Aliexpress TR

Malta’ya giderken aklınızda bulunması gerekenler, Malta Adasına gitmeden önce bunları bilmeniz gerekiyor.

Malta’da Konuşulan Diller

Resmi dilleri: Maltaca, İngilizce dir ülkede ingilizce bilmeyen neredeyse kimse yok diyebilirim ek olarak turistik bölgelerde Fransızca ve İtalyanca biliniyor ki zaten Çaglar boyunca, birçok yabanci sözcük, özellikle Ingilizce, Arapça ve Italyanca sözcükler, Malta dilinin bir parçasi olmustur. bunu sebebide bir çok ülke nin sömürüsü altına girmesinden kaynaklanıyor Ayni zamanda resmi dil olan Ingilizce yaygin ve akici olarak konusulur ve uluslararasi is dilidir.

Malta’nın Vize Durumu

Ülke 2004 yılından beri Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olduğu için, ülkeye giriş yapmak için meşhur Schengen Malta vizesi almanız gerekiyor.

Malta’nın Para Birimi

Para birimi olarak euro kullanılıyor

Malta Uçuş Süresi

Türk Hava Yolları ve Air Malta’nın ortak gerçekleştirmiş olduğu iki saatlik kısa bir uçuş ile aktarmasız seyahat edebilirsiniz. (İstanbul-Malta uçuş süresi yaklaşık 2.30 saattir)

Malta’da Ulaşım

Şehirdeki ulaşım tamamiyle otobüs ve taksilerle sağlanıyor. Sadece adalar arasındaki geçişler vapurla yapılıyor.

Malta’daki otobüs bileti fiyatları mevsime göre değişiyor. Eğer uzun süreli seyahat yapacaksanız otobüs merkezlerinden ya da turist bilgi masalarından bir hafta boyunca geçerli olan limitsiz toplu taşıma kartı alabilirsiniz.

Pratik Bilgiler

Malta’da İngiltere’de olduğu gibi üç uçlu prizler kullanılmaktadır ve bu bakımdan, Türkiye’de kullandığımız adaptör, şarj cihazı vb. aletleri bir çevrici olmaksızın burada kullanamıyorsunuz,dolayısıyla buraya gelmeden bir çevirici edinmeniz gerekmakte, çeviriciyi buradan da satın alabilirsiniz, fakat Türkiye’den daha fazla ücret ödemiş olursunuz.

Marketlerinin hemen hemen hepsinde poşeti belli bir ücret karşılığında satması. yeni Türkiye’de olduğu gib, aldığınız ürünleri market poşetlerine yerleştirip götüremiyorsunuz. bu bakımdan, alış verişe çıkarken yanınızda birkaç poşet bulundurmanız gerekmekte, aksi halde bir poşet için 0.50euro gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir.

UNESCO Dünya Mirası–UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Mdina, Mısır Piramitlerinden daha eski tarihiyle Hal Saflieni, 1980’de UNESCO listesine giren arkeolojik alan Tarxien Tapınakları, Dünyanın en eski dini sitelerden biri olan Megalitik Tapınak Mnajdra, Ġgantija Temples görülmeye değer yerler.

Yeme İçme

→Malta’da ne yenir? diye düşünüyorsanız eğer gerçekten çok fazla seçenek mevcut  Akdeniz , İtalyan , Ortadoğu mutfağına kadar her türlü yemek çeşidini ve restoranı bir arada bulabilirsiniz ve Malta’da yemek için gidilicek yerler yazıma bakabilirsiniz TIKLAYIN

tabi bunlar benim aklımda kalanlar 😉