Aliexpress TR

Beyoğlu’nun tarihi ve önemli uğrak noktalası gösterişli ve süslü yapıları arasında yer alan bu eşsiz yerde aynı zamanda popüler eğlence, yeme ve içme mekanlarından birisidir ve eğlence nin de tadı bir başkadır burda.

Çiçek Pasajı

  • Çiçek Pasajı Tarihi

1870 yılındaki Büyük Beyoğlu Yangınında yanarak yıkılan Naum Tiyatrosu’nun arsası dönemin en zengin insanlarından biri olan Hristaki Zografos Efendi tarafından satın alınmış ve Rum Cleanthy Zanno`nun mimarlığında yeni bir tip çarşı binası olarak Cité de Péra adıyla yaptırılmış. Pasaj niteliğinde olan yapıda 24 dükkân, 18 lüks daireden oluşuyordu. Maison Parret ve Vallaury’nin pastanesi, Nakumara’nın Japon mağazası, Dulas’ın Natürel çiçekçisi, Schumacher’in hamur işleriyle ünlü fırını, Yorgo’nun meyhanesi, Keserciyan’ın terzihanesi, Acemyan’ın tütüncü dükkânı, Hristo’nun kafesi… pasajın ilk 30 yılı içerisinde faaliyete geçen önemli dükkânlarından sayılabilir. Cité de Péra ya da Hristaki Pasajı denilen binanın mülkiyeti 1908 yılında Sadrazam Küçük Said Paşa’ya geçmiş.

Çiçek PasajıAsıl olarak 1940’lı yıllarda açılan meyhaneler (özellikle Nektar Birahanesi) büyük bir müşteri kalabalığı çekmeye başladı. 1950’lerde çiçekçiler başka sokaklara doğru kaymaya başlayınca boşalan yerlere yeni yeni meyhaneler açılmaya devam etti. 1950’lilerin sonunda “Çiçek” adı daha çok bir hatıra olarak kalmıştı ve pasaj tümüyle bugünkü meyhane kimliğine büründü. 10 Mayıs 1978’de bir gecede aniden çöken bakımsız bina, 1988’e kadar yıkık ve dağılmış biçimde kaldı. Belediyenin ve pasajı kurtarmak için kurulan “Çiçek Pasajını Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği” nin girişimiyle onarılıp, eski haline sadık kalarak hizmete sokuldu. dış cephe bakımı, cephe yenilemesi, çiçeklendirme ve aydınlatma gibi sorunlu kısımları yenileme çalışmaları için kısa bir süre kapalı kalan Pasaj Çiçek Pasajı Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği, Beyoğlu Belediyesi ve Mey İçki arasında yapılan anlaşmayla Aralık 2005’te tekrar hizmete girdi.

Adres: Hüseyinağa Mh., İstiklal Caddesi Saitpaşa Geçidi 176/6 Beyoğlu/İstanbul