Aliexpress TR

Gozo Island Akdeniz’in ortasında yer alan Malta takımadalarından biridir sadece 95km güneyinde Sicilya vardır. Gozo huzurlu, mistik bir ıssızlığa sahip yesil ve kirsal bir yerdir. mevsimlerin, balıkçılığın ve tarihin belirlediği hayat ritimlerine göre yaşayan sakin bir temposu vardır adeta cennet gibidir. Barok kiliseler ve eski tas çiftlik evleri kirsala serpilmis, girintili çıkıntılı arazisi ve görülmeye deger kıyı seridine evsahipliği yapıyor ayrıca dalis yerleriyle kesfedilmeyi bekliyor ayrıca muhteşem üzüm bağlarını dolaşıp kaliteli şarap uygun fiyatlara şarapları satın alabilir ve deneyebilirsiniz.

Köyün rıhtımında oturup, Gozo feribotunu hareket ederken izlemek garip bir şekilde rahatlatıcıdır, ayni zamanda, disarida yenen harika akşam yemekleriyle, kendine özgü bir gece yasamina ve kültürüne sahiptir.

KUFLU-KAYA
KUFLU-KAYA

UNESCO Dünya Mirası İgantija tapınaklarına bir ziyaret etmek istiyorsanız buraya gelmeniz gerekiyor. İgantija tapınakları yakın zamanda restore edilmiş, küçük kompleks çevresinde rehberli turlar ile geçmişin heyecan verici video görüntüsünü sunuyor. Aynı tepede Xagħra Circle, Malta’nın Salflieni kentindeki Hypogeum’un harikalarını da yansıtıyor.

Ġgantija Tapınakları, dünyadaki en önemli arkeolojik alanlardan biridir Megalitlerin devasa boyutları nedeniyle, yerli halk bu tapınakların devlerin işi olduğuna inanıyordu. Gozo’daki bu tapınak alanı, bu kadim efsaneye tanıklık etmektedir, çünkü tapınağın adı, yani Ġgantija, Malta dilinde “dev” demektir

St. George’s Basilica Bazilika’nın iç kısmında çarpıcı tavanda güzel sanat eserleri, sunaklar süslenmiş. görülmeye değer.

Tal-Merżuq Tepesi ya da bugünlerde en çok bilinen adıyla -Tas-Salvatur – adanın büyük bir bölümünün nefes kesici bir görüntüsünü sunmaktadır. Tepeye çıktığınızda buraya modern adını veren 1970’lerde yerleştirilen Risen Mesih’in heykelini bulacaksınız.

Homeros’un The Odyssey’de ünlü olan Calypso’nun mağarası , adanın en büyük kumsalına bakan Xagħra’nın diğer tarafında yer alır.

XAGĦRA TAŞ ÇEMBERI: Burayı ilk kez belgesel izlerken görmüştüm ve Malta’ya geldikten sonra ilk görmek istediğim yerler arsındaydı Xagħra’de bulunan bir yeraltı cenaze töreni kompleksidir. İlk kez 1820’lerde John Otto Bayer tarafından keşfedilmiş, daha sonra Gozolu araştırmacı Joe Attard Tabone’nin Valletta’daki Milli Kütüphane’de Charles Brochtorff’a ait bir tabloyu incelemesinin akabinde 1964 yılında yeniden keşfedilmiştir.

DAĦLET QORROT: Burası, Nadur ve Qala’nın aşağısında, kuzey doğu sahilinde bulunan küçük pitoresk bir balıkçı koyağı ve sessiz sakin bir yer dalgaları seyretmek ve yalnızlığın tadını çıkarmak için mükemmel bir yerdir.

MARSALFORN: Gozo’nun ana deniz kenarı kasabasıdır. Burası yazları hareketli, cıvıl cıvıl bir tatil beldesi olur. Bu tatil beldesinde, deniz kenarında apart oteller, oteller, pansiyonlar gibi yerler mevcut.

Ix-Xatt l-Aħmar

Gozo şehri Konaklama hakkında, aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek var. Gozo, çeşitlilik açısından hangisinin en iyi olduğuna karar vermeyi kolaylaştıracak bir dizi türü vardır. lüks beş yıldızlı oteller Kempinski San Lawrenz Resort & Spa ya Ta’ Cenc Hotel & Spa gibi bunların yanı sıra konforlu üç yıldızlı oteller var hepsi rahat bir ortam sunuyor aynı zamanda birçok Maltalı , Gozo’da bulunan çiftlik evilerini turistlere kiralıyor. Aileler tarafından işletilen küçük küçük konuk evileride , sıcak, samimi ve son derece kişisel bir karşılama sunmaktadır.

Gozo Museum of Archaeology

Restoranlar: Tmun , kaliteli yemekler için mükemmel bir seçimdir. Mġarr’daki limanda bulunan bu aile tarafından işletilen yer, sıkça tercih edilen bir restorandır. Deniz ürünleri seviyorsanız, kesinlikle Xlendi Körfezi ziyaret etmeniz gerekir . Burada , körfeze bakan, fantastik bir ortamda enfes yemekleri servis eden çeşitli restoranlar buluyor. Rabat’taki La Stanza , 17. yüzyıla kadar uzanan bir bina içinde tanınmış bir restorandır. Çatı terası, leziz yemekleri tamamlayan güzel manzaralar sunmaktadır.

Malta’dan Gozo’ya nasıl ulaşırım
– Gozo’ya giden feribot, Ċirkewwa’dan (ana adanın Malta’nın en kuzey ucunda), gece boyunca devam eden gezilerle birlikte sık aralıklarla kalkmaktadır.
– Ċirkewwa’ya çeşitli otobüs güzergahları ile ulaşılabilir ve Sliema , St. Julian’s ve Bugibba / Qawra / St gibi önemli turistik noktalarından kolayca ulaşabilirsiniz.