Desert Flower / Waris Dirie, Cathleen Miller

Waris Dirie, çölde göçebe bir yaşam süren ve kızların sünnet edilmesi gibi gelenekleri hala uygulamakta olan Somalili bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. çocuk yaşta, yaşlı bir adamla evlendirileceğini öğrenince, çöldeki ailesini terk ederek kaçar ve onu önce Afrika’daki akrabalarına, oradan Londra’ya ve sonra da ünlü bir model olacağı Amerika’ya götüren ilginç yaşam yolculuğu da başlamış olur.

Darağacında Üç Fidan – Nihat Behram

Nihat Behram tarafından 1976 yılında yayınlanan kitap, biyografi, anı, günlük ve mektup türünde bir eser. Aynı zamanda siyaset ve politika içerikli olan bir eserdir. Devrimin unutulmaz isimleri; Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan‘ın hayatından kesitler, tutuklanmaları, yargılanma süreçleri ve idam edilmesinden önce yaşadıkları gibi konulara yer veren kitap anlatım dili gereği sade ama aktardığı duygular insanı etmeye yetiyor. Kitabın konusu ise yazarı Nihat Behram’ın çok zor günler geçirmesine neden olmuştur. Kitabın basılmasına yasak konulması ve yazarın ülkeden sürgün edilmesi gibi engeller, bu kıymetli eserin günümüze kadar gelmesine engel olamamış.

Afrikalı Leo – Amin Maalouf

Afrikalı Leo ise yazarın ilk romanı olma özelliğine sahip. Anı ve günlük tarzında olan kitap yayınlandığı yıl, Fransız-Arap Dostluk Ödülüne layık görüldü. Gerçek bir yaşam öyküsünden esinlenerek ortaya çıkan kitabı okumak oldukça sürükleyici. Gezgin olan Leo’nun hayatını anlatırken, kurgusal detaylara da yer vermiş.

Elon Musk – Tesla, SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde – Ashlee Vance

Ashlee Vance tarafından, Elon Musk’ın hayatını anlatan kitapta, bilim ve teknolojiyle ilgilenen ve içindeki cevheri ortaya çıkarmak için bir ilham arayanlar için rehber niteliğinde bir kitap diyebilirim. Elon Musk’ı bilmeyen yoktur sanırım mühendis, mucit ve girişimcidir kendileri 🙂 Tesla Motors, SpaceX ve PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. Kitabın yazarı Ashlee Vance, yaklaşık 300 kişiyle konuşarak Elon Musk hakkında bilgi edinerek topladığı bilgileri bu kitapta birleştirmiş. Elon Musk ‘ın başarı yolunda karşısına çıkan engelleri ve bunların üstesinden nasıl geldiğini anlatan bir kitap çıkmış ortaya, bence birçok kişi için ilham kaynağı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here