Aliexpress TR

Zamanın yavaş aktığı, sakinliği ile huzur veren  bir yerdir Bozcaada rengarenk çiçeklerle süslenmiş sokakları, cenneti andıran kumsalları, köy kahveleri ve kekik kokulu tepeleri her an bir sürpriz yapabilir size ve kendinizi bir masalın içinde buluverirsiniz işte buraya geldiyseniz buranın keyfini çıkartmanız ve yapmayı unutmamanız gereken şeyleri bu yazıda bulucaksınız.

Buraya adım atar atmaz yapmanız gerekenler uçsuz bucaksız üzüm bağlarını, onlara arkadaşlık eden sevimli bağ evlerini, küçük koylarını, evinizin mutfağındaymışsınız gibi hissedeceğiniz küçük kafelerini ve muhteşem şaraplarını keşfetmek olsun.

Tamamı SİT alanı olan Bozcaada’nın yüzlerce yıl öncesine dayanan köklü tarihini ve çeşitli kültürlerin izlerini her sokakta hissedebilirsiniz içtiğiniz enfes şarapları, dalından koparıp yediğiniz taptaze meyveleri, evinizde gibi hissettiren küçük Bozcaada otelleri, yüzdüğünüz cam gibi koyları, ılık esen rüzgarın peşinizden takip ettiği huzur kokan sokakları hafızanızda unutulma anlar bırakır.

Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada Kalesi: Yüzyıllara meydan okuyan ve birçok savaş görmesine rağmen ayakta kalabilen Bozcaada Kalesi, Ceneviz, Venedik ve Bizans dönemine şahitlik etmiş bu tarihi yapı. Boğazın hemen çıkışında dimdik duruşu ve tarih kokan atmosferi ile sizi karşılar.

Rüzgar Gülleri: Efsunlu havasylaı size hayaller kurduran Rüzgar Gülleri hemen önünde uçsuz bucaksız cam gibi Ege Denizi ve burnunuza çalınan yabani kekik kokularını içinize çekin ve geride kalan her şeyi unutun.  Akşamüstü saatlerinde mutlaka şarabınızı alın ve gelin bu nefes kesen manzarayı izlemeye özellikle fotografçı arkadaşlar için bulunmaz bir manzara.

Meryem Ana Kilisesi: Rum mahallesinde yer alan ve Bozcaada’nın tek ibadete açık olan kilisesidir burayı pazar sabahları 08:00’da ziyaret edebilirsiniz.

Polente Feneri: Gün batımının izlendiği en güze yerlerdendir Polente Feneri, Bozcaada’nın hemen arka tarafında yer alıyor burada günü batırmadan dönmeyin

BozcaadaBozcaada Müzesi: Ada’nın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden Bozcaada Müzesi, görmeye alışık olduğunuz soğuk görünümlü müzelerden aksine eserlerin zevkli sunumu ve ilgi sıcacık bir görüntüye sahiptir.

Bozcaada Yapılacak Şeyler

→Şarapları ile ün yapmış bir adada Şarap Fabrikaları’nı gezmeden dönmek olmaz. adada dört adet şarap fabrikası bulunuyor.

→Cam gibi bir denize sahip olan Bozcaada, su sporları bakımından da tercih edilen bir yerdir. Özellikle yüzme, dalış ve rüzgar sörfü  için idealdir

→Bozcaada’da en sevdiğim aktiviteler arasında bisiklet turu var. Trafik yok, ortam son derece güvenli ve keşfedilecek yerler kışkırtıyor insanı.

→Burada en çok rağbet gören turlardan biri de bağ turlarıdır ve 2009 dan itibaren yaz aylarında traktörle gün batımı turları düzenlenmeye başladılar. Genellikle her gün düzenlenen bu turlara katılım oldukça yoğundur.

→Bozcaada fotoğraf çekimi için bir cennet diyebilirim neredeyse her sokak, her köşe başı eşsiz bir fon oluşturuyor.

→Bozcaada çarşısında dolaşın etnik kıyafetler, tasarım takılar aradığınız her şeyi uygun fiyatlara bulmanız mümkün.

→Buraya geldiğinizde ya da bir arkadaşınız oradan döndüğünde ilk beklediği şey şarap oluyor tabii 🙂 bunuda unutmayın.

→Benim gibi yöresel tatlara meraklıysanız domates reçelinden mutlaka almalısınız. Kekik, bal, gelincik şerbeti, salça, zeytinyağı ve keçi peyniri almadan dönmeyin.

→Türk kültürü ve Ege mutfağının harmanlanması ile oluşan Bozcaada mutfağında birbirinden leziz tatlar sizi kendinizden geçiricektir buraya geldiğinizde Adaya özgü taptaze otlardan yapılan harika meze çeşitlerini deneyin.

→Ada kahvaltısı ise tam bir şölen şeklinde. Ev yapımı reçeller, köy peynirleri, gözlemeler, adaya özgü otlardan yapılmış omlet kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi.