Desert Flower / Çöl Çiçeği

Yazar: Waris Dirie
Waris Dirie, çölde göçebe bir yaşam süren ve kızların sünnet edilmesi gibi gelenekleri hala uygulamakta olan Somalili bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. çocuk yaşta, yaşlı bir adamla evlendirileceğini öğrenince, çöldeki ailesini terk ederek kaçar ve onu önce Afrika’daki akrabalarına, oradan Londra’ya ve sonra da ünlü bir model olacağı Amerika’ya götüren ilginç yaşam yolculuğu da başlamış olur.

Darağacında Üç Fidan

Yazar: Nihat Behram
Nihat Behram tarafından 1976 yılında yayınlanan kitap, biyografi, anı, günlük ve mektup türünde bir eser. Aynı zamanda siyaset ve politika içerikli olan bir eserdir. Devrimin unutulmaz isimleri; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan‘ın hayatından kesitler, tutuklanmaları, yargılanma süreçleri ve idam edilmesinden önce yaşadıkları gibi konulara yer veren kitap anlatım dili gereği sade ama aktardığı duygular insanı etmeye yetiyor. Kitabın konusu ise yazarı Nihat Behram’ın çok zor günler geçirmesine neden olmuştur. Kitabın basılmasına yasak konulması ve yazarın ülkeden sürgün edilmesi gibi engeller, bu kıymetli eserin günümüze kadar gelmesine engel olamamış.

Afrikalı Leo

Yazar: Amin Maalouf
Afrikalı Leo ise yazarın ilk romanı olma özelliğine sahip. Anı ve günlük tarzında olan kitap yayınlandığı yıl, Fransız-Arap Dostluk Ödülüne layık görüldü. Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek ortaya çıkan kitabı okumak oldukça sürükleyici. Gezgin olan Leo’nun hayatını anlatırken, kurgusal detaylara da yer vermiş.

Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Yazar: Ashlee Vance
Ashlee Vance tarafından, Elon Musk’ın hayatını anlatan kitapta, bilim ve teknolojiyle ilgilenen ve içindeki cevheri ortaya çıkarmak için bir ilham arayanlar için rehber niteliğinde bir kitap diyebilirim. Elon Musk’ı bilmeyen yoktur sanırım mühendis, mucit ve girişimcidir kendileri 🙂 Tesla Motors, SpaceX ve PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. Kitabın yazarı Ashlee Vance, yaklaşık 300 kişiyle konuşarak Elon Musk hakkında bilgi edinerek topladığı bilgileri bu kitapta birleştirmiş. Elon Musk ‘ın başarı yolunda karşısına çıkan engelleri ve bunların üstesinden nasıl geldiğini anlatan bir kitap çıkmış ortaya, bence birçok kişi için ilham kaynağı olacaktır.

Zamanın Ötesindeki Deha Tesla

Yazar: Margaret Cheney
Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de elektronik çağının babası olan ve benin hayat görüşüne hayran olduğum kişi Nikola Tesla, yirminci yüzyılın en büyük mucitlerinden biri olarak kabul edilir. Devrim niteliğindeki icatları ve keşifleriyle elektrik, manyetizma gibi bilimsel alanları kökten değiştirmiştir. Önemli çalışmaları arasında kablosuz iletişim sistemi, transformatör, radyo, Tesla bobini, dönen manyetik alan, alternatif akımlı elektriksel sistem ve teleotomatlar sadece bir kaçıdır. Bulunduğu çağın çok ötesinde olan Tesla’nın yaptığı araştırmalar çarpıcı ve geleneksel algıyı yıkan nitelikte çalışmalardı ve bu durum, çağdaşları tarafından anlaşılamamasına, yaptığı icatların ve getirdiği yeniliklerin değerinin o dönem fark edilememesine yol açmıştır . 1919’da Electrical Experimenter dergisinde altı bölüm olarak yayımlanan bu otobiyografi, Tesla’nın iç yaşantısını sunduğu gibi, bir mucidin bedeninin ve zihninin nasıl çalıştığını gösterip onun değerini anlamamızı sağlayacak.

Halide Edib – Biyografisine Sığmayan Kadın

Yazar: İpek Çalışlar
İpek Çalışlar’ın, roman akıcılığında kaleme aldığı Latife Hanım” kitabıyla yakın tarihimize farklı bir gözle bakmamızı sağllayan etkiliyici bir Halide Edip gerçeği. 1915 Ermeni tehcirinde sesini yükseltmiş idam cezasına yüz yıl önce karşı durmuş birkaç aykırı isimden biridir. Bertrand Russell, Mahatma Gandhi ve Yahya Kemal’in yakın dostu. Yüzlerce makalenin, onlarca kitabın yazarı. Aşkın ve hürriyetin her gün yeniden kazanılması gerektiğine inanan, dünya çapında entelektüel bir kadın, Halide Edib… Kitap ayrıntılı bir araştırmaya, tanıklıklara, bugüne kadar gün ışığına çıkmamış mektuplara, arşiv belgelerine dayanıyor.

Pablo Escobar Benim Babam

Yazar: Juan Pablo Escobar
Aralık 1993 de ölen Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın biyografisi olan bu kitap
Doğduğu günden, onun öldüğü güne kadar babam benim arkadaşım, rehberim, öğretmenim ve güvenilir akıl hocamdı diyen oğlu Juan Pablo Escobar. Hâlâ hayattayken, ona gerçek hikâyesini yazması için zaman zaman yalvardım, ancak o bunu reddetti ve “Grégory,” derdi, “tarihi yazabilmek için önce onu bitirmen gerek.” demiş ve oda artık insanlar tarahından bir dönem kimine göre suçlu kimine görede bir kahraman olan babasının biyografini yazmasının zamanının geldiğini düşünerek bu kiabı yazmış.

Alibaba Jack Ma’nın Evi

Yazar: Duncan Clark
Bugün Çin’in dünyaya açılan kapısı alibaba.com un kurucusu olan Jack Ma nın biyografisi olan bu kitapta Çin’in küçük üreticileri ile dünya devlerini buluşturan Alibaba nın yükseliş hikâyesi, Çin’in geçirdiği muazzam dönüşüme de kocaman bir pencere açıyor.

Coco Chanel – Efsanesi ve Hayatı

Yazar: Justine Picardie
Sanırım Chanel markasını bilmeyen yoktur ve bu marka nın yaratıcısı olan Gabrielle Chanel’in biyografi kitabı oldukça etkiliyici ben biyografi filminide izlemiştim ve beni etkilemişti, terk edilmiş bir çocuk olarak yetimhanede başlayan hayatının nasıl efsanevi bir moda ikonu olduğu ışıltılı dış görüntüsünün altında yatanları da bu kitap sayesinde keşfediyorsun.

Tepeden Tırnağa İsyan Nazım Hikmet

Yazar: Enver Aysever
Romantik devrimci olarak bilinen şair ve yazar Nazım Hikmet siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiş nereye gitse memleketini yüreğinde taşımış, gittiği her yeri memleket yapmış kimine göre bir vatan haninin öyküsünü anlatılıyor.

Ruzi Nazar CIA’nın Türk Casusu

Yazar: Enver Altaylı
Ruzi Nazar’ın yaşamöyküsünü anlatan bu kitap CIA’da geçirdiği 40 yılın bilinmeyen yönlerini gün ışığına çıkartıyor diyebiliriz “Ruzi Nazar Özbekistanlı bir Türk, Stalin’in ordusunda Nazilere esir düşüyor, sonra CIA görevlisi olarak Türkiye’de 11 yıl çalışıyor 27 Mayıs darbesi, İnönü, Türkeş, Madanoğlu, MİT Müsteşarı Fuat Doğu gibi tanınmış isimler hakkında yazdıkları bu dönemde karanlıkta kalmış olaylara ışık tutuyor. İran devrimi, Afganistan, Sovyetler’in dağılması gibi olayların anlatımı aynı zamanda akademik bir tez gibi görmenizi sağlıyor.

Çölün Kızı

Yazar: Georgina Howell
Arap uzmanı, arkeolog, dağcı, casus, dil bilimci, yazar, şair, fotoğrafçı, çölün kızı ve ulus yaratıcı olarak bilinen Gertrude Bell, 1868’de İngiltere’nin ayrıcalıklı bir kesiminde doğmuş ancak bunlara Kudüs’e yaptığı ziyaretten sonra Araplara karşı duymaya başladığı ilgi nedeniyle sırtını dönüp 1921’de ilk Irak kralı Faysal’ın tahta oturmasını görene dek Irak Krallığı’nın mimarı olmuştur. Bu kitap da Gertrude’un şimdiye kadar yayımlanmış ya da yayımlanmamış kendi el yazılarından bolca alıntılar içeren hikâyesini bulucaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz