İstanbul Bisiklet Kiralama Sistemi İsbike ispark tarafından sahil hattında oluşturulmuş bisiklet kiralama istasyonları. süper ötesi işe yarayan ucuz bisiklet kiralama yöntemidir.

IsbikeGeçtiğimiz günlerde beşiktaş da bir arkadaşımla buluşup kahvaltı yaptık ardından boğazda yürüyüş yapıp hem güzel havanın keyfini çıkartalım hemde yediklerimiz yakalım 🙂 diye beşiktaş sahilden yürümeye başladık yıldız parkının girişine yaklaştığımızda isbike bisikletlerini gördüm ve hemen ilgimi çekti sistem İstanbul’da 2012 de başlamış ama ben yeni gördüm 🙂 arkadaşıma bisikletle boğaz turu yapalım dedim ve oda hemen tabi olur dedi ve bisikleti almaya çalışma serüvenimiz başladı bir anne ve çoçuk bisiklet almaya çalışıyordu ama bisiklet yerinden çıkmamak için çaba sarfediyordu 3 gençde makina başında bisiklet kiralamak için işlem yapmaya çalışıyorlardı bizimde desteğimizle 4 kişi bisiklet aldı ama bize bisiklet kalmadı bende hemen google den en yakın nerede olduğuna baktım kuruçeşme de gösteriyordu oraya kadar yürüyüp oradan alırız diye düşündük tabi kuruçeşmeye kadar gelmişken kuruçeşme kahvede tavla oynamadan geçmek olmazdı o yüzden kuruçeşme kahvede çay ve tavla molasından sonra bisiklet almaya çalışma maceramız yeniden başladı kuruçeşme parkının girişinde bulunan isbike ye geldik makina çalışmıyordu googleye isbike yazdım hemen tabi web adresi çıktı orayı incelediğim zaman google play ve appstore den isbike yi indirip üye olabileceğimizi gördük ve hemen indirdik ardından üye olduk sistem şablonu kötü ve biraz karışık o yüzden üye olup kiralama yapabilmek için biraz uğraşıyorsunuz (kiii o süre zarfında acaba bunların mobil sitesini yapıp hediye etsemmi diye bile düşündüm :)) neyse sonunda kiralamayı başardık ve şimdi size artıları ve eksilerinden bahsediceğim..

Kiralama sürecinden bahsedecek olursam kredi kartı veya abone kartı ile kiralama yapılıyor.

1. Kredi kartıyla kiralama Biraz sistematiğinden bahsedeyim. bir ana ünite var, buradan kaç adet bisiklet kiralayacağınıza, kaç saat süre ile kiralayacağınıza karar verebiliyor, işleminizi buna göre yönlendirebiliyorsunuz. bu işlemler tamamlandıktan sonra sistem sizden kredi kartınızı okutmanızı istiyor.
-ispark bisiklet başına 50 tl tutarında bir bedeli, kullanım bedeli düşüldükten sonra iade edilmek üzere bloke ediyor. siz bisikletinizi alıp istediğiniz istasyona iade edebiliyorsunuz, bu arada geçen sürenin kullanım bedeli sistem tarafından hesaplanıyor, bloke edilen tutardan kullanım bedeli düşülüyor, kalanı iade ediliyor.
-kullanım bedelleri de öyle çok paralar değil, 60dk 3TL saatlik 3TL fiyatları standar yıllık üye ücreti de 20TL
2. Abone kartıyla kiralama Abone kartına 10 TL ödüyorsunuz, bir yıl boyunca kullanılıyor. Abone kartınız varsa olay çok basit. Almak istediğiniz bisikletin önüne gelip, kartı okutup, şifrenizi tuşlayınca kilit açılıyor tabi çıkartırken biraz zorlanabilirsiniz şifrenizi girdikten sonra tekrar giriş tuşuna basmayı unutmayın.

3. Teslim etmekte çok basit. herhangi bir istasyona gidip bisikleti yerine koymanız yeterli (tabiki kilit yerinin oturduğundan emin olun) Teslim edince telefona mesaj geliyor ve kaç kalori yaktığınız da yazıyor.

Bisikletlerden bahsedelim birazda

1. Beklentileri düşük tutarsak performansı düz yol için iyi
2. 3 vitesli düz yolda kullanıcağınız için yeterli (ama benim kullandığım bisiklette 2 ve 3 çalışıyordu 1e geçmiyordu)
3. Frenler çok iyi değil bu yüzden tedbirli olmak gerekiyor.
4. Bisiklet biraz ağır ve ben astım hastası olduğum için beni biraz zorladı açıkçası tabi siz sağlıklıysanız çok sorun olmaz.

türkiye gerçeği şimdiden çoğu bisikletin bir yerleri kopmuş ve tabiki sepetleri çalınmış. şunu söylemeliyimki öncelikle o bisikleti kiralayan arkadaş biraz medeniyet yaaa yazıktır…..

Anadolu yakasında 38 istasyonu Avrupa yakasındaysa 102 istasyonu bulunuyor üzerinde yoğun bir talep olan isbike. bu sistemi kurarken böyle bir talebi beklediklerini ve kar amaçlı kurduklarını zannetmiyorum. fakat bu sistem için yapılan bütün masraf büyük ihtimalle şimdiden kendisini amorti etmiştir. istasyonlarda insanlar adeta sırada bekliyor bisiklet gelmesi için. en ücra yerdeki istasyonda bile akşama doğru bisiklet kalmayabiliyor. bu yoğun talep karşısında kayıtsız kalmak yerine bisikletleri sürekli yenileyerek karın bir kısmını oraya aktarırlarsa ve daha da yaygınlaştırılırsa güzel olur gerçekten ve kiralama makinelerinin birçoğu çalışmıyor, bunların en kısa sürede tamir edilmesi gerekiyor, yine de bu sistemi kim akıl etti ve uygulamaya koyduysa gerçekten tebrik ediyorum ek olarak her türlü sorununuzda 0216 445 76 00 numarasını arayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz