⇒ Çocuğunuz alkol, sigara veya uyuşturucu kullanıyorsa, durumu ciddiye alın ⇐

Öncelikle genel görüşümü dile getirmek isterim, üzülerek yazıyorum ki çocuklarda uyuşturucu kullanımı 9-10 yaşlara düştü ve uyuşturucuya karşı mücadelede, toplumun her bireyine görevler düşüyor, uyuşturrucu kullanan bir çoçuğun illa sizin olması gerekmiyor! bunun için öncelikle bireylerin ardından devletin çeşitli çalışmalar yapması gerekiyor, peki bunu nasıl yaparız?

-Devletin uyuşturucu satışlarını daha fazla kontrol etmesi, İlköğretimdeki okulların kapsına kadar gelen uyuşturucu tacirlerini engellemesi, çocuklar ve aileleri biliçlendiren eğitimler verilmesi, bütün okullarda piskolojik destek veren danışmanlar bulunması, gönüllü gruplar oluşturulması, çocuklar için daha fazla ücretsiz spor ve sosyal aktivite yapabilicekleri alanlar oluşturulması, aile içi şiddet ve benzeri şeyler yaşayn çoçukların devlet korunmasına alınması ve daha bir çok şey yapılması gerekiyor.

Çocuklar da uyuşturucu ve alkol bağımlılığı

– Gelelim bireylerin yapması gerekenlere çocuklarda uyuşturucu madde kullanımı çeşitli faktörlerden oluşabiliyor arkadaş çevresi, aile içi şiddet, merak, boşlukta kalma duygusu, ergenlik piskolojisi ve buna benzer bir çok etken olabilir bu yüzden bizim çoçuğumuz kullanmıyor olsa bile arkaş çevresini kontrol etmeli ve arkadaşları arasında kullanan varsa ondan uzaklaştırmak yerine önce o çoçuğa yardım edilmeye çalışılması gerekiyor.

Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, çocuğunuzu karşınıza alıp bu problemi onunla açıkça konuşmak olacaktır ve onun da sizinle açıkça konuşmasını sağlayın, asla acımasız ve yargılayıcı kelimeler kullanmayın bu gibi tavırlar çoçuğunuzu sizden uzaklaştırır. Bu süre boyunca mümkün olduğunca destekleyici olun ve onun neler hissettiğini anlamaya çalışın.

ÇOĞU DURUMDA ÖFKELI VE KIZGIN BIR KONUŞMA TAVRI, ÇOCUĞUNUZU SIZDEN UZAKLAŞTIRIR.

Eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız veya kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bir çocuk doktorundan, psikolog veya psikiyatristten yardım isteyin.
Çocuğunuzun ihtiyacı olan tedavi şekli madde bağımlılık seviyesine bağlıdır ve bunun çözümünü sadece doktorla bulamazsınız en önemli şey aile nin duruşu yaklaşımıdır bunu unutmayın.

Eğer bir genç sadece bir kez uyuşturucu veya alkol kullanmayı denemişse ve bu durum hakkında sizinle açıkça konuşuyorsa korkmanıza gerek yok eminim ki sizde o yaşlarda bir çok şey denemişsinizdir ama kontrolü elden bırakmayıp arkadaş çevresini ve ne zaman ne yaptığını kontrol etmeden umursamamakta yanlıştır ve bunu yaparken mümkün olduğunca belli etmeden yapın ki aranızdaki güven duygusu hasar görmesin.

Fakat gencin madde bağımlılığı problemi varsa, o zaman bir doktora görünmesi ve sadece bire bir değil aile terapisi alması işe yarar

TEDAVİ SONRASI TEKRAR MADDE KULLANMAYA BAŞLAMAK SIKÇA GÖRÜLÜR. BU, ÇOCUĞUNUZUN VEYA TEDAVİ PROGRAMININ BAŞARISIZLIĞI ANLAMINA GELMEZ. BAĞIMLILIKTAN KURTULMAK ZORDUR VE ZAMAN ALIR.

Bu süreçte çocuğunuzla olan yaklaşımınızı gözden geçirin ve daha anlayışlı yada net bir tavır içerisine girip onun duygularını anlayıp ona göre davranın bu dönemde sosyal aktivite içerisinde olmasında destekçi olun spor, sosyal programlarla meşgul olmasını sağlayın boşlukta olmasından iyidir emin olun.

Evdeki kurallara uymasını sağlayın. Kötü davranışları için makul, şiddet içermeyen cezalar uygulayın ve bunları uygulamada kararlı olun.

Çocuk yetiştirenlerin unutmaması gerek bir şeyde çocuklarınızın arkadaşlarının kimler olduğunu her zaman bilmesi dir sonuçta sigara, alkol ve uyuşturucudan kaçınan arkadaşlar çocuğunuz için en iyi korunma yöntemidir ve sıkı aile bağları kişiyi uyuşturucu dan korur.

ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı, sabit hatlardan ücretsiz arayabileceğiniz 7 gün 24 saat hizmet veren bir sistemdir aynı zamanda www.alo191uyusturucu.saglik.gov.tr uzantılı web sitesi açılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz