Türk kültürünün vazgeçilmezi hamamlar özellikle Osmanlı döneminin önemli yapılarıdır. tarih boyunca her sultan ve padişahın dönemlerinde hamam yaptırdığı bilinir. hamamlar temizlenmenin dışında sosyalleşmek ve erkek annelerinin de gelin bulması içinde ideal olmuştur 🙂

İstanbul da bulunan tarihi hamamlar

Ayasofya Hürrem Sultan / Haseki Hamamı
Osmanlı döneinin en güçlü kadını olarak bilininen Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından, Mimar Sinan’a 16. yüzyılda (1556 – 1557) yaptırılmış olan bu hamama girdiğiniz an tarihte yolculuk yapıyormussunuz hissi uyandırıcaktır.
Adres: Cankurtaran Mh., Ayasofya Meydanı No:2 | Fatih

Süleymaniye Hamamı
1557 yılında, Mimar Sinan’ın kalfalık eserim dediği Süleymaniye camii’ nin yapılışı sırasında inşa edilmiş Hamam üç bölümden oluşur ve hamamda Kanuniye ait özel bir loca vardır. Köklü tarihine rağmen 82 yıl kapalı kalmış olan Süleymaniye Hamamı. 2001 yılında tekrar açılmış ve günümüzde hizmet vermektedir. çiftlerin içeriye alındığı kadın erkek birlikte girilebilen, herkesin giremediği ender güzellikte ve rahatlıkta bir hamamdır özellikle çift olan yabancı misafirlerimi götürmek için tercih ettiği bir yer.
Adres: Mimar Sinan Caddesi No: 20 | Süleymaniye

Kılıç Ali Paşa Hamamı
İtalyan asıllı olup, gerçek adı “Giovanni Dionigi Galeni” olan ve Gençlik yıllarında esir düştüğü Osmanlı donanmasında, önemli savaşlarda görev almış,
Müslüman olduktan sonra Uluç Ali ismini alan Osmanlı donanmasının en başarılı ve güçlü komutanlarından biri olarak kabul edilen Kılıç Ali Paşa tarafından 1578-1583 tarihleri arasında Mimar Sinan’a yaptırılmış olan bu hamamı bugüne kadar görmediyseniz kendinize bir iyilik yapın ve de 2-3 saat için bırakın size Kral- Kraliçe muamelesi yapsınlar. Son derece temiz bir mekan,hizmet mükemmel, ayrılırken hamam alışkanlığı kazanmış oluyorsunuz.
Adres: Kemankeş Mah, Hamam Sk. Tophane | Beyoğlu

Tarihi Galatasaray Hamamı
Galatasaray Külliyesi içinde yer alan, Sultan II. Beyazıt tarafından 1481 yılında külliye ile beraber inşa ettirilmiş bu hamam genellikle yabancı misafirlerim geldiğinde tercih ettiğim yerler arasında temiz bir yer ve çalışanlar güler yüzlü.
Adres: Kuloğlu Mh. Turnacıbaşı Cd. No:8 | Beyoğlu

Çemberlitaş Hamamı
Nurbanu Sultan tarafından yaptırılan Çemberlitaş Hamamı, erkek ve kadın bölümleri olmak üzere birbirinin benzeri bitişik iki ayrı hamam olarak planlanmış. Mimar Sinan’ın son dönem eserleri arasında yer alan hamam, yerli ve yabancı turistler, araştırmacılar ve fotoğrafçıların dikkatini fazlasıyla çeken bir yerdir.
Adres: Mollafenari Mahallesi, Vezirhan Cd. No:8 | Fatih

Cağaloğlu Hamamı
18.yüzyılda I. Mahmut tarafından yaptırılan Cağaloğlu Hamamı, Hamamın yaptırılmasındaki amaç Ayasofya Külliyesi ve Ayasofya Kütüphanesi’ne gelir sağlamak olup uzunca bir süre de bu amaca hizmet etmiştir. Hassa mimarı Süleyman Ağa tarafından çizilen hamam, değişik mimarisi sizi büyüleyecek bir yerdir. Çalışanlar güler yüzlü ve temiz bir yerdir.
Adres: Kazım İsmail Gürkan Cad. No: 24 | Eminönü

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz