Başarı ve azmi en iyi anlatan biyografi filmleri izlediğinizde etkisinden uzun süre çıkamayacağınız bu filmlerde insanların hayatlarının bir anda nasıl değiştiğine tanık olucak ve azimlerine hayran kalıcaksınız iyi seyirler.

Akıl oyunları / A Beautiful Mind( 2002 )Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi Filmleri

Yönetmen: Ron Howard
John Nash biyografisi temel alınarak çekilen Akıl Oyunları, en iyi film ve en iyi uyarlama senaryo dalında Oscar sahibidir. Amerikalı matematikçi John Nash’in uzun süre şizofreni ile mücadele edip, yıllar sonra adeta yeniden doğarak Nobel ödülünü almıştır.

Apollo 13 ( 1995 )Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi Filmleri

Yönetmen: Ron Howard
Apollo 13 ekibi aya gitmek için hazırlanmaktadır. Dönemin en ünlü astronotları olan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan oluşan ekip tüm hayatlarını bu heyecan verici görev için hazırlanarak geçirmişlerdir. Artık her şey yolunda gidiyor gibidir. Ta ki  aya varmadan oksijen tanklarından biri patlayana ve ölümle imtihan başlayana kadar. Artık Apollo 13’ün aya gitmesi bir yana, dünyaya dönmesi bile mucizelere bağlıdır. Artık sadece üç astronot ve onları kurtarmak için elinden geleni yapacak olan NASA vardır.

Beethoven’ı Anlamak / Copying Beethoven ( 2007 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Agnieszka Holland
Kurgusal öğeler barındıran film de, büyük besteci Ludwig van Beethoven’ın  hayatının son yıllarında yeni besteler üretmek konusunda sıkıntı çekmesi, sağırlığının gittikçe artması ve buna bağlı olarak da kendini çok daha fazla yanlız hissetmesiyle içinde olduğu bunalımlı dönemi anlatıyor.

Cennetten Mucizeler / Miracles From Heaven (2016)

Cennetten MucizelerYönetmen: Patricia Riggen
Nadir görülen bir hastalığı olan küçük kızlarının tedavisi için çabalayan ailenin dramını konu alan filmde anna çok nadir görülen bir sindirim hastalığı yüzünden hiçbir şey yiyememektedir hastalığın tedavisi imkansız görünsede ailesi anna için herşeyi yapar ve bir mucizeyle karşılaşırlar.

Can Dostum / The Intouchables ( 2012 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmenler: Olivier Nakache, Eric Toledano
Yamaç paraşütü kazasından sonra sakatlanan zengin bir aristokrat olan Philippe evde kendisine yardımcı olması için banliyöde yaşayan Driss’i işe alır. Driss ise yeni hapisten çıkmıştır ve bu iş için hiç de uygun değildir. Ama bu iki adam bir şekilde birbirleri arasında sıkı bir bağ oluşturur. gerçek yaşamdaki iki kişide beyazdır filmde neden bakıcı olan kişinin siyahi biri seçildiğini ben pek anlamadım açıkçası.

Çöl Çiçeği / Desert Flower ( 2009 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Sherry Hormann
Üç yaşındayken Somali’deki kabilesinde sünnet edilen, 13′ünde zorla evlendirilmeye çalışıldığı zaman kaçarken en sonunda Amerika’da süpermodel olan ve bugün BM adına kadın sünnetine karşı faaliyet gösteren bir kadının azim dolu hikayesi bu film beni derinden etkilemişti filmde insanların acımasızlığını, bağnazlığı ve masumiyeti çok ince bir şekilde işlemişler şahsen ben Waris Dirie nin masumiyeti ve güçlü duruşuna hayran kaldım…

Doğruyu Söyle – Concussion (2015)

DOĞRUYU SÖYLEYönetmen: Peter Landesman
Kafaya alınan darbeler sonucu piskiyatrik hastalıklar üzerine araştırma yaparken bulduğum bu filim beni çok etkilemişti, Amerikan Futbolu oyuncularının yaşadıkları ciddi sakatlanmaların, kritik seviyedeki kafa yaralanmalarının ve travmalarının, yaşam boyu sakat bırakan beyin sakatlıklarının trajik boyutunu perdeye taşımayı hedefleyen Landesman, bir dergi haberinden yola çıkarak oluşturduğu öyküde, bu türden hasarların tekrarlanmasının, oyuncular ve onların yaşamlarını nasıl etkilediğini vurguluyor. Başrolde Will Smith’i izleyeceğimiz filmde ünlü aktöre Alec Baldwin, David Morse, Luke Wilson gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Dalgalara Karşı – Soul Surfer ( 2011 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Sean McNamara
Genç sörfçü Bethany Hamilton’un azim dolu hikayesini anlatan filmde Bethany Hamilton’un köpek balığı saldırısı sonucu kolunu kaybettiği ancak sörften vazgeçmeyip korkularının üstesinden geldiği dönemi işliyor.

Diren – Suffragette ( 2015 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Sarah Gavron
İngiltere’de, kadınların oy kullanma haklarının olmadığı ve sosyal ortamda pek göz önünde bulunamadıkları dönemde, bu hakkı elde etmek için kadınların verdiği mücadele anlatılmaktadır. Başlarda barışçıl giden ortam, kadınların aldığı sert tepkilerle, giderek ciddileşir ve bir devrim oluşur.

Firida ( 2002 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Julie Taymor
Meksikalı sürrealist ünlü ressam Frida Kahlo’nun hayatını konu alan film de 19 yaşında geçirdiği otobüs kazası ile hayatı değişir Frida, vücudundaki kırık kemikler ve yabancı metallerle yaşamayı öğrenmeye ‘gerçekten istekli’ olacak kadar özgüven sahibi, gerçek hayallerle yaşayan (ya da hayallerini gerçekleştirebilen) genç bir kadındır ailesinin sıkışık maddi gelirine rağmen destek gördüğü babası sayesinde, göğüslerinden karnını kaplayan alçı tabakası da dahil; bulduğu her boşluğa resim yapmaktadır. Kızına her zaman destek veren babası Guillermo, alçılarında yer kalmayan Frida’ya gerçek resim malzemeleri alır ve Frida, hissettiklerini tablolara tanımlamaya başlar. hayranlık uyandıran bir azim izlemek istiyorsanız bu hayatı görmeniz gerekiyor.

Günlük – The Basketball Diaries ( 1995 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Scott Kalvert
Lise de basketbol takımının en başarılı oyuncularından biri olan Jim ‘in hayatıyla ilgili hayalleri vardır fakat bu hayaller uyuşturucu ile tanışınca yok olur ve para bulup mal almak için hertürlü suça bulaşır ve bu hayattan kendini kurtaracak şeyi bulana kadar ki hayatını konu alan film de uyuşturucunun insanların hayatını nasıl elegeçirdiğini ve bitirdiğini net bir şekilde göreceksiniz.

Her Şeyin Teorisi – The Theory of Everything ( 2015 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi Filmleri
Yönetmen: James Marsh
En sevdiğim bilim insanları arasında olan Modern bilim ve teknoloji tarihini değiştiren İngiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in hayatını ve karısı Jane Hawking ile olan ilişkisini, üniversite döneminden itibaren ele alıyor. Stephen Hawking Cambridge Üniversitesi’nin dehasıyla dikkat çeken bir öğrencisiyken 1965 ve 1991 yılları arasında evli kalacağı Jane Wilde ile tanışır. İkisinin mutlu birlikteliği, Hawking’e henüz 21 yaşındayken teşhisi konulan hastalıkla başka bir boyut kazanır. Tüm olasılıklara meydan okuyan çift evlenip çocuk sahibi olurlar. Yıllar Hawking’in hastalığını daha da şiddetlendirir ve sonunda ilişkilerinin sınırlarını zorlayan bir noktaya sürükler.

Kaldırım Serçesi – La vie en rose( 2007 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Olivier Dahan
Sesinde hüzün bulduğum kadın Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Seçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayal kırıklıklarını ele alıyor. Fransız aktris Marion Cotillard, Sylvie Testud, Gérard Depardieu’nun oynadığı, büyüleyici bir Edith Piaf biyografisi.

Katwe Kraliçesi – Queen of Katwe ( 2016 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Mira Nair
Uganda-Kampala’daki Katwe’nin gecekondusunda yaşayan 10 yaşındaki Phiona ve ailesi için yaşam sürekli bir mücadeledir ve Phiona’nın dünyası Robert Katende ile misyonerlik programında tanıştığı gün değişir. Katende futbol antrenörlüğü ve çocuklara satranç oynamayı öğretmektedir ve Katwe onun öğrencisi olur. film de bir çocuğun gerçekleri, yaşam mücadelesi ve hayallerini yakından görüceksiniz.

Kör Nokta / The Blind Side ( 2009 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: John Lee Hancock
Babasının kim olduğunu bilmeyen, annesi uyuşturucu müptelası, on üç kardeşin arasında kimsenin umursamadığı Afro Amerikan genç bir çocuğun hayatı sokaklarda geçmektedir. Okuma yazma bilmeyen, okulda son derece başarısız olan bu çocuk, Cumhuriyetçi zengin bir aile tarafından himaye edilmeye başlandığında hayatı değişecektir. Okulda futbola başlayan genç, sonunda kendi yeteneğini keşfetmiştir. Ve bir gün Ulusal futbol liginin en çok aranan sporcularından biri olacaktır. aslında insanların nasılda eşşiz bir ruh olduğunu ve doğru yaklaşımla nasılda eşsiz bir başarı olucağını net gösteren bir film.

Kazanma Sanatı / Moneyball ( 2011 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Bennett Miller
Oakland A’ beysbol takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt) , kısıtlı bir bütçe ile resmen yoktan bir takım var ederek zengin kuluplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken de beysbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de, Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor.

KÖR TALİHİM – MY BLİND DATE WİTH LİFE ( 2017 )

kor tahlihimYönetmen: Marc Rothemund
15 yaşında görme yetisini büyük oranda kaybeden bir gencin etrafındakiler onun hayatını ciddi anlamda kısıtlayacağını söylesede o pes etmez ve görmediğini gizli tutarak hayallerinin peşinden giderek lüks bir otelde stajer olarak başlar.

Philadelphia ( 1993 )

Yönetmen: Jonathan Demme
Eşcinsel olan yetenekli avukat Andrew Beckett, çalıştığı hukuk bürosunda AIDS olduğu fark edilince işten çıkarılır. Kendisine nedeninin AIDS olduğunu açıklamamalarına rağmen Beckett, nedenin bu olduğundan emindir ve bu hukuk bürosuna dava açmaya karar verir. Başvurduğu avukatlarca bir süre reddedildikten sonra, en sonunda Joe Miller’ı tutmayı başarır. Miller ilk başta bu davayla ilgilenmekte isteksizdir; çünkü o bir homofobiktir ve Beckett’a karşı da önyargılıdır. Fakat Beckett sayesinde zamanla önyargılarını aşmaya ve korkularını yenmeye başlar. Beckett ise hayatı, gururu ve hakları için kıyasıya bir mücadeleye girmiştir ve adalet için savaşır.

Patch Adams (1998)

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Tom Shadyac
intihar eğilimli biri olarak girdiği akıl hastanesinde gördüklerinden sonra Hunter ‘Patch’ Adams (Robin Williams), çıktıktan sonra tıp fakültesine öğrenci olarak girer. Okulda başarılı bir öğrenci olmasına karşın, ideallerinden dolayı hocalarından tepki görür. Amacı ‘hayata renk katarak’ mizah yoluyla tedaviye katkıda bulunmaktır.

Pele bir efsanenin doğuşu – Pele Birth of a Legend ( 2016 )

Pele Birth of a LegendYönetmenler: Jeff Zimbalist, Michael Zimbalist
Brazilya’nın fakir mahallelerinden birinde büyüyen ama futbol da sıradışı oyun tarzıyla henüz 17 yaşındayken Brazilya’ya ilk Dünya kupasını kazandıran golü atarak efsanevi bir futbolcu olacağı yolculuğa başlar

Steve Jobs

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYayın tarihi: 30 Ekim 2015 (Türkiye)
Yönetmen: Danny Boyle
Teknoloji devi Apple şirketinin kurucusu ve 20yy.’ın deha isimlerinden olan Steve Jobs’un yaşam öyküsünü yeni bir perspektif ile beyazperdeye aktaran bir film

Sully ( 2016 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Clint Eastwood
Sully, 15 Ocak 2009’da arızalanan yolcu uçağını Hudson Nehri’ne indirmeyi, bir nevi imkansızı başarıp kahraman haline gelen pilot Chesley Sullenberger’i konu ediniyor. Kaptan Sully elverişsiz koşullarda uçağı Hudson Nehri’ne indirmeyi başarıp 155 yolcunun hayatını kurtarmıştı. Fakat her ne kadar medya ve halk tarafından usta uçuş yeteneği, cesareti ile gündeme gelse de bazı yetkililer tarafından açılan soruşturma nedeniyle itibarını ve işini kaybetme tehlikeli ile yüz yüze gelecektir.

Sıkıysa Yakala – Catch Me If You Can ( 2003 )

SIKIYSA YAKALAYönetmen: Steven Spielberg
Frank Abagnale Jr.’nin hayat öyküsünden esinlenilerek oluşturulan 2002 yapımı komedi-drama türünde bir sinema filmidir. Steven Spielberg’in yönetmenliğini üstlendiği filmde, 18 yaşında dahi olmayan Frank Abagnale Jr.’ın, Pan American World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor ve Louisiana’da savcı kılığına bürünerek milyonlarca dolarlık çek sahtekârlığıni nasıl yaptığı anlatılmaktadır. çocukluğunun yansımasını yaşayan bir dahi çoçuğun hayat hikayesi Abagnale’i Leonardo DiCaprio canlandırıyor

The Flaying Scotsman ( 2006 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Douglas Mackinnon
İskoç bisikletçi Graeme Obree’nin gerçek yaşamını anlatan 2006 yapımı film Alçakgönüllü başlangıçlara ve hayat boyu mücadele ettiği depresyona rağmen bu azimli ve becerikli yarışçı, spor dünyasında kendi yoluyla pedal çevirmeye devam etmiştir. 1993’te, Obree metal hurdalarından ve çamaşır makinesi parçalarından bir bisiklet üretti. En zorlu yarışta güçlü rakiplerine meydan okudu ve dünya rekorunu kırdı. Sonunda bu mücadele fırtınasında kendi yerini edindi. Obree’nin bu zaferi sizi de yüreklendirecek.

Temple Grandin ( 2010 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Mick Jackson
Temple Grandin tüm hayatı boyunca ailesi ve arkadaşları başta olmak üzere tüm çevresi tarafından yanlış değerlendirilen Otistik bir kadının, onlara unutamayacakları bir ders veren etkileyici hikayesini anlatan film. Temple Grandin, Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi’nde profesör, yazar, otizm aktivisti ve hayvancılık sektöründe hayvan davranışları alanında danışmandır.

Umudunu Kaybetme / The Pursuit of Happyness ( 2007 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Gabriele Muccino
İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba –oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

Zoraki Kral – The King’s Speech ( 2010 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi Filmleri

Yönetmen: Tom Hooper
Oscar ödüllerinde 12 dalda aday olan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen dalları başta olmak üzere 4 ödül kazanan ‘Zoraki Kral (The King’s Speech)’, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi.

Özgürlük Yolu / The Way Back

Yönetmen: Peter Weir
1939 yılında, hapis tutuldukları Sibirya esir kampından kaçmaya karar veren bir grup mahkum, Sibirya’yı Gobi Çölü’nü ve son olarak da Himalayalar’ı geçerek yaklaşık 4000 milyol katetmelerini konu ediniyor.

127 Saat / 127 Hours ( 2011 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Danny Boyle
Dağcı Aron Ralston’un başından geçenlerin gerçek hikayesi… Genç bir dağcı olan Aron, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. Bundan sonra yapacağı tek şey vardır oradan kurtulup onları gerçekten sevdiğini gösteremediği anne ve babasına kavuşmak.

12 Yıllık Esaret / 12 Years a Slave ( 2014 )

Başarı ve azmi en iyi anlatan Biyografi FilmleriYönetmen: Steve McQueen
1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Ailesiyle birlikte yaşayan Solomon, özgür yaşayan ve istediği şeyleri yapabildiği için mutlu bir adamdır. Fakat bir gün bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve çalışmak için Washington’a gider. İnandığı medeni dünya alt üst olur çünkü kendisini kaçırıp Güney’de bir çiftlikte köle olarak çalışması için satarlar.

42 (2013)

42Yönetmen: Brian Helgeland
Bezbol sopasıyla ırkçılığa darbe vuran jackie robinson’un hayatını konu alan filmde büyük liglerde oynayan ilk siyahi oyuncu jackie Brooklyn Dodgers’a katılarak bir ilki yaparak bu engeli aştı etkileyici hayat hikayesini anlatıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz