Eğer aracınız varsa seyahat süresince daha çok zaman kazanabiliyorsunuz ve seyahatinizi daha pratik hale getiriyor ama araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler çok önemli bu yüzden sizin için aklımda olan önemli şeyleri listedim.

Tercih ediceğiniz firmayı önceden araştırın
Araç kiralarken yaparken fiyat karşılaştırması ve indirim fırsatlarına bakmak gerekiyor. Bu sayede pek çok özel teklifle karşılaşarak kiralamayı çok daha uygun bir şekilde yapmak mümkün. Bir firmaya gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki tüm soruları ve kampanyalarını sormak bu nedenle oldukça önemli. Gitmeden önce de iyi bir araştırma yapmak gerekiyor tabi.

Erken bilgilendirme
Havaalanından oto kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek gerekiyor. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirmek şart. Uçuş bilgilerini önceden bildirdiğinizde havaalanı geliş ve gidişinizde zamanında karşılanmanız kolaylaşmış olur.

Küçük araç kiralayın ama kişi sayısına uygun araç olsun
Araç kiralamada küçük tip araçları tercih edin çünkü bu araçların uygun fiyatlı olması, kullanması kolay, park sorunu az olması ve yakıt tüketiminde daha az olması sizin için büyük bir avantajdır. Yol kısa da olsa, araca binecek her kişi için bir koltuk olduğundan ve yeterli bagaj alanı olduğundan emin olmak gerekiyor yoksa yolculuk eziyete dönebilir, ayrıca yapılan anlaşmada araçta bulunacak herkesin bir listesinin de bulunmasına dikkat etmek gerekiyor. Bir çok ülkede araçtaki koltuk sayısından fazla kişinin araca bindirilmesinin yasak olduğunu aklınızda tutun.

Sözleşmeyi dikkatlice okuyun
Araç kiralamak çok kolay olsa da kafa karıştırıcı şeylerle önünüze gelebiliyor. Sürüş esnasında ya da teslim zamanı bir sorunla karşılaşmamak için yapılan anlaşmada tüm detayları incelemek önemlidir bu yüzden sözleşmeyi imzalamadan önce merak edilen her şeyi sormaktan asla çekinmeyin ve imzaladığınız sözleşmeyi mutlaka okuyun.

Sigortayı asla ihmal etmeyin
Araç kiralarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığı. Kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, sigortaya ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak sizin sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunduğu sigortalardan yararlanmak da mümkün. Sigortasız araç kullanırken olacak hasarlardan siz sorumlusunuz bu yüzden mutlaka sigorta yaptırın.

Yakıt durumunu kontrol edin
Tam dolu bir şekilde aldığınız aracı geri götürmeden hemen önce yine tamamen dolu götürmeniz gerekiyor. Yakıt göstergesi hangi çizgideyse başlangıçta buna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin, acenteye bunu bırakırsanız aldığınızdan daha fazla doldurulup size daha fazlaya mal olma ihtimali var, bunun da ücretinin sizden alındığını unutmayınve daha fazla yakıtla dönerseniz de bunun ücreti size ödenmez.

Hasar tespitine dikkat edin
Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için inceleme yapıyor. Ancak eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmeniz oldukça önemlidir.

Kiralık araç erken iade edildiğinde herhangi bir ücret iadesi yapılmadığını bilin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz