Birçok uygarlığa evsahipliği yapmiş olması nedeniyle kültürel açıdan bir hayli zengin olan Amasya özellikle doğa ve tarih seviyorsanız sizin için keşfedilmesi geren ideal bir yerdir.

Osmanlı topraklarına katıldıktan sonra birçok şehzadenin yaşadığı şehir olan Amasya da tarihin korunması sayesinde şehrin her bir yanında onların izini bulmanız mümkün.

Kurtuluş Savaşı yıllarında Samsun’a çıkartma yaptıktan sonra Havza üzerinden Amasya’ya gelip Mustafa Kemal Atatürk’ün Amasya Genelgesi’nin imzaladığı yerdir aynı zamanda. Amasya Genelgesi’nin imzalandığı yapı Yeşilırmak Nehri’nin yanındaki Büyük Ağa Medresesi’nin yakınlarında ki dağ eteklerine doğru bir yerdeydi. Depremlerden dolayı hasar gören bu yapı restore edilmek yerine, yıkılıp yeniden yapılması kararı alınmıştı. Ancak heyelan tehlikesi nedeniylesi, karşısında başka bir noktaya yapılma kararı alındı. Bu bina günümüzde Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezi olarak kullanılıyor.

Amasya geldiğinizde görmeniz ve yapmanız gerekenlerin minik bir listesi

Sabuncuoğlu Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in baş hekimlerinden Sabuncuoğlu Şerefeddin‘in isminin verildiği Sabuncuoğlu Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi Akıl hastalarının ve fiziksel rahatsızlığı olanlarının tedavi edildiği bir yapıymış bu yapı günümüzde eskiden kullanılan tedavi aletlerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılıyor. Müzede müzik ile tedavi yöntemi üzerinde de durulmuş. Burçlara ve ten rengine göre hangi makamın kişiye iyi geldiğinden bahsedilmiş. Müzikle tedavi yönteminde kullanılan orijinal müzik aletlerini de burada görmek mümkün.Sabuncuoğlu Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi

Amasya Saat Kulesi

Osmanlı mülkü içindeki her vilayete yapılması geleneği olan saat kulelerinden biri olan Amasya Saat Kulesi Şehrin merkezine doğru ilerken karşınıza çıkan Elmasiye Caddesi ile Teyfik Hafız Sokağı’nın kesiştiği noktadadır. Gördüğünüz saat kulesinin orijinali 1865 yılında Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından yaptırılmış. Ziya Paşa, Namık Kemal ve Şinasi ile birlikte batılılaşma kavramını ortaya atan Osmanlı aydınlarından biriydi. Saat kulesini yaptırdıktan sonra aynı yıl bir yangınla tahrip olan kule, 1938 yılındaki bir depremle hasara uğramıştır. Amasya Saat Kulesi günümüzdeki Hükümet Köprüsü’nin inşası için 1940 yılında yıkılmış ve 2002 yılında orijinaline sadık kalınarak tekrar yapılmıştır ki benim hiç anlamadığım neden eski yapıları yıkarak tekraraynısı yapmaya çalışırlar arkadaş projeni o yapıya uygun bir şekilde yapsan olmuyormu.

Şehzadeler Müzesi

İki katlı ahşap yapı 1800’lü yıllarda inşa edilmiş olmasına rağmen mal sahibi tarafından 1986 yılında yıktırılmış ve 2007 yılında ise Amasya Valiliği tarafından aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edilen bu yapı 2008 yılından beri Şehzadeler Müzesi olarak kullanılıyor. Şehzadeler Müzesi çok kapsamlı olmayan ama şehzadeleri tanıtmayı amaçlayan bir müze dir. Müzde Amasya’da valilik yapan fakat sultan olamayan şehzadelerin balmumu heykelleri ve video gösterimde şehzadelerin özelliklerinden bahsedildiğini görüceksiniz.ŞEHZADELER MÜZESİ

Hazeranlar Konağı

Şehzadeler Müzesi’nin üst sokağında yer alan Hazeranlar Konağı daha çok dönemin yaşam biçimini yansıtan bir etnografya müzesi niteliğindedir. 3 katlı Hazeranlar Konağı’nda, görebilecekleriniz arasında giyim kuşam, mutfak eşyaları, odalar, halı ve kilimler vardır.Hazeranlar Konağı Yalıboyu Evinde Etnografya Müzesi

Amasya Kral Kaya Mezarları

Dağın yamacına oyulmuş kaya mezarlarıdan Amasya Kral Kaya Mezarları na Hazeranlar Konağı’nın hemen arkasında çıkabileceğiniz basamaklar mevcutur ve yönlendirmeleri takip edebilirsiniz. kaya mezarlarına çıktıktan sonra Amasya manzarasını görmekde oldukça keyif veriyor. Kaya mezarlarının oraya kadar çıkmak için 10TL ücret ödemeniz gerekiyor.AMASYA KRAL KAYA MEZARLARI

Şehzadeler Gezi Yolu

Yeşilırmak Nehri’nin güney kıyısında Şehzadeler Gezi Yolu adında bir yürüyüş alanı bulunuyor. Amasya ile ilgili olan tüm heykelleri görebileceğiniz bir yer olan bu yol üzerinde, şehzadelerin büst heykellerini, Atatürk ve arkadaşlarının kabartma rölyefini de görebilirsiniz.

Selfie Çeken Şehzade Heykeli Yeşilırmak Nehri’nin güney kenarında yürürken görüceksiniz isterseniz burada onunla sizde bir selfie çekebilirsiniz 🙂

Minyatür Amasya Müzesi

Şehzadeler Yolu’nu geçince II. Bayezid Külliyesi’ne doğru ilerlediğinizde sol tarafta Minyatür Amasya Müzesi‘ni görürsünüz. Külliyenin bir parçasına kurulmuş olan bu müze. İçeride Amasya’nın 1910’lu yıllarına ait küçültülmüş bir maketi bulunuyor.

Amasya Arkeoloji Müzesin

Amasya Arkeoloji Müzesi nin içerisinde birçok farklı medeniyetin el yazmaları, sikkeler, İlhanlılar dönemine ait mumyalar, mühürler, fırtına tanrısı Taşup Heykeli, Roma ile Bizans çağına ait topraktan yapılmış amforalar gibi arkeolojik yüzlerce buluntularını ve eserlerini bir arada görmeniz mümkün.
Amasya Arkeoloji Müzesine nasıl gidilir? Müze, Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerinde yer alıyor. II. Bayezid Külliyesi’nin arkasından 150 metre batıya yürüyerek ulaşılabilir.Amasya Arkeoloji Müzesi

Özellikle Fotografçı Arkadaşlara Hatırlatma Amasya Evlerinin Fotograflarını Çekebilirsiniz

Yalıboyu Evleri de denilen Amasya evleri. Amasya fotoğraflarına kazınan bir Osmanlı hatırasıdır ancak Osmanlı’nın son döneminde inşa edilen evlerin bir kısmı günümüze kadar gelebilmiş. Yeşilırmak Nehri kıyısında boylu boyunca uzanan Hımış tekniği ile yapılan bu evler ahşap aralarına doldurulan kerpiç ile yapılmış.

Evlerin düzeni gereği haremlik ve selamlık olarak katlara ayrılmış. Selamlık kısmında erkekler bulunur, haremlik kısmı olan üst katta ise kadınlar yaşarmış. Dikkat ederseniz evlerin çoğunun üst katı cumbalıdır. Cumbalı evler ev içinde daha çok yer açılmasını sağlar ve odaları genişletir. Haşema Dağı’nın eteklerine sırt sırta yapılmış bu evler Yeşilırmak Nehri ile birlikte doğru saatlerde harika yansımalara sahne oluyor.

Ne zaman gitmeli ve kaç gün ayırmalı?
Buraya gitmeyi düşünüyorsanız soğuk kış günlerini tercih etmemeniz gerektiğini hatırlatırım, soğu iliklerinize kadar hissedersiniz. O nedenle en makulu bahar aylarında gitmektir.
Yularıda listelediğim yerleri ve Amasyayı gezmeniz için 1 gün yetiyor. Tabi altınızda araba olursa Amasya çevresinde de gezilecek yerler var. Onlar için ekstra vakit gerekiyor elbette.
Aracınız varsa Ferhat ile Şirin Su Kanalı’na gidebilir, Amasya Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Amasya’nın dışında ise Borabay Gölü adında küçük ve sevimli bir göl de var araba ile gidicekseniz 2 gün ayırmanız yeterli olucaktır.

Amasya’ya nasıl gidilir?
Uçak ile ulaşım: Amasya’da Merzifon ilçesindeki Amasya Merzifon Havalimanı‘na ulaşmanız gerekiyor öncelikle. İstanbul’dan 1sa 20dk’lık mesafede. Merzifon Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Havabüs gibi servisleri kullanabilirsiniz. Bu servisler sizi Amasya merkeze kadar getiriyor ve Amasya’ya hoşgeldiniz.

Araba ile ulaşım: Amasya’nın yolları asfalt ve gayet normal. Bu nedenle araba ile ulaşım sıkıntısı yaşamazsınız. İstanbul’dan 680km mesafededir. Arabayla gelecekler için belirtmeliyim ki şehir merkezinde yol kenarına parketmek gibi bir lüksünüz pek bulunmuyor. Yani yol kenarlarına parkettiğinizde görevliler sizden ücret alıyorlar, Yoğun günlerde boş alan bulmak mümkün değil ve trafik sıkıntısı yaşamanız mümkün. Arabayı bir an önce parkedip yaya olarak dolaşmak en mantıklısı bu yüzden araba ile gitmeniz çok mantılı değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz