Aliexpress TR

Tarayıcı geçmişi nedir? Tüm verilerinizi veya yalnızca belirli bir zamana ilişkin bazı verileri silmek için ne yapmamız gerekiyor.

İlk önce tarayacımızdaki veriler nedir bunları anlatıyım Web sitelerine ilişkin ayarlar ve verdiğiniz izinler Örneğin, bir sitenin JavaScript çalıştırıp alıştıramayacağı, kameranızı kullanıp kullanamayacağı veya konumunuzu bilip bilemeyeceğidir. Çerezler; ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından oluşturulan dosyalardır. Çerezler göz atma bilgilerini kaydederek çevrimiçi deneyiminizi daha kolay hale getirir. Site verileri; HTML5 özellikli depolama türleri Uygulama önbellekleri, Web Depolaması verileri, Web SQL Veritabanı verileri ve Dizine Eklenmiş Veritabanı verileridir. Önbelleğe alınan resimler ve dosyalar; kullandığınız taracıda, ziyaretiniz sırasında daha hızlı açılmalarına yardımcı olması için sayfalardan bölümleri hatırlar. ziyaret ettiğiniz sayfalardaki metin ve resimler kayıt altına alır. Kayıtlı şifreler; Kaydettiğiniz şifrelerin kayıtları saklar. Form otomatik doldurma verileri; Adresler ve kredi kartları dahil olmak üzere Otomatik Doldurma girişlerinizi saklar. Medya lisansları; Oynattığınız veya indirdiğiniz filmler ya da müzikler gibi HTML5 korumalı içeriğe ilişkin lisanslarını saklar

DNS ön belleği nasıl silinir? Bilgisayarınızın DNS ön belleğini temizlemek için;Başlat > Çalıştır dedikten sonra “cmd” yazıp giriş yapınız. Gelen komut satırı ekranına ipconfig /flushdns yazıp çalıştırdığınızda dns ön belleğinizi temizlemiş olacaksınız.

Tarayıcı geçmişi nasıl silinir? en yaygın kullanılan tarayıcılar için Tarayıcı Geçmişini Silmek aşağıdaki işlemleri sırası ile yapın.

Başlat menüsünden Programlar kısmına gelip Internet Explorer, Mozilla Firefox yada Google Chrome hangisni kullanıyorsanız açın açılan penceredeyken “Ctrl + Shift + Delete” tuş kombinasyonuna basınız.

Karşınıza gelen pencerede silmek istediğiniz dosyaları seçip aşağıdan Tarama verilerini temizle butonuna basın ve işlem tamam.

ayrıca kullanıdığınız tarayıclardaki ayarlarınızı yapın örneğin google kullanıyorsanız https://myaccount.google.com adresine girip oturum açma, cihaz etkinliği, güvenlik etkinlikleri, hesaba erişimi olan uygulamalar, kişisel bilgileriniz, reklam ayarları, ödemeler, erişilebilirlik, Google Drive depolama alanınız google fotograflar gibi alanlarınızın ayarlarını yapın. unutmamanız gereken bir şeyde telefonunuzda google kayıtlı ve fotograflar bölümünde senkrasyon açıksa çektiğiniz bütün fotograf ve videolar https://photos.google.com adresine kaydediliyor demektir ve telefonunuzdan silseniz bile görseller burada hala kayıtlı duruyor olucaktır buradan da silmeyi unutmayın. ayrıca telefonunuzda google hesabı açıksa ve herhangi bir oyun yada eklediğiniz programların izinlerinide bu bölümdeki hesaba erişim kısmından silmeyi unutmayın.