Aliexpress TR
⇒ Çocuğunuz alkol, sigara veya uyuşturucu kullanıyorsa, durumu ciddiye alın ⇐
Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, çocuğunuzu karşınıza alıp bu problemi onunla açıkça konuşmak olacaktır ve onun da sizinle açıkça konuşmasını sağlayın, asla acımasız ve yargılayıcı kelimeler kullanmayın bu gibi tavırlar çoçuğunuzu sizden uzaklaştırır. Bu süre boyunca mümkün olduğunca destekleyici olun ve onun neler hissettiğini anlamaya çalışın.
ÇOĞU DURUMDA ÖFKELI VE KIZGIN BIR KONUŞMA TAVRI, ÇOCUĞUNUZU SIZDEN UZAKLAŞTIRIR.
  • Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız veya kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bir çocuk doktorundan, psikolog veya psikiyatristten yardım isteyin.
  • Çocuğunuzun ihtiyacı olan tedavi şekli madde bağımlılık seviyesine bağlıdır ve bunun çözümünü sadece doktorla bulamazsınız en önemli şey aile nin duruşu yaklaşımıdır bunu unutmayın.
  • Eğer bir genç sadece birkaç kez uyuşturucu veya alkol kullanmayı denemişse ve bu durum hakkında sizinle açıkça konuşuyorsa korkmanıza gerek yok eminim ki sizde o yaşlarda bir çok şey denemişsinizdir ama kontrolü elden bırakmayıp arkadaş çevresini ve ne zaman ne yaptığını kontrol etmeden umursamakta yanlıştır ve bunu yaparken mümkün olduğunca belli etmeden yapın ki aranızdaki güven duygusu hasar görmesin.
  • Fakat gencin madde bağımlılığı problemi varsa, o zaman bir doktora görünmesi ve sadece bire bir değil aile terapisi alması işe yarar
TEDAVİ SONRASI TEKRAR MADDE KULLANMAYA BAŞLAMAK SIKÇA GÖRÜLÜR. BU, ÇOCUĞUNUZUN VEYA TEDAVİ PROGRAMININ BAŞARISIZLIĞI ANLAMINA GELMEZ. BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK ZORDUR VE ZAMAN ALIR.
Bu süreçte çocuğunuzla olan yaklaşımınızı gözden geçirin ve daha anlayışlı yada net bir tavır içerisine girip onun duygularını anlayıp ona göre davranın bu dönemde sosyal aktivite içerisinde olmasında destekçi olun spor, sosyal programlarla meşgul olmasını sağlayın boşlukta olmasından iyidir emin olun.
Evdeki kurallara uymasını sağlayın. Kötü davranışları için makul, şiddet içermeyen cezalar uygulayın ve bunları uygulamada kararlı olun. Çocuk yetiştirenlerin unutmaması gerek bir şeyde çocuklarınızın arkadaşlarının kimler olduğunu her zaman bilmesi dir sonuçta sigara, alkol ve uyuşturucudan kaçınan arkadaşlar çocuğunuz için en iyi korunma yöntemidir ve sıkı aile bağları kişiyi uyuşturucu dan korur.