Aliexpress TR

Kali Linux Nedir diye soran arkadaşlara kısaca bilgim dahilinde anlatmam gerekirse

  • BackTrack Linux’un Debian tabanına tekrar temellendirilmesi üzerine oluşturulmuştur, Offensive Security adlı şirket tarafından fonlanmakta olan Debian tabanlı bir Linux işletim sistemidir.
  • Profesyonel penetrasyon testleri yapabilmek için ve güvenlik denetimlerini eksiksiz test edebilmek adına gerekli olan tüm araçlarla donatılmıştır ve içerisindeki araçlar sayesinde birçok alanda (ağ, Windows, Arduino) güvenlik testi yapmak ve yazılım geliştirmek mümkün.
  • 64-bit (amd64), 32-bit (i386), ARM ve Armel alt yapı desteği de vardır.
  • Kali Linux GNU lisansı ile lisanslanmıştır. GNU lisansı(Genel Kamu Lisansı)anlamına geliyor.
  • Kali Linux kişiselleştirilebilir bir işletim sistemidir. Kullanıcılar Kali Linux işletim sistemini kendi isteklerine göre tekrar tasarlayabilirler.
  • Kali Linux Türkçe dil desteğine sahip olmakla birlikte çok geniş bir dil yelpazesine sahiptir.
  • Kali Linux tamamen ücretsiz bir işletim sistemidir ve 500’ün üzerinde penetrasyon ve test aracına sahip olarak gelmektedir.

Ne yazıkki İnternet sitelerini ele geçirmek, sosyal medya hesaplarının şifrelerine ulaşmak ve benzeri kanunsuz işlemler için İnternet korsanlarının gilk tercihi konumundadır 🙁

Diyelim ki bu işlemleri yapmak için araştırma yapıyorsunuz kali daha önce Linux temelli işletim sistemi kullanmış insanlar için bile zor olabilirken, daha önce hiç Linux tabanlı bir işletim sistemi kullanmamış, penetrasyon ve güvenlik testleri hakkında bilgi sahibi olmayan birisinin kullanabilmesi neredeyse imkansız diye bilirim

Yapısı itibari ile çok komplike yanlış kullanması halinde sisteme verebileceği zarar geri döndürülemez boyutlara ulaşabilmektedir.

En Bilindik program paketi Aircrack-ng, Burp_suite, Ettercap, Hydra, John_the_Ripper, Maltego, Kismet, Metasploit, Nmap, OWASP-ZAP, sqlmap,  Wireshark (eski adıyla Ethereal), OWASP,   Armitage