Hayatımıza çoğu zaman mucizeler katan dostlarımız üşürler, acıkırlar, şiddet görürler fakat dertlerini anlatmaya dilleri yetmez, her şeye rağmen saf duygularını bozmadan, bizleri karşılıksız sevmeye devam ederler. onlar için bir şeyler yapmak istiyor ama ne olduğunu bilmiyorsanız size bir kaç ipucu vermek istedim umarım bu yazım size ulaşır ve bir canlıya faydam dokunur.

listemde her bütçe ve her yoğunluğa göre yapılabilecek iyilikler mevcut unutmayın yapabileceğiniz her şey, bir muhtaç dostumuzun daha hayata tutunmasını sağlayabilir!

Kimsesiz Bir Hayvan Sahiplenin

Sabahları suratınızı yalayarak çalar saat görevi görecek, yanınıza kıvrılıp uyuyacak, sizi her halinizle kabul edecek ve duyguları hiçbir zaman değişmeyecek bir canlı düşünün ve bunların hepsini sizden hiçbir karşılık beklemeden yapacak.

Geçici yuva olun

Sevimli bir canlıya ömür boyu yuva olabilecek bir durumunuz yoksa en azından benimde bir dönem yaptığım gibi onlara geçici yuva olabilirsiniz. Eviniz bahçeniz kısacası bir hayvanı besleyebilecek yeriniz var ama bakıcak maddi gücünüz yoksa sadece geçici yuva olup diğer destekçilerden mamayı karşılayabilir veteriner durumunuda belediye yada diğer destekçilerin yardımıyla karşılayıp hiç bir masraf yapmadan ona sadece kalıcak bir yer temin ederekte yardım edebilirsiniz.

Sahiplenme aktiviteleri düzenleyin yada destek olun.

Sahiplenme aktiviteleri düzenleyebilir yada bunu yapan kurum ve topluluklara destek olabilirsiniz. Çevrenizde herhangi bir hayvan sahibi olmak için karar vermiş kişiler varsa böyle bir aktivite tam olarak sizlik. Çevrenizdekilerle, barınak ziyaretlerini beraber gerçekleştirebilir kurum yada topluluklarla bir araya getirip bir canlıyı sahiplenmesine vesile olabilirsiniz.

Kimsesiz bir hayvanın bakımını üstlenin.

Barınaklarda ya da sokakta yaşayan ve kimsesiz bir hayvanın bakımını üstlenebilirsiniz. kurum, topluluk yada barınaga güveniniz oluşmadıysa kolayı var herhangibir petshop la anlaşıp isterseniz mamaların ödemesini yapıp siz götürür yada isterseniz petshop tan bu işlemi yapmasını isteye bilirsiniz yada internet siteleri var havyan mamaları satan internet üzerinden alım yapıp barınak adresine gönderebilirsiniz ki bende bu yolu bir kaç kere kullanmıştım.

Barınaklarda Gönüllü Olun.

Gönüllü olarak çalışmak yapabileceğiniz en güzel davranışlardan biridir. Tam zamanlı veya yarı zamanlı gönüllü olarak, dostlarımıza yardım eli uzatabilirsiniz bunun için derneklerin gönüllü formlarını doldurmanız gerekiyor.

Barınakların İhtiyaçlarını Karşılayın.

Barınaklar ile iletişime geçerek, barınakların ihtiyaçlarını belirleyebilir ve bütçeniz doğrultusunda barınakların bazı ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz ve şunu unutmayın maddi imkanınız yoksa bile evde kullanmadığınız battaniye yorgan çarşaf gibi eşyalar bile onlarrın ihtacını karşılar.

Sokak Hayvanları İçin Beslenmenin Önemini Unutmayın.

Sokaklardaki kimsesiz canlar yemek ve su bulmakta zorluk çekerler bu yüzden özellike ıssız bölgelerdeki hayvanlar çoğunlukla açlıktan ölürler eğer arabanız varsa bagajınızda kuru mama bulundurup bu bölgelere denk geldiğinizde mama bırakabilir yada özellikle mama alıp bu bölgelere bırakabilirsiniz arabanız yoksada üzülmeyin oturduğunuz sokağa kapınıza bir kap mama ve su koysanız bile onlar için büyük bir şey yapmış olucaksınız.

Sokak Hayvanları İçin Battaniye, Kedi-Köpek Evi bırakın

Sokaktaki hayvanların yaşadığı kuru yerlere battaniye sererek, onlara bir nebze sıcak bir ortam sağlayabilirsiniz yada bazı dönemler belediyeler kutu dan kedi köpek evleri dağıtıyor onlardan temin edip gerekli yerlere bırakın zamanınız varsa ve eliniz hünerliyse sizde kagıttan yada ahşaptan yapabilirsiniz inanın çok kolay.

Sosyal Medya Hesaplarınızda Gönüllülerin Duyurularını Paylaşın.

Sosyal medyanın gücünü eminimki hepimiz çok iyi biliyoruz bundan faydalanın. Gönüllülerin, barınakların ve hayvan severlerin yardım çağrılarını tüm aktif hesaplarınızdan paylaşabilir ve yeterli desteğe ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Petshoplardan Evcil Hayvan Satın Almayın!

Benim en çok karşı olduğum şeylerden biride Petshoplar barınaklar ve sokaklardan sahipleneceğiniz canlar ile petshoplardan alacağınız canlar arasında hiçbir fark yok. Uygun olmayan şartlarda üretilen ve ürün gibi satılan bu canları alarak, suça ortak oluyorsunuz ve özellikle Türkiye’de gittiğim tatil beldelerinde en çok karşılaştığım şey bir hevesle petshoptan alınan yazlıkta insanlara sergilenen ama dönüşte sokağa bırakılan cins hayvanlar arkadaşım o cins yavruyu alıyorsun çoçuğuna yada kendine bir hevesle sonra sıkılıp sokağa atıyorsun sokakta o hayvan yaşayamaz ölür ve sen bir canlının ölümüne sebep oluyorsun. bir hayvan almadan önce iyice düşün ona ömür boyu bakabilirmiyim diye aklında birazcık bile şüpe varsa sakın alma illa bir hayvan istiyorsan bu duygunu geçici yuva olarak tatmin et LÜTFEN…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here