İstanbul trafiği için çözüm öncelikle tabi bunların hepsi hayal ve gerçeklikle yaşamak zorundayım 🙂

Farkli ulasim teknolojilerini benimsemek ve kullanmak, metrobus, bisiklet, motosiklet kullanan artmalı daha hızlı ulaşım sağlıyor ve zamandan tasarruf ediyor.

Tabi şunuda unutmamak lazım güzelim İstanbul’da motor kullanan insanlar trafikte her zaman risk altında şöförler dikkat etmiyor hele kadınsa o motoru kullanan tacizler kaza ile sonuçlanıyor çoğunlukta.

Bisiklet olayı harıka ama İstanbul düz bir arazi değil bisiklet kullanmak için mükemmel bir kondüsyon sahibi olmanız gerekiyor mesela ben astım hastasıyım ve diyelim fulya da oturuyorum bırakın evim den bir yere gitmeyi sokağın başından sonuna gidebilirsem o dik rampada altın madalya almayı hak ederim.

Metrobüse gelirsek İstanbul gibi kalabalık bir şehirde hele iş saati metrobüse binmek ve inmekde dert ben bir kaç kere denk geldim emekçi kardeşim alın terin çalıyorsun anlıyorumda deodarnta verecek paranda yok ama evinde su ve sabun damı yok yüzünü bile yıkamadan çıkyorsun zaten balık istifi birde kokun şenlendirmesin herkesi ve milletimin bilmediği saygı kardeş sen bırak başkasını bı kendıne saygın olsun beklemeyi öğren 10 saniyen önce atsan kendini içeri ne olucak 10 saniyen sonra olsa ne olur herşeyi istiyoruz da biz ne kadar veriyoruz düşünmek lazım.

Bu şehrin trafiğini, kaosunu, kalabalığını önlemenin bir çok yolu var böylesine yüksek ölçekli bir trafik ağı ve sistemi nasıl çözülür? zira gelişmiş ülkelerde ulaşım plancıları var. dünya çapında bilim adamları yıllarca bu konuları araştırıp çözmüşler, nasıl çözüleceği belli, dengeli arazi kullanım dağılımı!

Nedir bu “dengeli arazi kullanım dağılımı” benim ülkemde varmı bu kurumlar tabiki var ama işlerini yapıyorlarmı? Bir kısmı yapsada tabiki yapmıyorlar
Eee tabi çözüm önerilerini dikkate alacak yetkililer bulmamız gerekecek.

Çözümden sorumlu olup da kılını kıpırdatmayanları, seçimden seçime metro yaptık, yapıyoruz şeklinde meydanlarda gezip seçim sonrası bu söylemleri bir sonraki seçime kadar yapacağız kıvamına getirenleri çok değil bir gün iş çıkış saatlerinde metrobüse, metroya ve marmaray’a falan bindireceksin belki bir nebze olsun halkın neler çektiğini anlarlar ki bu düşünce bir hayal.

Her binanın altına otopark yapılması şart. Tabi bu normalde zaten var ama çok komik bir ceza ödeyip yapmamak daha karlı geliyor insanımıza

Türkiye’de statü gereği otomobil insanlar arası sınıfı belirledigi için veya millet öyle algıladıgı için trafik kaosa dönüyor, Bu kısımları ( insanları) yeniden yapılandırmamız gerekiyor ki buda bir günde olucak  şey değil şimdi başlasak 2 nesıl sonra gerçekleşir.

Yaklaşık 75milyon insanın yaşadığı ülkenin yaklaşık 16-17 milyonu ülkenin topraklarının yaklaşık %0.7’sine sıkışmış bulunmakta bu durumda trafik başta olmak üzere bir sürü sorun kaçınılmaz.

Bunun çözümü ise aslında basit. şehrin nüfusunun artışını önleyip, insanların diğer şehirleri de tercih etmelerini sağlamalısın.

İstanbul’un nüfusunun azaltılması bence anadolu’da cazibe merkezleri oluşturulması lazım

Ülkenin her anlamda merkezi olan İstanbul’dan gerekirse bu özellerin bazılarını almalısın. bir insan iş aramaya çıktığında kendisini istanbul’da bulmamalı.

Diğer şehirlere yatırım yapmak çok önemli başta ankara, izmir, bursa gibi büyük şehirlerin; hemen ardından da bu şehirlere nazaran küçük şehirlere ve özelliklede doğuya yapılan yatırımlar ile tabi bu yapılandırmayı anı kurtarmak gibi değil profösyönelce alt yapısı yeşil alanı devlet hizmetleri bölümlemesini yapmalısın Türkiye’nin bir çok yerini geziyorum bir sürü yapılaşma var evet ama saçma bir şekilde yapılaşma ya alt yapıda sorun var ya iş ve kamu alanlarında sıkıntı bir sürü yeni yapılan ama hayalet kasabası gibi boş beton yerler.

Ama çok luzum varmış gibi ataşehir’de finans merkezi kuruluyor. fikirtepe, gültepe, vs vs’de kentsel dönüşüm diye eciş bücüş yokuşların yanına 30 katlı bloklar kuruluyor, gökdelen yapılıyor yapma arkadaşım mezara götüremiyeceksin o paraları birazda gelecek nesillere bırak çoçukların torunların yeşillik görsün

 Sen ülkeni tek bir şehır üzerine kuruyorsan böyle çözümü neredeyse imkansız sorunların ortaya çıkması çok doğal. bu yenı ulaşım ağları ile çözülmez. bu demek değildir ki yeni ulaşım ağları gereksiz. hayır, sadece senin sorununu çözmez belirli miktarda hafifletir ve yeni sorunlar doğurur…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz