şifreleme katmanının şifresini açar ve geri kalan şifreli katmanı bir sonra uğrayacağı noktaya iletir ve sonuncu relay noktası buna ‘çıkış noktası’ diyebiliriz, en içerdeki gizli katmanın şifresini çözer ve sizin ilk bilgisayarınızdan gönderdiğiniz orjinal veriyi istediğiniz adrese ulaştırır. Relay noktaları ve herbir noktanın kendine düşen belli bir katmanın şifresini çözmesi sebebiyle geriye doğru size ulaşılması çok güçtür ( ama imkansız değil) ve bu sayede gerçek ip adresiniz ve kimliğiniz gizlenmiş olursunuz.

2013’de NSA tek bir haftada 24 Tor kullanıcısnın kimliğini tespit etmişti. Tor kullanan kişilerin, NSA ve FBI tarafından tespit edildiğini unutmamanızda fayda var ama tabi siz sonuçta yasadışı faaliyet göstermeyeceğiniz için bundan kormanıza gerek yok 🙂

Dip wep de gezinmek istiyorsanız mutlaka Tor u kullanın derim ama ne yazık ki birçok suçlu da internetteki yeraltı marketi olan ve sadece Tor ile girilebilen Silk Road’a girip yasa dışı işlerini Tor ile yürütmektedir. Silah kaçakçılığı, Uyuşturucu, Kadın ticareti, Çocuk istismarı ve yasadışı bir çok faaliyet gibi bu yüzdem unutmamanız gereken eğer dip web de dolaşıcaksanız sadece Tor yükleyip dolaşmanız da tehlikeli mutlaka giriş yapmadan önce güvenlik ayarlarınızı yapmanız gerekir asla bunu unutmayın flash ve javascript eklentilerini de kapatın.

Güvenliğin bedeli Verileriniz networkte dünyanın herhangi bir noktasında bulunan tor relay noktalarında dolaştığı için, bu extra güvenliğin bedeli yavaşlık oluyor ve lokasyon bazlı filtresi olan medyaları izlemek için çok verimsiz. Dünyanın farklı bölgelerindeki dizileri, maçları izlemek neredeyse işkence dönüşüyor ve yavaşlık yüzünden çoğu medya hızlı bir şekilde stream edilemiyor.

  • Yükleme Kodu
    #sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/tor-browser
    #sudo apt-get update
    #sudo apt-get install tor-browser

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here