Aliexpress TR

Malta Hakkinda Her şey bu yazıda bulacaksınız Akdeniz’in göbeğinde yer alan bu adalar devleti Malta, Gozo ve Comino adlı 3 büyük 2 küçük adadan oluşmaktadır.
MALTA

Baş kenti: Valetta
Resmi dili: Maltaca ve İngilizce
Uçuş süresi: İstanbul dan 2.30 saattir
Saat farkı: Türkiye den 1 saat geri

Malta Hakkinda Her şeyBir çok ülkenin egemenliği altına girmiş olan Malta Arap, İtalyan, İspanyol ve tabiki İngilizlerden oldukça etkilenmiş bir Ülkedir, arabayı sol şeritten kullanıyor ve öğle vakitlerinde siesta yapıyorlar 🙂

Ekonomik olarak sıkıntı çekmeyen Malta’da evsiz bulunmamaktadır nüfusu yoğun olmaması sebebiyle halkın ferah düzeyi normaldir ülkenin gelirinin %97 sini turizm oluşturmaktadır özellikle 50 den fazla dil okullarının bunda etkisi var.

Malta Hakkinda Her şeyUNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan Mdina, Mısır Piramitlerinden daha eski tarihiyle Hal Saflieni, 1980’de UNESCO listesine giren arkeolojik alan Tarxien Tapınakları, Dünyanın en eski dini sitelerden biri olan Megalitik Tapınak Mnajdra, Ġgantija Temples görülmeye değer yerleridir.

Malta Hakkinda Her şey

Malta iklimi: Malta tatil için yılın her mevsimi elverişli bir imkân sağlıyor. Ortalama hava sıcaklığı yıl boyunca 18 °C sıcaklıkta seyrediyor. Haziran’dan Eylül’e kadar ise sıcaklık 30°C seyrediyor. Yılın çoğunda hava güneşli. Bu nedenle Malta’da tatil yerleri yılın her mevsimi ilgi görüyor.

Malta’da para olayları: Malta 2008’den beri Euro’yu para birimi olarak kabul etti. HSBC, BOV ve Banif gibi birçok banka farklı şehirlerde bulunabilir ve para değişiminde en iyi oranları sağlar, çünkü diğer para birimleri artık kabul edilmemektedir. Ticari veya turistik alanların çevresinde ATM makineleri var ve tüm önemli kredi kartları yaygın şekilde kabul görüyor.

Malta’da Din: Malta, bir Roma Katolik ülkesidir (nüfusun% 90’ından fazlası). Malta’daki kiliseleri ziyaret ederken giyiminize özen gösterin (Dizlerinizin ve omuzlarınızı kapatan giysiler giyin), şapkanızı ve güneş gözlüğünüzü yapı içerisindeyken çıkarın. Turistler tarafından en çok ziyaret edilen kiliseler, uygun olmayan giysilere sahip ziyaretçiler için şal ve etek sağlar.

Malta Halkı: Malta halkı çok samimi ve cömert davranır ama aynı zamanda yüksek bir ses tonuyla konuşma eğlimindelerdir bu sadace onların alışkanlığı yani doğası üzerinize alınmayın ve İhtiyacınız olursa yardım istemekten çekinmeyin.

Konuşulan Diller: Malta’nın resmi dili İngilizce ve Maltaca dır (Maltiz dili arpça, ingilizce ve latin dillerinin bir karışımı) Uzun bir süre İngiliz sömürgesi olarak var olan Malta’da nüfusun çoğu İngilizceye çok hakim bu durum Malta’da halkla iletişimi çok rahat bir hale getiriyor otellerde ve turistik merkezlerde ingilizce, italyanca, fransızca konuşuluyor.

Malta Hakkinda Her şeyUlaşım: Malta, yürüyerek keşfetmeyi sevenler için tam bir cennet. Malta’yı ve diğer adaların tamamını 1 haftada gezmeniz mümkün. merkezi başkent Valletta’da bulunan otobüs ağı sayesinde her yere ulaşabilirsiniz otobüsle ve feribotla istediğiniz her noktaya kolayca ulaşabiliyorsunuz. Malta’da, yaygın olarak kullanılan ve ada nın hemen hemen her noktasına bağlı geniş bir otobüs ağı var ama ben orda okuduğum için bol zamanım vardı bu yüzden nefis ve etkileyici manzaralar eşliğin de her gün şehirler arası yürüş yapardım (ortalama 2 saat ) Malta’da adaların yüz ölçümü küçük olduğu için, metro, tren, uçak gibi ulaşım araçları bulunmamakta ve gerek de olmadığı için gideceğiniz yerlere kara yolu, deniz yolu ya da yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.
⇒ Malta’da araba kiralama, kolay ve ucuz. Malta ve Gozo’yu keşfetmek için harika bir yoldur. Popüler markalar tarafından Ada’nın GPS kapsama alanı var. Sürüş solda.
⇒ Su ile seyahat etmek için, feribotları kullanarak Malta, Gozo ve Comino adaları arasında seyahat etmek veya daha özel geziler için su taksileri ve özel tekne kiralamak mümkün.
⇒ Takımadaları nın muhteşem manzarasını helikopter turu veya deniz uçağı servisi kullanarak görmeniz mümkün.
⇒ NOT Maltalı olmayanlar için bilet fiyatları neredeyse normalinin iki katı bilet seçenekleri ve alınan ücretleri: 2saatlik bilet (2 saat boyunca istediğiniz kadar seyahat yapabiliyorsunuz) Maltalılar için 1.60euro, Maltalı olmayanlar için 2.20euro. Günlül bilet (24 saat boyunca Arriva otobüslerini sınırsız olarak kullanabiliyorsunuz) Maltalılar için 1.50euro Olmayanlar içinse 2.20euro. 7 günlük bilet Maltalılat için 6.50euro olmayanlar için 12euro. Bunların dışında, Maltalılar için 30 günlük ve 90 günlük biletler de var, maltalı olmayanlar bu biletlerden alamıyorlar.

Malta Hakkinda Her şeyMalta’da ne yenir?diye düşünüyorsanız eğer gerçekten çok fazla seçenek mevcut  Akdeniz , İtalyan, Ortadoğu mutfağına kadar her türlü yemek çeşidini ve restoranı bir arada bulabilirsiniz.

Aktiviteler ve etkinlikler: Adrenalin sporları seviyorsanız çok sayıda spor aktivitesi mevcut, ziyaretçilerine hoşça vakit geçirme fırsatı sunuyor. Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, kaya tırmanışı, tüplü dalış ve rüzgar sörfü sevenlerdenseniz Malta tam size göre, ayrıca Malta Adaları, Akdeniz’in en iyi dalış noktalarından birisi. Eğer dalış meraklısıysanız mutlaka deneyin, yada dalış sertifikanızı Malta’dan alabilirsiniz.

Malta’da Güvenlik: Malta genellikle güvenlidir. Dünyanın en güvenli Ülkeleri arasında kabul ediliyor ve ailenizi tatil yapmak için yada çoçuğunuzu eğitim için rahatlıkla gönderebileceğiniz bir ülke şiddet suçu ya da siyasi rahatsızlık yok.

Malta dil okulları: Ükenin en büyük gelir kaynaklarından birisi dil okullarıdır. Malta’da 50’den fazla dil okulu bulunuyor, benim maltada gittiğim okul ESE – European School of English. Malta da dil okuluna gitmeyi düşünüyorsanız yada çocuğunuz göndermeyi düşünüyorsanız şunu söylemeliyim ki güvenlik bakımından çok iyi bir ülke eğitim düzeyide iyi ama gitmeden önce okula bildirmeniz gereken istekler olması gerekiyor bence

ilk tercih etmeniz gereken aile yanında kalmak olmalı yada okul un aparlarını tercih edicekseniz oda arkadaşınızın yabancı bir ülkeden olması gerektiğini söyleyin çünkü öğrencilerin çoğu türk çoçuğunuz ilk defa ülke dışına çıkıcaksa yabancılık çekiceği ve oradayken ürkek olucağı için Türkler le takılmayı tercih edicektir doğal olarak ve bu dil öğrenmesini zorlaştırıcak. ayrıca tecrübenle sabit 🙂 oradayken araştırdığımda bütün okulların hemen hemen aynı olduğu gördüm.

Malta’da İletişim: Malta’nın üç cep telefonu şebekesi var: Vodafone, Go Mobile ve Melita Mobile. Hepsi muhtemelen mobil servis sağlayıcınızın roaming planının bir parçasıdır. Alternatif oranlar sunabilen Bay Mobiles planı gibi beyaz etiketli hücre planlarını da bulabilirsiniz uzun süre kalıcaksanız uçaktan indiğinizde hava alanında satılan hatlardan satın alıp paket yaptırın derim.
çok miktarda İnternet kafeleri ve Wi-Fi bölgeleri bulunmakta ve hızlı bağlantı oranlarına sahiptir.

Grand-Masters-PalaceGezilecek yerler ve Müzeler: Malta gezilecek yerler listesiyle de göz dolduruyor. Saint. John Manastır ve Katedrali, Malta Milli Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi ve Kraliçe Victoria Heykeli bunlardan sadece bazıları. Şövalyelerin yaptırdığı gösterişli saraylar, surlar, kaleler ve diğer bir çok dini yapılar Malta’nın gezilip görülecek önemli yerleri arasında yer alıyor.

Nefis plajlar: Akdeniz’in en temiz plaj ve sularına sahip en iyi yerinden biri olan Malta, kristal berraklığında denize ve pırıl pırıl bir güneşe sahip. Deniz, güneş ve kum kombinasyonunu sevenler için mükemmel bir tatil yeri. Malta’da her yereden denize girilebiliyor pilaj havlunuzu alı dışarı çıktığınızda istediğiniz yerden denize gire bilirsiniz ama lüks beklemeyin ayrıca pilajlar da keyif çıkara bilirsiniz ama sezonda çok kalabalık olduğu için benim çok tercih ettiğim bir şey değildi genelde yol kenarlarında kayalıklardan girmeyi tercih ederdim

Malta Hakkinda Her şeyGece Hayatı: Malta gece hayatı çok canlı ve renkli. St. Julians gece hayatıyla adını duyurmuş bir bölge, sabaha kadar açık olan gece kulüplerini, dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler dolduruyor. Malta’da hemen her kasabanın yaz dönemlerinde düzenlediği kendine özgü bir festivaller, Özellikle genç ve çılgın dönemlerinizse Malta eğlence konusunda iddialı ama benim için biraz boş bir gece hayatı var.

TABİ BUNLAR BENİM AKLIMDA KALANLAR 🙂

Notlar: Malta’da İngiltere’de olduğu gibi üç uçlu prizler kullanılmaktadır ve bu bakımdan, Türkiye’de kullandığımız adaptör, şarj cihazı vb. aletleri bir çevrici olmaksızın burada kullanamıyorsunuz,dolayısıyla buraya gelmeden bir çevirici edinmeniz gerekmakte, çeviriciyi buradan da satın alabilirsiniz, fakat Türkiye’den daha fazla ücret ödemiş olursunuz.
Ununtmamanız gereken en önemli şey ise, marketlerinin hemen hemen hepsinde poşeti belli bir ücret karşılığında satması. yeni Türkiye’de olduğu gib, aldığınız ürünleri market poşetlerine yerleştirip götüremiyorsunuz. bu bakımdan, alış verişe çıkarken yanınızda birkaç poşet bulundurmanız gerekmekte, aksi halde bir poşet için 0.50euro gibi bir ücret ödemeniz gerekebilir.
Esasında doğayı korumak adına yapılan en güzel faaliyet bu.

İSTER AİLECE TATİL İÇİN GİDİN, İSTER BALAYI TATİLİ, İSTERSENİZ DE İNGİLİZCE DİL EĞİTİMİ İÇİN MALTA BEKLENTİLERİ TÜMÜNÜ KARŞILAYAN BİR ROTA.

Malta hakkında ilginizi çekebilecek yazılar.

Blue Lagoon Island