Aliexpress TR

Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinin başkenti büyülü şehir Düsseldorf, Ren Nehri kıyısında kurulmuş Almanya’nın önemli kültür, sanat, moda ve fuar kenti. beni en çok etkileyense mimari yapısı

düsseldorf
GENEL BİLGİ
Düsseldorf Nerede: Ren Nehri kıyısında adını Ren Nehrine akan diğer bir nehir olan Düssel Nehri’nden almıştır.
Saat Farkı: Düsseldorf CET(UTC+1) zaman diliminde yani bizden 1 saat geri
Para Birimi: Almanya da olduğu gibi Euro
Uçus süresi: Türkiye’nin bir çok şehrinden direk uçuş bulunuyor, uçuş süresi İstanbul-Düsseldorf olarak alırsanız yaklaşık 3.15 saat sürüyor
Resmi Dili: Almanca’dır fakat bölgede hatrı sayılır Türk Vatandaşı yaşamakta hiç dil bilmedende rahatlıkla yaşayabileceğiniz bir yer :)) şaka bir tarafa bulunduğum zaman süresinde Messe fuar alanı dışında sadece bir kaç restaurantta çalışan almanla karşılaştım diye biliriz 🙂 girdiğim tüm mağazalarda en az 1 Türk çalışan vardı.

DÜSSELDORF ŞEHİR İÇİ ULAŞIM
Şehir içi toplu ulaşım ağı oldukça yaygın olduğu için her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz ulaşım otobüs, metro ve tramvay ile sağlamanız mümkün ben hep fuar döneminde orada olduğum için ulaşımı bedava kullandım sayılır fuar süresi boyunca metrolar ücretsiz olduğu için 🙂 tabi normal dönemde oradaysanız biletlerinizi bizde olduğu gibi makinelerden yada büfelerden alabilirsiniz alacağınız biletle bölge ve süresi dahilinde otobüs, metro ve tranvayı sınırsız kullanabiliyorsunuz

DÜSSELDORF NEREDE KALINIR
Konaklama için bir çok uygun bölge var ama benim tercihim genelde Königsalle ve Altstadt oluyor otel olarak Hotel Nikko’yu tercih edebilirsiniz fiyatları uygun Mükemmel bir konum, temiz odalar, iyi servis. Konigsalle’ye çok yakın ayrıca japon restaurantını kesinlikle tavsiye ederim çok iyi.

DÜSSELDORF YAPILMASI GEREKEN

Burgplatz
Düsseldorf un kalbi “Burgplatz”: Nehrin hemen arasında kalan bu bölge insanı etkileyen binaları ve sokakları ile sizi içine çeken bir yer değişik mağazalardan alışveriş yapabilir ardından güzel birkadeh şarap yada kahve eşliğinde buranın tadını çıkarabilirsiniz.

Marktplatz
Düsseldorf’un ana meydanı. Ortasında Jan Wellem Heykeli’nin yer aldığı meydanda, Noel zamanı pazarlar ve tezgahlar kuruluyor. Pek çok festival ve etkinliğin de düzenlendiği meydana, Bolkerstrasse’den Ren Nehri’de doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Altstadt
Düsseldorf’un Old Town bölgesi. Almanca eski şehir demek olan Altstadt, aynı zamanda kentin barları ile ünlü yerleşimi. Yan yana ve karşılıklı dizilmiş çok sayıda barın bulunduğu alan için ‘dünyanın en uzun barı’ denmesi de bundan kaynaklanıyor.

Tritonenbrunnen Çeşmesi
Konigsallee Caddesi’ni geçtikten sonra karşınıza çıkan gölün hemen yanında yer alıyor. Düsseldorf’a özgü tarihi dokulardan biri olan Tritononbrunnen Çeşmesi, heykellerle süslü bir çeşme.

Rheinturm
Ren Kulesi, Ren Nehri manzarasını ve Duesseldorf’u panoramik olarak izleyebileceğiniz bir kule. Kentin simge yapılarından olan Ren Kulesi, Media Harbour Bölgesi’nde 172 metre yüksekliğe sahip. Üzerinde, radyo, televizyon ve fm verici antenlerinin bulunduğu kulenin üzerinde bir de dünyanın en büyük dijital saati olduğu söylenen dijital saat bulunuyor. Kule ger gün 10.00 ile 23.30 saatleri arasında ziyarete açık.

Konrad Adenauer Meydanı
Düsseldorf’a trenle gelenlerin ilk gördükleri yer. Meydanda, çok sayıda Türk restoranının yanı sıra Türklere ait pek çok dükkân ve mağaza bulunuyor.

Schiffahrt MuseumRen Nehri Tekne Gezileri
Ren Nehri kıyısındaki gezinti tekneleriyle, yaklaşık 1 saat süren, güzel bir Düsseldorf turu vadediyor. Genellikle fuar alanından, şehrin en modern binalarının bulunduğu Medienhafen bölgesine, yani Basın Limanı’na dek uzanan geziler, kenti farklı bir açıdan görmek için ideal.

Königsallee
Kanalın iki yakası en lüks markalara ev sahipligi yapıyor. Burada yerel halkdan daha ziyade gelen turistler göze çarpıyor, alışveriş merkezlerinin ve en lüks markaların yer aldığı bir cadde alısveriş tutkunuysanız mutlaka gidilmesi gereken bir cadde parklara ve Altstadt’a çok yakın, cıvıl cıvl ortam.Şehrin gezilip zaman geçirilmesi gereken yerlerinin başaında gelir.

DÜSSELDORF GÖRÜLMESİ GEREKENLER YERLER

Benraht SarayıBenraht Sarayı
Prens Palatine Carl Theodor isteğiyle 1755’te başlayan sarayın inşaatı 1770’de tamamlanmış. Mimarı Nikolas de Pigage dir.  Barak mimari eseri olan bu sarayı mutlaka görün

Kunstsammlung NordrheinKunstsammlung Nordrhein
Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Kuzey Ren Westfalya eyaleti hükümeti tarafından 1961’de kurulmuş eyaletin en büyük sanat koleksiyonudur. bir enstitü olarak hizmet veren Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen’in altında üç farklı sergi alanı bulunmakta.

St. Andreas KilisesiSt. Andreas Kilisesi
Barok tarzı mimariye sahip olan kilise, Andreasstrasse 27 numarada yer alıyor. Pazar günü ziyarete kapalı olan kilise, pazartesi-cumartesi günleri arasında 09.00 ile 15.00 saatlerinde gezilebilir.

Messe Düsseldorf
Üç yıl boyunca iş gereği için bulunduğum şehrin dünyaca ünlü sanayi fuarları Messetoplam sergi alanı 285 bin metrekare den oluşan ve dünyanın en büyük fuar alanı olarak kabul edilen bir fuar merkezi. Düsseldorf’a gelenlerin % 90’a yakını burada düzenlenen fuara katılmak için kenti ziyaret ediyor.

Schiffahrt MuseumSchiffahrt Museum
Schiffahrt Museum, yani Denizcilik Müzesi, Burgplatz’de eskiden bir saray olarak yer alan sarayın günümüze kalan tek bölümü olan Burgplatz Schlossturm Kulesi’nde bulunuyor. Müzede, Ren Nehri’nin denizcilik tarihiyle ilgili denizcilik ekipmanları ve nehirde kullanılan gemilerin ilk modelleri sergileniyor.

Classic Remise Dusseldorf
Meraklıları için cennnet. Hemen hemen her model klasik arabayı alıcı gözle inceleyebilirsiniz. Özel yapım araçlar da var. Binada tamirhaneleri ve atölyeleri de görmek mümkün. İç kısımda güzel bir restoran-kafe var. Ana tren istasyonundan otobüsle 15-20 dakika sürüyor. Düsseldorfa gidenlerin uğramasını tavsiye ederim. http://www.remise.de/