Aliexpress TR

Kültür ve sanat şehri olan İstanbul’un tarih kokan müzelerini sizin için derledim içlerinde görmediğiniz varsa vakit kaybetmeden görün derim

Ayasofya Müzesi

Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından 532-537 yılları arasında kilise olarak inşa edilen ve Osmanlı döneminde camiye çevrilen Ayasofya günümüzde müze olarak hizmet veriyor.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze pazartesi hariç her gün 09.00-19.00 saatleri arası açık.
Adres: Sultan Ahmet Mahallesi, Ayasofya Meydanı Fatih/İstanbul

Kariye Müzesi

1958 yılında yapılan bu yapı Bizans döneminde kiliseyken İstanbul’un fethinden sonra 1511 yılında camiye dönüşmüş günümüzyse müze olarak kullanılan  Edirnekapı’daki bu yapı dış mimarisinin yanı sıra mozaik süslemeleriyle de dikkat çeken bu müzeyi görmediyseniz çok şey kaçırmış olursunuz.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze, çarşamba hariç her gün 09.00-19.00 saatlerinde gezilebilir.
Adres: Dervişali Mahallesi, Kariye Cami Sk. No:8, 34087 Fatih/İstanbul

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

İslam Bilim Tarihçisi Prof. Dr. Fuat Sezgin tarafından hazırlanan ve 24 Mayıs 2008 yılında İstanbul Gülhane Parkı´nda, eski saray duvarlarının Has Ahırlar kısmında açılan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi iki kattan oluşmaktadır. Üst katında müze ile ilgili çeşitli görsellerin izlenebildiği sinevizyon salonu, astronomi, denizcilik,  savaş teknolojisi ve tıp bölümü bulunmakta. Alt katta ise, şehircilik mimari, fizik, geometri, matematik, kimya ve son olarak da coğrafya ile ilgili harita ve harita çizimlerinin sergilendiği bölüm bulunmaktadır. Sergi salonlarının tamamında, İslam bilim adamlarının ortaya koydukları eserlerin model ve maketleri sergilenmektedir.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı günü haricinde diğer günler, 09:00-18:00 saatleri arasında ziyarete açık giriş ücreti 10 TL
Adres: Has Ahırlar Binası – Gülhane Parkı, Fatih İstanbul

İstanbul Demiryolu Müzesi

Sirkeci Garı içinde 2005 de açılan İstanbul Demiryolu Müzesinde 300 adet kültür varlığı sergilenmektedir.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze Pazar, Pazartesi ve bayram günleri dışında her gün açık olup, ücretsiz gezilebilir.
Adres: Sirkeci Tren Garı, Sirkeci Fatih İstanbul

Aya İrini Anıt Müzesi

Topkapı Sarayı I. avlusunda yer alan Aya İrini VI. yüzyılda İmparator Justinian zamanında inşa edilmiş. Yapı narteks, atrium, üç nefli naos ve apsisten oluşmaktadır.  Mimarisi ile tipik bir Bizans yapısıdır. 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra kilise camiye çevrilmediği için yapıda önemli bir değişiklik yapılmamıştır.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı günleri hariç hergün 09:00 – 19:00 saatleri ziyarete açık giriş ücreti 20 TL
Adres: Sultanahmet – Fatih İstanbul

Galata Mevlevihanesi Müzesi

1975 yılında müze olarak hizmete açılmış olan Galata Mevlevihanesi devrinin kültürünü ve sanatını yansıtan müzelerdendir. Beyoğlu’nda Yüksekkaldırım’a inen yokuşun başında yer alan İstanbul’un en eski mevlevihanesidir ve İlk şeyhi de Mehmed Semâ-i Çelebi’dir.
Ziyaret gün ve Saatleri: Pazartesi ünleri hariç 09:00 – 19:00 arasıdır giriş ücreti 10TL
Adres : Şahkulu Mah. Galip Dede Cad. No:15 Tünel – Beyoğlu / İSTANBUL

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Eski Şark Eserler Müzesi, Arkeoloji Müzesi ve Çini Köşk. Bu mükemmel müze, Topkapı koleksiyonlarını arkeolojik ve sanatsal hazineleri, antik eserler, klasik heykel ve İstanbul tarihini gösteren bir sergi dahildir. Öne çıkan bir çok eser var, ancak Sidon Kraliyet Nekropol’ündeki lahitler özellikle çarpıcı.için www.istanbularkeoloji.gov.tr ye bakabilirsiniz.
Adres : Alemdar Cad. Osman Hamdi Bey Yokuşu Sok. 34122, Gülhane, Fatih, İstanbul

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi, İstanbul’un Hasköy semtinde, Haliç kıyısında bir sanayi müzesidir. 1994 yılında iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile açılmış müze, Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir.  detaylı bilgi için www.rmk-museum.org.tr bakabilirsiniz.
Adres: Keçeci Piri Mahallesi, Rahmi M Koç Museum Hasköy Cad. No:5 Beyoğlu/İstanbul

Sakıp Sabancı Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesinde Kitap Sanatları ve Hat Koleksiyonu’nda, 14. yüzyıl sonlarından 20. yüzyıla kadar uzanan dönemde, ünlü hattatlar tarafından hazırlanmış Kuran-ı Kerim nüshaları ve dua kitapları ile birlikte kıt’alar, murakka, levha ve hilyeler, tuğralı ferman ve beratlar sergilenmektedir. Ayrıca hattatların yazı yazarken kullandıkları araçlar da yer almaktadır.
Ziyaret gün ve Saatleri:Salı – Pazar: 10.00-18.00 Çarşamba – Cumartesi: 10.00-20.00 Pazartesi günleri kapalıdır. (Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak’ta kapalıdır.) Giriş Ücreti: 12 TL İndirimli Bilet : 4 TL ( öğrenciler, öğretmenler )
Adres : Sakıp Sabancı Cad. No:42 Emirgan İstanbul