Aliexpress TR

Beyaz evleri ile hayranlık uyandıran, tarihi eserleri ile yüzyıllar öncesinin izler taşıyan Bodrum günümüzde Türkiye ve dünyada da turizm açısından bilinen bir yer dir.

Bodrum’da görmeniz gereken yerler

Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü – Muhteşem bir mimari, eğer şimdiye kadar Dibeklihan’ı görmediyseniz acele edin. Mimar bir karı koca nın tamamen kendi özel imkanları ile yapmış oldukları bu  yerin içerisinde dükkanlar ve kapalı alanlarında sergilenen kolleksiyon tablolar, antika objeler bulunuyor.
Adres: Yakaköy Caddesi No:46/2 Ortakent, Bodrum / Muğla

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi – iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuş olan Bodrum’un simgesi kale günümüzde “Sualtı Arkeoloji Müzesi” olarak kullanılıyor.

Zeki Müren Sanat MüzesiZeki Müren Sanat Müzesi – Hayatinin son yıllarının Bodrum’da geçiren Zeki Müren’in evi 2000 yılında müze olarak halka acildi. Müzede Zeki Müren’in eşyaları, sahne kostümlerini, kendi yaptığı tabloları, aldığı ödüller ve yaşamına dair herşey sergileniyor.

Torba – Bodrum’un en güzel koylarından Torba oldukça sakin ve huzurlu bir yerdir. Kıyı boyunca küçük pansiyonlar, barlar ve özel güneşlenme iskeleleri var sakin bir tatil geçirmek ama aynı zamanda eğlence nin merkezinde olmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz Bodrum merkezine 20 dk mesafede ve dolmuşlar sürekli kalkıyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu 
Bodrum Antik Tiyatrosu

Bodrum Antik Tiyatrosu – Bodrum’un ortasındaki Göktepe dağının güney eteklerindeki bu tiyatro, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından birisi olup günümüzde nadirende olsa konser verilen bir yerdir.

Halikarnas Mozolesi – Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilmiş, Yunan ve Mısır mimarisi kullanılarak yapılmış olan anıt mezardır. Kolonlarda Yunan mimarisinin esintilerini, Piramit çatısıyla Mısır mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. MÖ 353 yılında Karya kralı Mausolos un ölemün den sonra  eşi ve kız kardeşi tarafından o dönemdeki adı Halikarnassos olan bugünkü Bodrum’da yaptırılmıştır. 1856-1857 yılları arasında İngiliz Newton tarafından yapılan kazı çalışmalarında çıkarılan eserler, kabartmalar, atlı arabanın parçaları, Mausolos ve eşinin heykelleri British Museum’da sergilenmektedir ayrıca 1846 yılında Abdülmecit’ten izin alan İngiltere büyükelçisi Bodrum kalesindeki duvarlarda bulunan mozoleye ait olan kabartmaları Londra’ya götürmüştür yerinde sergilenen eserler sadece alçıdan yapılmış kopyalardır. Çukurun güney tarafında bulunan kaya içerisinde bulunan merdivenler ise, mozoleden önce yapılmış olan başka bir anıt mezara aittir ve müze yarı açık ve kapalı iki bölümden oluşur.

GüvercinlikGüvercinlik – korunaklı bir doğal liman şeklindeki sahiliyle eski bir balıkçı köyü olarak kalmak için direniyor! muazzam güzelliğini  etrafını dört bir koldan kuşatan otellere ve bölgedeki balık çifliklerinden dolayı bir dönem deniz kirliliği yaşanmış olmasına rağmen yapılan düzenlemelerle denizi çok temiz ve güzeldir.

Pedasa Antik Kenti
Pedasa Antik Kenti

Pedasa Antik Kenti – Bodrum’un merkezine yaklaşık 4 km gibi oldukça yakın bir mesafede bulunan yaklaşık 3500 yıllık bir kent ve bu kentte kazı çalışmaları hala sürüyor Bodrum!a kadar geldiyseniz burayı görmeden dönmeyin.

İasos Antik Kenti – Mitolojiye göre Argostan gelenler tarafından kurulduğu ve ismini kolonistlerin başı Iasostan aldığı söylenmektedir M.Ö. 5. yüzyıla kadar İasos hakkında eski kaynaklarda bilgi bulunamamıştır. Kentin kurulduğu alan önceleri bir ada iken daha sonra adanın denizle birleştiği berzah doldurulmuş ve  yarımada haline dönmüştür.

Etrim KöyüEtrim Köyü – Burada şalvarlı teyzelerin yer sofralarında yemek yiyip, dokuma tezgahlarını gezebileceğiniz bir yer hatta dokuma dersleri bile alabilirsiniz.

Bodrum Koyları

– Bardakçı Koyu
– Bağla Koyu
– Aspat Koyu
– Adaboğazı
– Karaada

Bodrum’da yemek yenilicek yerler için TIKLA