Merhaba ziyaretçi öncelikle şunu hatırlatmam gerek ben bu konuda eğitim almış ve uzman biri değilim ama çocukluk yıllarından beri piskoloji ve hastalıkları üzerine okumuş ve bir dönem psikoloğa gitmiş kısa zaman da yüklü miktarlarda anti depresana maruz kalmış ve bir anda kendi isteğiyle hepsini doktor kontrolü olmadan bırakmış “ tabi bunu kesinlikle önermiyorum doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımı yada bırakmak son derece zararlıdır ” ve daha sonrasında kendi aydınlanma ve şifasını bulan biri olarak bu konu hakkında yazmadan duramadım, bence depresyon da ki birisinin problemlerinin sebebi beynindeki kimyasallar değildir. (daha doğrusu direk değildir)

Depresyonun sebebi kişinin yaşadığı olaylar ve bunun üzerinde duygusal-düşünsel durumudur.

Depresyonun sebebi çocuklukta yaşanan bir travma, nostalji, sevgisizlik, geçmiş yaşamlardan gelen karmik yükün ağırlığı, düşünceler, endişe, kızgınlık, merak yada farkındalık açılmasıyla kişinin hayatının tepetaklak olması veya farkedilen olumsuzluklara nasıl tepki verebileceğini bilmemesi olabilir ve çoğunlukta düşüncelerimizi sorgulama, meydan okuma yada onlardan kurtulma duygularını yaşarız.

Kafamızın içinde uçuşan düşünceleri içsel düşünce alanımızı kısıtladığı ve bizim eğleme geçme yeteneğimizi körelttiği için durdurma ihtiyacı duyarız.

Bu durumda ilk önce insan kendini dinlemeli her şeyden uzaklaşıp ve hayatında eksik yada fazla olanı bulmalı, durum neyse önce onu kabullenmeli, affetmeli ve serbest bırakmalı şayet bunu tek başına yapamıyorsa bir doktora başvurmalı “ ama unutmayın gittiğiniz doktar ilk seyansta çeşitli isimlerde depresyon teşhisi koyup hemen ilaç yazıyorsa arkasına bile bakmadan kaçmalı ”

Bir doktor kişiye ilaç yazmak yerine, ilgi ve dikkat ile kişinin psikolojisine yaklaşarak ilaç kullanımından daha kısa sürede depresyonu kaynağından çözebileceğini biliyorum bu tecrubemle sabit.

Bir gün doktorum bana etrafına neden bukadar kalın duvarlar ördün diye bir soru sormuştu cevabım evet ama o duvarları nasıl ördüm tuğlaları kimler verdi acaba olmuştu.

  • bu cevap bir bakıma doğruydu duvarları yardım olmadan öremezsiniz sonuçta etki tepki meselesi kısaca.
  • bu cevap bir bakıma yanlış hayatımız boyunca inişler ve çıkışlar yaşarız ve bazı insanlar sizi bloke edebilir yaşattıkları tecrübeler sizde olumsuzluklara yol açabilir ama gerçekte siz kim olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi biliyorsanız duyguları olan insanlarsak etkileniriz tabi ama kendimizi toparlayıp duvarlar örmek yerine dahada genişletmeliyiz anlam yeteneğimizi.

Yakınız daki insanlara olduklarından fazla duygusal sorumluluk yüklemeyin!
Örnek vericek olursam yakın bir arkadaşınızı aile yerine koyduğunuz zaman yaptığı normal bir hareketten duygusal olarak fazla etkilenirsiniz halbuki onun yaptığı şeyi normal bir arkadaşınız yapsa sizi etkilemez.

bazı şeylerin neden yanlış yöne giderken bazılarınında doğru yöne gittiğini anlamak için geçmiş hatıralardan yardım alabiliriz bunun için bilgilerinizi yorumlamak ve ne yapacağınıza karar vermek için biraz zamana iğtiyacınız olduğunu unutmayın sonuçta dünya bile bir günde olmadı dimi!

İyi Hissetmenizin önündeki engeller Kızgınlık, Hayal Kırıklığı, Üzüntü ve Korku dur. Hayatta her an mutlu olmayı garantileyemezsiniz ama mutsuz olmayı en düşük düzeye indirebilirsiniz!!!

Kendinizi Kızgınlık, Hayal Kırıklığı, Üzüntü yada Korku duyguları içerisinde bulduğunuz zaman yapmanız gerekenleri kısaca listeledim bende işe yarıyor umarım sizede yarar.

Kendinizi Kızgınlık duyguları içerisinde bulduğunuz zaman

Yastık savaşı yapın çoçukken yaptığımız yastık savaşlarında nekadar mutlu olurduk hatırlayın.

Koşun yada hızlı tempoda yürüyün kalp atışınız hızlanıcak ve kızgınlık duygusu yerine kendinizi boşluk duygusuna bırakmış olucaksınız yorgunluktan tabi.

Yüksek sesle müzük dinleyin ve bağara bağara sizde söyleyin yüksek sesle konuşmak bir çeşit deşarj yöntemidir tabi birine bağırmak yerine şarkı eşliğinde bağırmak daha eğlencelidir.

Bir dövüş sanatına yazılın inanın biri üzerinde yada sizin üzerinizde kontrollü şiddet uygulandığında 🙂 kendinizi rahatlamış bulucaksınız tecrübeyle sabit.

Yanlız olduğunuz bir yerde avazınız çıktığı kadar bağırın. ( tabi bunu doğanın içinde yapmak ayrı bir zevktir ) ama siz kimsenin olmadığı bir yerde bunu yaparsanız size iyi gelicektir.

Kendinizi Hayal Kırıklığı duyguları içerisinde bulduğunuz zaman

İstenmeden bir iyilik yapın çünkü iyilik bulaşıcıdır ve bir şekilde size deri döner.


Sizi güldürücek bir film seyredin hangi duyguda olursanız olun kendinizi o filme verdiğiniz anda kahkahalar atmaya başlarsınız.

Yaşamınız boyunca elde ettiğiniz başarıların listesini çıkartın bazı duygular içerisine girdiğimiz anda kendimizi değersiz hisseder ve negatife doğru sürükleniriz işte o an aslında hayattaki başarılarımızı görsek aslında kendimizle gurur duyarız.

Kendinizi Korku duyguları içerisinde bulduğunuz zaman

Bir günlük tutun ve belli aralıklarla okuyun sizin duygu ve düşüncelerinizi etkileyen şeyleri ve hislerinizi daha net görmenizde yararı olucaktır ve o an size kendinizi kötü hissettiren şeyin aslında hiç bir etkisinin olmadığı farketmenizi sağlayacaktır.

Eski bir dostunuzu arayın sevdiğiniz ve güvendiğiniz biri ile konuşmak size güven hissi verecektir ve bu duygu paha biçilemezdir.

Bir aksiyon Filmi izleyin ve kendinizi filmdeki bir karekter olarak hissedin bu deneyim çook eğlencelidir.

Kendinizi Üzüntü duyguları içerisinde bulduğunuz zaman

Şarkı dinleyin melodilerin insan üzerindeki etkisi bilimsel olarakta kanıtlanmıştır hem zekayı da geliştirdiğini varsayarsak 🙂 etkili bir yöntem.

Fotograflarınızı düzenleyin benimde çoğu zaman yaptığım bir şeydir özellikle üzüntüm bir kişinin yaptığıyla ilgiliyse özellikle onunla olan fotograflarıma bakıp yaşadığımız mutlu anlardaki duygularımı anımsarım ve o kişiye olan negatif duygularım gider ve mutlu olurum.

Kendinizi Sıkıntı duyguları içerisinde bulduğunuz zaman

Bir kulube üye ol örneğin çarşamba eğitim gönüllüleri vakfı, sokak hayvanlarına yardım, Green peace gibi hangisi olduğu önemli değil önemli olan sizin bir şeylerle ilgilenmeniz ve bunun sonucunda yani yararlı olmanız sonucunda ki duygu.

Hastane, yaşlılar evi, çocuk esirgeme kurumları gibi yerlere gönüllü olarak ziyaret edin sizi gördüklerindeki mutluluk emin olun sizdeki sıkıntıyı alıp götürür.

Unutmayın iyi yada kötü bir şey yoktur yanlızca o andaki duygu hali onu öyle yapar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz